250 tisoč Avstrijcev je podpisalo peticijo za izstop iz Evropske skupnosti.
Inge Rauscher je upokojena avstrijska učiteljica, ki si že od leta 2000 prizadeva za izstop Avstrije iz Evropske skupnosti.
Zdaj je njena iniciativa zbrala 250 tisoč podpisov peticije za izstop iz EU. Avstrijsko ministrstvo za notranje zadeve bo 20. avgusta peticijo predalo parlamentu, ki bo odločil, ali bodo na to temo razpisali referendum. Peticije pa ni podprla niti ena avstrijska parlamentarna stranka.
Leta boja proti EU
66-letna Inge Rauscher je svojo pot za izstop Avstrije iz EU začela skupaj z dvema kolegoma Helmutom Schrammom in Franzom-Josephom Planom, ko so organizirali komite Heimat & Umwelt. Njihova prva peticija leta 2000 ni bila uspešna. Trdi, da je bil izstop Avstrije iz Evropske skupnosti dolgo let tabu in da so se te teme mediji izogibali.
Nato so se nekaj let pripravljali na novo akcijo. Lani je peticijo podpisalo 9971 podpornikov, kar je bilo dovolj, da so začeli zbiranje podpisov za peticijo, ki bi jo moral obravnavati avstrijski parlament. Nad rezultatom so bili presenečeni tudi pobudniki peticije.
Z izstopom bi prihranili 9800 evrov na gospodinjstvo
Kot je dejala za Al Jazeero Balkans, je že takoj ob vstopu Avstrije v EU sodržavljane opozarjala, da to ni dobro in da bo skupnost Avstriji prinesla več škode kot koristi. Zdaj je glavni argument za izstop cena, ki jo Avstrijci plačujejo za članstvo, pri čemer niti ne vedo, kam gredo milijarde evrov, ki jih prispevajo za skupnost.
Med kampanjo za podpis peticije so recimo razglašali, da bi Avstrija z izstopom iz skupnosti prihranila 9800 evrov na gospodinjstvo, denar pa bi lahko porabili za socialne transfere.
Skupnosti tudi očita, da Avstriji povzroča gospodarsko škodo, na primer s tem, da je bila Avstrija prisiljena v podporo sankcij proti Rusiji, medtem ko ima recimo največje avstrijsko naftno podjetje OMV močne povezave z ruskimi podjetji.
Nevtralna in miroljubna Avstrija
Prepričana je, da je Evropska skupnost nedemokratična, saj predpise sprejema Evropska komisija, ki pa je neposredno niso izvolili ljudje. Trdi celo, da Avstrija v Evropski skupnosti ni več suverena država, ker je 80 odstotkov predpisov določenih v Bruslju. "Želimo se vrniti k nevtralni in miroljubni Avstriji," je dejala za portal Local ob začetku zbiranja podpisov za peticijo.
Glede na javnomnenjske ankete izstop Avstrije iz EU podpira okoli 36 odstotkov Avstrijcev.