Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
27. 12. 2013,
11.43

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 12. 2013, 11.43

9 let, 1 mesec

"Tadžiškega Hodorkovskega" obsodili na 26 let zapora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Dušanbeju so na 26 let zapora obsodili poslovneža Zaida Saidova, ki ga glede na podobnost vzrokov za njegov pregon s strani oblasti imajo za tadžiški primer Hodorkovski.

Sodišče je Saidova, nekdanjega ministra za industrijo in energetiko, spoznalo za krivega štirih kaznivih dejanj, in sicer posilstva, mnogoženstva, korupcije in goljufije, za kar ga je obsodilo na 26 let zapora. Poleg tega mu bodo tudi zaplenili premoženje, ki si ga je nabral v času storjenih kaznivih dejanj.

Obramba trdi, da gre za montirani politični proces Večino kaznivih dejanj, kot navaja obtožnica, naj bi Saidov storil v času, ko je bil minister za industrijo in energetiko. Saidov vse obtožbe zavrača, njegova obramba pa zatrjuje, da gre za politični proces in sodišče označilo za pristransko.

Da gre za podoben politični proces kot proti Hodorkovskemu, po mnenju opazovalcev govori dejstvo, da so začeli gonjo proti njemu, ko je oznanil namero za ustanovitev politične stranke Novi Tadžikistan. Kot Hodorkovski je bil tudi Saidov zelo bogat in uspešen poslovnež, navaja spletna stran ruske službe BBC.

"Takšne kazni nismo pričakovali niti v najslabšem možnem primeru, razsodba pa je dokaz, da si je oblast pokorila pravosodje," je povedal Mahmud Kasimov, član iniciativne skupine za ustanovitev stranke Novi Tadžikistan.

Sojenje zaprto za javnost Sodni proces proti Saidovu je bil zaprt za javnost, točke obtožnice pa tajne, zaradi česar je obramba protestirala, vendar je sodišče protest zavrnilo. Po mnenju opazovalcev je bil proces zaprt za javnost, ker bi se v točki obtožnice, ki se nanaša na korupcijo, na obravnavi lahko pojavila imena visokih tadžiških funkcionarjev.

Prav tako naj bi točka obtožnice, povezana s posilstvom, po mnenju obrambe služila diskreditaciji vzpenjajočega se politika in bila še razlog več, da je proces dobil status zaprtega za javnost. Preiskovalni sodnik je sodišču predložil tudi rezultate analize DNK, po kateri naj bi bil Zaidov oče otroka ženske, ki ga je prijavila za posilstvo, obramba pa jih ne priznava in jih ima za prirejene.

Strah oblasti pred predsedniškimi volitvami Po mnenju prvaka tadžiške socialdemokratske stranke Rahmatila Zoirova je bil kazenski postopek proti Saidovu premišljeno dejanje, saj se ga je oblast ustrašila, ko je postalo jasno, da bi Saidov lahko bil skupni kandidat opozicije na jesenskih predsedniških volitvah. Oblastna elita je sicer sprva podpirala nastanek politične stranke Novi Tadžikistan kot skupni državni projekt, a se je potem s Saidovom razšla.

V nos ji je šlo tudi, da so bili Saidovi poslovni projekti podprti z ruskim kapitalom, kar bi mu lahko dalo še dodatno moč v zakulisnih bojih za oblast. Saidov je pred leti, v času državljanske vojne, živel v Rusiji, nazaj v domovino pa ga je osebno povabil tadžiški predsednik Emomalii Rahmon.

Policija razgnala sorodnike in novinarje 55-letnega politika so aretirali 19. maja na letališču v Dušanbeju po vrnitvi iz Francije. Sodni proces v stavbi preiskovalnega zapora Državnega komiteja nacionalne varnosti Tadžikistana (DKNV) v Dušanbeju, kjer je Saidov zaprt že več mesecev, je potekal ob okrepljenih varnostnih ukrepih, sorodnike in novinarje, ki so jim prepovedali fotografirati in snemati v bližini stavbe, pa je tadžiška policija razgnala.

Zaradi poskusa snemanja policijske akcije pred preiskovalnim zaporom je snemalec tiskovne agencije Ozodagon Abdurahim Šukurov dobil sedem dni zapora, še sklenejo v ruski službi BBC.

Ne spreglejte