Petek, 7. 2. 2025, 10.06
1 ura, 47 minut
Trump uvedel sankcije proti ICC
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek odobril sankcije proti vsem uradnikom Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki preiskujejo, aretirajo, pridržijo ali sodno preganjajo Američane in zaveznike iz držav, ki niso članice Rimskega statuta o ustanovitvi ICC. Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je danes obsodilo sankcije ZDA proti njihovim uradnikom in obljubilo, da bo še naprej zagotavljalo pravico žrtvam grozodejstev po vsem svetu.
Tožilec ICC Karim Khan je novembra lani izdal nalog za aretacijo vojaškega poveljnika palestinskega gibanja Hamas Mohameda Deifa, hkrati pa tudi za izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in obrambnega ministra Joava Galanta.
"Nezakoniti" ukrepi
Trump v svojem izvršnem ukazu to posebej omenja kot razlog za uvedbo sankcij, ki predvidevajo prepoved vstopa v ZDA in zamrznitev premoženja za uradnike ICC, ki so sodelovali pri "nezakonitih in neutemeljenih ukrepih proti Ameriki in tesnemu zavezniku Izraelu" ter tudi za družinske člane uradnikov ICC.
Kljub dolgim navedbam, da ICC krivično preganja Američane, in sklicevanju na nacionalno varnost ZDA, analitiki Trumpov ukaz vidijo predvsem kot darilo Netanjahuju, ki ga je pred dnevi obiskal v Beli hiši.
Trump je leta 2020 v svojem prvem mandatu uvedel podobne sankcije proti tedanji tožilki ICC Fatou Bensouda zaradi preiskave domnevnih vojnih zločinov ameriških vojakov v Afganistanu.
Trumpov naslednik na položaju predsednika Joe Biden je sankcije leta 2021 odpravil, naslednik Bensoude Khan pa je prekinil preiskavo ameriških vojakov in se osredotočil na preiskave zločinov talibanov.
Nato pa je maja Khan sodišče zaprosil za potrditev zapornih nalogov za Mohameda, Netanjahuja in Galanta zaradi zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov, kar mu je 21. novembra lani potrdil tričlanski sodni panel ICC, v katerem je bila tudi Hohler.
Izrael je še pred potrditvijo sprožil dvom o nepristranskosti slovenske sodnice, ki je bila imenovana v panel šele oktobra lani po odstopu romunske sodnice Iulie Motoc. Izrael je skušal slovensko sodnico izločiti z argumentom, da je bila prej tožilka ICC.
Obsodili sankcije proti ICC
Poleg ICC je sankcije obsodila tudi Evropska unija, v Izraelu pa so izvršni ukaz predsednika Trumpa o uvedbi sankcij pozdravili.
"ICC obsoja ameriško izdajo izvršnega ukaza, s katerim želijo uvesti sankcije proti uradnikom ter škodovati neodvisnemu in nepristranskemu sodnemu delu. Sodišče trdno stoji za svojim osebjem in se zavezuje, da bo še naprej zagotavljalo pravico in upanje milijonom nedolžnih žrtev grozodejstev po vsem svetu," je sporočilo sodišče s sedežem v Haagu.
Prav tako je vseh 125 članic, civilno družbo in mednarodno skupnost pozvalo, naj se enotno zavzamejo za "pravičnost in temeljne človekove pravice", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Sankcije je obsodil tudi predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Kot je zapisal na omrežju X, te "ogrožajo neodvisnost sodišča in spodkopavajo mednarodni kazenskopravni sistem kot celoto". Costa se je v četrtek sestal s predsednico ICC Tomoko Akane in ji zagotovil podporo EU. Ob tem je poudaril, da ima ICC ključno vlogo pri zagotavljanju pravice žrtvam najhujših zločinov.
Tudi tiskovni predstavnik Evropske komisije je bil kritičen do sankcij in poudaril ključni pomen sodišča pri boju proti nekaznovanosti. Izvršni ukaz lahko vpliva na tekoče preiskave in postopke, tudi v zvezi z Ukrajino, je nadaljeval ter dodal, da bo EU spremljala posledice ukaza in proučila morebitne nadaljnje ukrepe.
Izraelski zunanji minister Gideon Sar je medtem pozdravil ameriške sankcije proti ICC. "Močno pozdravljam izvršni ukaz predsednika Trumpa o uvedbi sankcij proti tako imenovanemu Mednarodnemu kazenskemu sodišču," je zapisal na omrežju X ter dodal, da so ukrepi sodišča "nemoralni in nimajo pravne podlage".