Četrtek, 6. 12. 2018, 16.10
6 let
V Kanadi pridržali finančno direktorico Huaweia, Kitajska zahteva izpustitev
Kitajsko zunanje ministrstvo se je ostro odzvalo na novico o aretaciji glavne finančne direktorice kitajskega tehnološkega velikana Huawei Meng Vanžo, ki so jo v Kanadi v soboto pridržali na zahtevo ZDA. Uradni Peking je že zahteval obrazložitev razlogov za pridržanje in njeno takojšnjo izpustitev. Dogodek bi lahko ogrozil tudi trhlo trgovinsko premirje med ZDA in Kitajsko.
Kitajska je tako od Kanade kot tudi od ZDA zahtevala, naj podrobneje obrazložita razloge za aretacijo finančne direktorice koncerna Huawei Meng Vanžo, ki so ji po njihovih ocenah kršene pravice.
Kanada bi finančno direktorico Huaweia lahko izročila ZDA
Do zaostritve odnosov zaradi aretacije je prišlo le nekaj dni po tem, ko sta se ameriški predsednik Donald Trump in kitajski predsednik Ši Džinping dogovorila za 90-dnevno trgovinsko premirje.
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je sicer zatrdil, da bosta obe strani premirje spoštovali. Tudi sicer kitajske oblasti niso navedle, kakšni bodo njihovi nadaljnji ukrepi, če Kanada in ZDA ne bosta upoštevali njihovih pozivov.
Meng, ki bi jo Kanada lahko izročila ZDA, bodo v petek zaslišali na sodišču za izpustitev iz pripora po plačilu varščine. Američani naj bi jo želeli aretirati zaradi možne kršitve sankcij proti Iranu.
Mengova bi se morala zglasiti na sodišču v New Yorku
Meng je hči ustanovitelja podjetja Ren Žengfeja in namestnica predsednika upravnega odbora Huaweia. Podjetje je sporočilo, da je Meng prestopala z letala v Kanadi, kjer so jo pridržali na zahtevo ZDA. Policisti naj bi ji pojasnili, da se mora soočiti z nedoločenimi obtožbami na sodišču v New Yorku.
Podjetje več informacij za zdaj nima in ne ve, kaj naj bi Meng storila narobe. Vodstvo koncerna je zatrdilo, da spoštuje vse zakone držav, v katerih posluje, vključno z izvoznim nadzorom in sankcijami Združenih narodov, ZDA ter Evropske unije.
Američani koncernu očitajo, da krši sankcije proti Iranu
Ameriško pravosodno ministrstvo zadeve še ni komentiralo. Wall Street Journal je pred meseci poročal, da pravosodno ministrstvo ZDA preiskuje Huawei zaradi kršitve sankcij proti Iranu. Kitajska je aprila pozvala ZDA, naj podjetje pusti pri miru in se izogne povzročanju škode poslovnemu zaupanju.
ZDA so aprila konkurentu Huaweia, kitajskemu podjetju ZTE, prepovedale izvažati ameriško tehnologijo, prav tako zaradi kršenja sankcij proti Iranu in Severni Koreji.
Na aretacijo se je med drugim odzval republikanski senator iz Nebraske Ben Sasse, ki je Kanadi izrekel hvaležnost za aretacijo glavne finančne direktorice podjetja, ki krši ameriško zakonodajo in sankcije proti Iranu.
2