Torek, 7. 5. 2013, 10.41
9 let, 2 meseca
V Veliki Britaniji redno izgubljajo radioaktivne snovi

Neodgovorno ravnanje z odpadki očitajo podjetjem, bolnišnicam in celo šolam, v zadnjem desetletju pa je bilo več kot 30 primerov, ko so britanske institucije izgubile radioaktivne snovi. Jedrski strokovnjaki opozarjajo, da gre v nekaterih primerih za snovi, ki bi jih lahko zlorabili teroristi, pristojne organe pa pozivajo, naj zagotovijo, da se bo tovrstna malomarnost končala. Medtem ko so bili nekateri kršitelji že sodno preganjani, so jo nekateri odnesli zgolj z opozorilom.
Po podatkih britanskega inšpektorata za zdravje in varnost pri delu HSE so med malomarnimi institucijami tudi nekatera velika imena, kot je tovarna goriva in opreme za podpornice podjetja Rolls-Royce v Derbyju, kjer so založili majhne kroglice izjemno radioaktivnega iterbija-169. V tovarni jekla Sheffield Forgemasters so izgubili 13-kilogramsko kroglo osiromašenega urana, londonska bolnišnica Royal Free pa je založila nekaj cezija-137, ki ga uporabljajo pri zdravljenju raka, lahko pa ima hude posledice za zdravje že po kratki izpostavitvi.
V nekdanjem raziskovalnem centru za atomsko energijo v Harwellu so med praznjenjem stavbe pod neko napravo našli kobalt-60, naftna družba Schlumberger pa je na ploščadi na Severnem morju začasno izgubila cezij-137. Splošna bolnišnica v Southhamptonu od februarja lani še vedno išče odpečaten vir joda 131.
John Large, ugledni strokovnjak in svetovalec v jedrski industriji, meni, da je precej grozeč podatek, kako pogosto se dogajajo tako resne izgube snovi. "HSE ima dolžnost, da kot državni regulator poskrbi, da imajo institucije potrebna dovoljenja in kompetence za ravnanje z nevarnimi snovmi. Ne morem razumeti, zakaj ni v javnem interesu, da se vse kršitelje sodno preganja," opozarja Large, ki meni, da bi bile izgubljene snovi lahko zlorabljene v teroristične namene.
V HSE-ju odgovarjajo, da so uspešno tožili podjetje Schlumberger in bolnišnico Royal Free, je pa res, da sta univerzi v Yorku in Warwicku prejeli zgolj pisno opozorilo in poziv k izboljšanju ravnanja, ker sta izgubili nekaj radioaktivnih snovi, ki so jih tamkajšnji profesorji uporabljali pri demonstracijah. Primer srednje šole iz Manchestra še preiskujejo, saj naj bi tam izgubili nekaj americija-241 in štiri majhne kose mineralov.
Large, ki je vodil ocenjevanje tveganj pri dvigu potopljenega Kurska leta 2001, dodaja, da je največja težava v ogrožanju zdravja drugih, saj gre za snovi, ki razpadajo zelo dolgo. Radioaktivni cezij-137, ki so ga založili v londonski bolnišnici, ima razpolovni čas okoli 30 let, kar pomeni, da bo ostal radioaktiven še vsaj 300 let, medtem ko lahko pri izgubljenem jodu-131 pride tudi do vdihavanja in kopičenja v ščitnici, zato predstavlja tveganje raka.