Torek, 12. 2. 2019, 12.45
5 let, 9 mesecev
V Španiji začeli soditi nekdanjim katalonskim voditeljem #video
Na španskem vrhovnem sodišču so danes začeli soditi 12 nekdanjim političnim in civilnodružbenim voditeljem Katalonije zaradi njihove vloge v poskusu odcepitve te pokrajine od Španije. Njihovi odvetniki so zahtevali prekinitev sojenja, saj menijo, da je bila obdolžencem kratena pravica do obrambe. Pred sodiščem v Madridu so se že pred začetkom sojenja zbrali podporniki obdolžencev, zagovorniki neodvisnosti Katalonije pa so zaprli ceste po Španiji.
Današnji prvi narok v tem sodnem postopku se je začel s predstavitvijo obrambe nekdanjega katalonskega podpredsednika Oriola Junquerasa in nekdanjega katalonskega zunanjega ministra Raüla Romeve, ki sta obtožena upora in zlorabe javnih sredstev. Za prvega tožilstvo zahteva 25 let zapora, za drugega pa 16.
#Catalan leaders arrive for trial over 2017 independence bid#Spain #JuicioProces pic.twitter.com/6JVnRlzLKo
— Ruptly (@Ruptly) February 12, 2019
"Ta primer kaznuje politično oporečništvo. Španska ustava pa prepoveduje preganjanje oporečnikov," je povedal njun odvetnik Andreu Van den Eynde. "Ta primer pomeni splošen in neprimeren odvzem političnih pravic, kar je v nasprotju s sodno prakso ustavnega sodišča," je še povedal po poročanju katalonske tiskovne agencije Catalan News.
Junqueras je že zjutraj sporočil, da "bo sojenje, ki se začenja danes, pokazalo resnico svetu". "Počutimo se močne in ne bomo se predali," je povedal.
Today, 12 Catalan political leaders go on trial facing charges of rebellion, sedition and the misuse of public funds, when they pushed for independence in 2017.
— Jamie Johnson (@JamieoJohnson) February 12, 2019
They face decades in jail if found guilty. #judicialademocracia #JoAcuso #JuicioProces pic.twitter.com/AfhQWmm4iR
Nastopili so tudi že odvetniki nekaterih drugih obdolžencev, ki so zahtevali prekinitev sojenja, saj da je nekdanjim katalonskim voditeljem kratena pravica do obrambe. Pojasnili so, da niso imeli dostopa do vsega dokaznega gradiva.
Med obdolženimi je poleg Junquerasa in Romeve še sedem drugih nekdanjih članov katalonske vlade, nekdanja predsednica katalonskega parlamenta ter voditelja ključnih civilnodruženih organizacij, ki podpirajo katalonsko neodvisnost. Zaradi upora, nepokorščine in zlorabe javnih sredstev jim grozi od sedem do 17 let zapora.
"Why is the #EU more concerned by what is going on for example in #Venezuela than by what is happening in Madrid today," asked Puigdemont @KRLS #Catalonia #JuicioProces pic.twitter.com/Naxa4imksV
— FRANCE 24 (@FRANCE24) February 12, 2019
Pred sodiščem so se zbrali podporniki obdolžencev, tudi predsednik Quim Torra
Več tisoč oseb se je danes zbralo na ulicah katalonskih mest na protestu v podporo 12 nekdanjim političnim in civilnodružbenim voditeljem Katalonije, ki so jim danes začeli soditi zaradi njihove vloge v poskusu odcepitve te pokrajine od Španije. Največ ljudi se je zbralo v Barceloni, kjer so med udeleženci tudi številni podporniki neodvisnosti.
Do sodnega procesa je bil kritičen tudi nekdanji katalonski predsednik Carles Puigdemont, ki je zahteval oprostitev obdolžencev. "Danes smo priča sojenju, ki se sploh ne bi smelo začeti," je poudaril v Berlinu. Sojenje je označil za stresni test za španska sodišča in demokracijo. Tudi on je sicer obtožen upora, a danes ni sedel na zatožno klop. Kmalu po razglasitvi se je namreč pred pregonom zatekel v tujino, španska sodišča pa ne sodijo v odsotnosti.
Začetek postopka so komentirali tudi v glavni opozicijski Ljudski stranki, ki je špansko vlado vodila v času katalonskega referenduma o neodvisnosti leta 2017. Poudarili so, da ni nihče nad ustavo. Vodja skrajno desne stranke Vox, ki močno nasprotuje katalonskim težnjam po neodvisnosti, Santiago Abascal pa je dejal, da prisotnost Torre na sodišču kaže na to, da je "državni udar zagovornikov neodvisnosti še vedno živ". Abascal, čigar stranka v postopku nastopa kot tožnik, se je zavzel za "pravično sojenje, brez nekaznovanosti in oprostitev".
Za drevi je sicer gibanje Odbori za zaščito republike, ki zagovarja katalonsko neodvisnost, napovedalo proteste v katalonski prestolnici v podporo obdolžencem. Zjutraj so sicer z zažiganjem pnevmatik blokirali več avtocest in cest po Kataloniji, predvsem v Barceloni.
Sojenje bo trajalo tri mesece
Sojenje bo predvidoma trajalo tri mesece. Naroki bodo vsak teden od torka do četrtka. Prva dva tedna ima obramba priložnost, da predstavi morebitne kršitve človekovih pravic ali razloge, zakaj bi moralo vrhovno sodišče prekiniti sojenje. Nato bo to odločilo, ali ga bo nadaljevalo. Sojenje se bo nadaljevalo z zaslišanji obdolžencev.
Nato pa bodo zaslišali še okoli 600 prič, med drugim nekdanjega španskega premierja Mariana Rajoya, ki je bil na položaju v času referenduma. Zaslišali bodo še nekdanjega katalonskega predsednika Arturja Masa in županjo Barcelone Ado Colau.
Katalonskim voditeljem sodijo zaradi njihove vloge pri razpisu referenduma o katalonski neodvisnosti. Katalonski regionalni parlament je nato 27. oktobra istega leta potrdil resolucijo, ki predvideva ustanovitev neodvisne Katalonije.