Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
31. 7. 2013,
15.30

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 7. 2013, 15.30

9 let, 2 meseca

Tuji mediji: Vatikan menja cerkveni vrh v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Novica o tem, da sta odstopila ljubljanski nadškof Anton Stres in mariborski nadškof Marjan Turnšek, je odmevala tudi v tujini.

Francoska tiskovna agencija AFP, na katero se sklicujeta spletni strani New Straits Times in NDTV, je tako poročala, da je papež Frančišek "odpustil" dva katoliška duhovnika na visokih položajih zaradi finančnega škandala. Po njeni oceni se je zaradi škandala ena izmed škofij, pri tem ne poroča katera, znašla v dolgovih, ki znašajo 800 milijonov evrov.

Tuji mediji omenjajo tudi odstop Franca Krambergerja Vatikan je po poročanju AFP-ja sprejel odstop obeh nadškofov, Antona Stresa in Marjana Turnška, ki sta odstopila v skladu s pravilom kanonskega prava, ki določa, da škof lahko odstopi, če je "zaradi bolezni ali kakšnega drugega razloga neprimeren za opravljanje svoje funkcije". Pri tem spominja na odstop Turnškovega predhodnika Franca Krambergerja, ki je bil prisiljen odstopiti leta 2011, potem ko se je v središču pozornosti znašel škandal, povezan z investicijami slovenske Katoliške cerkve.

Associated Press, na katerega se opira spletna stran boston.com, poroča podobno. Dodaja, da sta nadškofa vpletena v neustrezno ravnanje s financami mariborske nadškofije, vendar za to ne bosta kazensko odgovarjala. Navaja tudi izjave obeh nadškofov, da nista odgovorna za dolg mariborske nadškofije.

Papež sprejel odstop, vendar ga ni komentiral Po poročanju Associated Pressa je papež sprejel njun odstop, vendar primera ni želel komentirati. Papež je sicer jasno povedal, da nima potrpljenja za kakršnokoli tratenje denarja.

O odstopu slovenskih nadškofov pišejo tudi hrvaški mediji. Večernji list tako navaja, da bo Stresa zamenjal Andrej Glavan, o tem, da bo mariborsko nadškofijo začasno prevzel Stanislav Lipovšek, pa ne piše. Jutarnji list v članku z naslovom Vatikan menja cerkveni vrh v Sloveniji piše, da mora odgovornost za finančni škandal nositi sam cerkveni vrh v Sloveniji.

O odstopu poroča tudi italijanski časopis Il Piccolo, ki se sklicuje na portal Planet Siol.net.

Vatican Insider: Zdaj so na vrsti škofje O odstopu poroča tudi italijanski časopis Il Piccolo, ki se sklicuje na portal Planet Siol.net, in tudi Vatican Insider. Zadnji na spletni strani pod naslovom Finančna transparentnost: zdaj so na vrsti škofje piše, da je do odstopov prišlo "zaradi finančnega zloma v višini 800 milijonov evrov". Po oceni avtorja gre pri pozivu nadškofoma k odstopu za "zelo močan ukrep Vatikana do Cerkve v Sloveniji".

"Prav dogajanje v mariborski nadškofiji, kjer je bil nekaj let pomožni škof tudi ljubljanski nadškof Stres, je v središču vatikanskega ukrepa. Zadeva je glasno eksplodirala leta 2010, ko je Sveti sedež po vrsti izrednih zahtevkov za posojila, naslovljenih na Rim, v Slovenijo poslal apostolskega vizitatorja," pojasnjuje Vatican Insider. Kot nadaljuje, se je pri tem pokazala "neprijetna podoba nadškofije, ki si je prek tveganih finančnih operacij nabrala za rekordnih 800 milijonov evrov dolgov" pri bankah za nakup deležev v telekomunikacijskih in televizijskih podjetjih, "vključno z mrežo, ki je predvajala tudi pornografske programe".

Preverjanje se bo razširilo z vatikanske banke na vodstva škofij Od tod ukrep Benedikta XVI. glede nadškofa Krambergerja, nadaljuje Vatican Insider. "Toda rekonstrukcija dejstev je pokazala, da se je nespametno finančno ravnanje začelo že najmanj v letu 2003. In izkazala se je tudi resna odgovornost monsinjorja Stresa, ki je bil leta 2009 imenovan za ljubljanskega nadškofa, in monsinjorja Turnška, že nadškofa koadjutorja, ki je nasledil monsinjorja Krambergerja. Od tod torej njun današnji odhod s prizorišča," interpretira Vatican Insider.

Ob tem se sprašuje, ali "to tako odločno posredovanje" v primeru mariborske nadškofije "nakazuje, da se bo pot strogega preverjanja finančnih ravnanj, kar zahteva papež Frančišek, z vatikanske banke IOR razširila tudi na vodstva škofij po vsem svetu".

Ne spreglejte