Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
19. 6. 2011,
16.35

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 19. 6. 2011, 16.35

9 let

Umrla znana sovjetska oporečnica Jelena Bonner

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po dolgi bolezni je v soboto umrla nekdanja sovjetska oporečnica in vdova Nobelovega nagrajenca za mir Andreja Saharova, Jelena Bonner.

Bonnerjeva je umrla na svojem domu v Bostonu v ZDA, stara 88 let, je danes sporočila njena hči Tatjana Jankelevič. Ostra kritičarka sovjetske politike Bonnerjeva je bila od konca 60. letih prejšnjega stoletja ostra kritičarka Sovjetske zveze. Leta 1972 se je poročila z jedrskim fizikom in zagovornikom človekovih pravic Andrejem Saharovom. Tri leta kasneje je v imenu moža v Oslu sprejela Nobelovo nagrado za mir, saj so sovjetske oblasti Saharovu zaradi njegovih kritik režima prepovedale potovati v tujino. Skupaj z možem, ki je bil eden najuglednejših sovjetskih jedrskih fizikov tistega časa, sta v 80. letih iz protesta zaradi sovjetske invazije na Afganistan prostovoljno zapustila Moskvo in odšla v izgnanstvo v Gorki, sedanji Nižni Novgorod, kjer sta bila pod nenehnim nadzorom policije. Bonnerjeva je njuno življenje v izgnanstvu kasneje opisala v knjigi Skupaj sama.

Kritizirala je tudi Vladimirja Putina

Za časa Mihaila Gorbačova sta se Saharov in Bonnerjeva leta 1986 ponovno smela vrniti v Moskvo, kjer sta vse do smrti Saharova leta 1989 nadaljevala s kampanjami za človekove pravice. Svoje kritike je Bonnerjeva v minulih letih usmerila predvsem v nekdanjega predsednika in sedanjega premiera Vladimirja Putina.

Bonnerjevo bodo pokopali ob njenem možu na moskovskem pokopališču Vostriakovo.

"Stala je ob strani svojemu možu" Evropski parlament od leta 1988 podeljuje nagrade Saharov za svobodo mišljenja in boj za človekove pravice posameznikom ali združenjem, ki so pomembno prispevali k varovanju človekovih v svoji državi ali po svetu.

Spominu Bonnerjeve se je poklonil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. "Stala je ob strani svojemu možu v boju za politično svobodo, demokracijo in človekove pravice v nekdanji Sovjetski zvezi in po vsem svetu," je v izjavi zapisal Barroso.

Ne spreglejte