Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Torek,
31. 3. 2015,
14.23

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 31. 3. 2015, 14.23

8 let, 12 mesecev

To bo spopad bogatih in revnih držav

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Cilj Združenih narodov je, da bi na štirih letošnjih konferencah oblikovali temelje za gospodarsko rast in razvoj v revnih državah ter krepitev svetovnega gospodarstva. Cilj, ki ga bo težko doseči.

V primeru, da omenjenim konferencam ne bo uspelo doseči zastavljenih ciljev, pa bo njihov iztržek zgolj nepotrebno politično govoričenje, piše britanski tednik The Economist.

Konferenci v Sendaiju in Adis Abebi Prva konferenca, ki je potekala v japonskem mestu Sendai, se je pravkar končala. Tema konference je bila, kako zmanjšati tveganja naravnih nesreč.

Prihodnja konferenca bo julija v etiopski prestolnici Adis Abebi. Tema te konference bo, kako zbrati denar za tako imenovane trajnostne razvojne cilje (Sustainable Development Goals).

Kako do denarja za infrastrukturo v revnih državah? Udeleženci bodo poskušali najti načine, da bi čim večji delež svetovnih prihrankov uporabili za projekte v okviru omenjenih trajnostnih razvojnih ciljev (urbanizacija, infrastruktura, dohodkovna enakost, boj proti podnebnih spremembam ...).

Britanska banka HSBC ugotavlja, da bo samo Azija v naslednjih 15 letih potrebovala dobrih 10 bilijonov evrov za razvoj infrastrukture. Težava je, da posojilodajalci in vlagatelji niso pripravljeni prevzeti tveganja za gradnjo infrastrukture.

Konferenca v New Yorku Naloga konference v glavnem mestu Etiopije bo med drugim tudi, da prepriča bogate države, naj namenijo več denarja za pomoč revnim državam pri gradnji infrastrukture.

Kateri cilji točno bodo del trajnostnih razvojnih ciljev, pa bodo določili na posebnem srečanju Združenih narodov septembra v New Yorku. Trajnostni razvojni cilji bodo nadomestili milenijske razvojne cilje(Millenium Development Goals), ki so jih Združeni narodi sprejeli septembra 2000 (oskrba s pitno vodo, boj proti širjenju AIDS-a, zmanjšanje smrtnosti otrok in mater).

Konferenca v Parizu Zadnja letošnja konferenca bo decembra v Parizu, ko naj bi vlade – prvič po kjotskem sporazumu iz leta 1997 – podpisale nov globalni sporazum o podnebnih spremembah.

V Parizu se bodo zlasti lomila kopja o tem, koliko morajo bogate države plačati revnim, da bi se te spopadle s stroški podnebnih sprememb.

Miselnost revnih držav: več bo ciljev, več bo denarja Tudi konferenca v Adis Abebi tvega razkol med bogatimi in revnimi državami zaradi razprav o tem, kako radodarne naj bodo bogate države pri financiranju trajnostnih razvojnih ciljev.

Če je bilo milenijskih razvojnih ciljev osem, je trajnostnih razvojnih ciljev kar 17. Revne države namreč kopičijo cilje, ker so prepričane, da bodo dobile več denarja, če bo ciljev več.

Težava je tudi, ker vsaka država zahteva od drugih držav, da se žrtvujejo za krepitev svetovnega ekonomskega sistema.

Ne spreglejte