Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Torek,
26. 11. 2013,
9.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 11. 2013, 9.51

8 let, 8 mesecev

V Nemčiji so najbolj kisla jabolka prihranili za konec

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pred Unijo CDU/CSU in SPD je zadnji korak pogajanj o veliki nemški koaliciji. Do zdaj doseženi kompromisi so zadovoljili redke člane obeh opcij. Najbolj kisla jabolka so si pogajalci pustili za konec.

Nastajajoča koalicijska pogodba se zdi, da ne bo zadovoljila nikogar. Komentatorji koalicijsko pogodbo že vnaprej razglašajo za grdo mešanico politik najmanjšega skupnega imenovalca, ki ne bodo zadostne za spoprijem z izzivi, ki so pred Nemčijo od starajoče se populacije do dragega odmika od jedrske energije. Tudi javnost je vse manj naklonjena veliki koaliciji. Pogodbo naj bi predstavili v sredo, člani SPD pa morajo do 12. decembra vrniti po pošti poslane glasovnice, s katerimi bodo odločali o usodi pogodbe.

Znotraj CDU so vse glasnejše pritožbe zaradi popuščanja v zadnjih tednih, ko je SPD dobila obljubo kanclerke Angele Merkel o minimalni plači in drugih ukrepih, za katere se konservativci bojijo, da bodo škodili gospodarstvu."Novice o koalicijskih pogajanjih so v gospodarstvu sprožile alarm," je v javnem pismu Merklovi zapisal Kurt Lauck, predsednik gospodarskega lobija znotraj CDU.

Veliko razočaranih Vodja SPD Sigmar Gabriel bo imel velike težave prepričati članstvo stranke, da podprejo koalicijsko pogodbo, čeprav najverjetneje ne bo vključevala velikega povečanja javnih izdatkov, ki jih je obljubljala v predvolilni kampanji. Nasprotovanje drugi veliki koaliciji z Merklovo v manj kot desetletju je med okoli 470 tisoč člani, ki bodo v začetku decembra glasovali o usodi koalicije, precejšnje. Niso zadovoljni, da Gabrielu ni uspelo doseči svojega pri vprašanjih o velikih finančnih projektih. Če bi zavrnili koalicijsko pogodbo, kar je še vedno malo verjetno, bi Nemčijo čakalo več mesecev politične negotovosti in morda celo nove volitve.

Razočarane so tudi tiste evropske države, ki so upale, da bo SPD Merklovo prisilila k bolj prijazni viziji za Evropo. Prihodnost evroobmočja je v pogajanjih igrala le majhno vlogo.

Unija in SPD sta se dogovorili o pravilih za plače menedžerjev. Vsako podjetje, ki kotira na borzi, mora določiti, koliko lahko uprava zasluži v primerjavi s povprečno plačo v podjetju. Nekaj podobnega so v nedeljo na referendumu Švicarji zavrnili.

Kisla jabolka V zadnjem krogu pogajanj, ki naj bi se končal v sredo, naj bi stranke premostile preostale razlike. Najpomembnejša nerazjasnjena vprašanja pred zadnjim krogom pogajanj: - Minimalna plača; Merklova je pristala na uvedbo minimalne plače po vsej državi, a se morajo dogovoriti še glede njene višine in druge podrobnosti. - Družinska politika (npr. pokojnin za matere, ki niso zaposlene). - Kako sprostiti prepoved o dvojnem državljanstvu za otroke imigrantov; SPD je dosegla svoje z zahtevo o omilitvi prepovedi dvojnega državljanstva za otroke imigrantov, rojenih v Nemčiji. - Uvedba cestnin za tujce; zdi se, da je CSU dosegla svoje glede uvedbe cestnin za tujce na nemških cestah, čemur je med kampanjo nasprotovala tudi Merklova. - Kako plačati za zeleno energijo in reformirati premik k njej.

Kje dobiti denar? Uniji je uspelo zatreti zahtevo SPD po zvišanju davkov za bogate, s katerimi bi financirali javne izdatke za infrastrukturo, izobraževanje in raziskave. Pred pogajalci je tako veliko vprašanje – kje dobiti denar? Kako bodo razdelili proračunsko pogačo za svoje najljubše projekte, če ne vedo, kje bodo dobili denar oziramo se bodo proračunski izdatki dodatno povečali samo za 15 milijard (Unija v prihodnjih štirih letih ne namerava zapraviti več kot dodatnih 15 milijard evrov), kar je občutno premalo za vse načrte obeh strani? Nekateri nemški mediji omenjajo, da se zvišanju davkov vendarle ne bo mogoče izogniti.

Delitev ministrskih stolčkov Ni znano, ali se bodo dogovorili tudi glede ministrskih stolčkov. V skladu z motom SPD "najprej vsebina, nato osebe" nekateri v stranki pričakujejo imena ministrov šele sredi decembra. Omenja se, da naj bi Wolfgang Schäuble ostal finančni minister, Frank-Walter Steinmeier naj bi se vračal na mesto zunanjega ministra. Vodja SPD Sigmar Gabriel mora še sporočiti, kateri ministrski stolček (če sploh katerega) želi zase.

Ne spreglejte