Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Ponedeljek,
8. 9. 2014,
11.05

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 9. 2014, 11.05

8 let, 9 mesecev

Šest dejstev šest mesecev po izginotju letala

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Osmega marca je malezijsko letalo na letu 370 poletelo iz Kuala Lampurja in izginilo. Kaj preiskovalci vedo o letalu, pilotih, potnikih, iskanju, sorodnikih in letalski družbi pol leta kasneje?

Usoda skrivnostno izginulega letala po pol leta ostaja nerešena uganka, britanski The Telegraph pa je zbral nekaj podatkov, ki so znani:

Letalo Boeing 777-200 je z letališča v malezijski prestolnici poletelo ob 12.41 in naj bi v Pekingu pristalo ob 6.30, a do kitajske prestolnice ni prišlo. Zadnji stik letala z zunanjim svetom je bil ob 1:19, ko je eden od pilotov letala sporočil nadzornikom letov: "Lahko noč, Malezijski tri-sedem-nula". Do 1:22 so odzivniki letala nehali delovati, letalo pa je izginilo z radarjev, kop je prečkalo Tajski zaliv. Takrat naj bi letalo zavilo proti zahodu, njegovo zadnjo lokacijo pa so zaznali ob 2:22, ko je letelo severozahodno nad ožino Malacca.

Kaj se je z letalom dogajalo za tem, ni jasno, vendar so preiskovalci prepričani, da je na neki točki spremenilo smer proti jugu in letelo še šest ur, preden je domnevno padlo na jugu Indijskega oceana. Analitiki še vedno proučujejo okoli tisoč morebitnih poti, kjer bi letalo lahko letelo.

Zakaj je letalo spremenilo smer in kdo je odgovoren za to, ostaja skrivnost, oblasti pa verjamejo, da je šlo za namerno dejanje in ne za tehnično napako na letalu.

Pilota Pilota letala sta bila Malezijca, 53-letni Zaharie Ahmad Shah in 27-letni kopilot Fariq Abdul Hamid. Oba so vzeli pod drobnogled. Najprej so se pojavile fotografije Hamida, na katerih je bil v kokpitu v družbi dveh privlačnih potnic. Ženski naj bi v pilotsko kabino povabil me dletom iz Phuketa v Kuala Lampur, med večjim delom leta pa naj bi kadil, je kasneje povedala ena od njiju.

Pod še večjo lupo je bil pilot, oče treh otrok, ki je za družbo delal od leta 1981. Policija je večkrat zaslišala njegovo družino in celo izvedla racijo njegove hiše, kjer so našli simulator poletov. Izkazalo se je, da je na simulatorju opravil let do oddaljenega otoka v Indijskem oceanu in ga kasneje izbrisal. Njegovi sorodniki in tudi malezijske oblasti ga branijo, da je bil predan oče in musliman, ki ni imel nobenih čustvenih problemov.

Potniki Na letalu je bilo 227 potnikov in 12 malezijskih članov posadke. Večina – 153 – potnikov je bila Kitajcev, na letalu pa so bili še državljani Kanade, Indonezije, Ukrajine, Francije, Nizozemske in Avstralije.

Malezijske oblasti, ki so prepričane, da je oseba ali več oseb namenoma spremenila smer letala, kar odpira možnost, da je bil vpleten kateri od potnikov. Nekaj dni po izginotju je sum padel na dva iranska potnika, ki sta potovala z ukradenimi potnimi listi. Preiskovalci so kasneje izključili njuno vpletenost v kakršno koli teroristično aktivnost.

Tuje obveščevalne službe so preverile ozadje vseh potnikov in niso našle nič sumljivega.

Iskanje Zmeda glede tega, kje bi letalo lahko padlo, in nerazkritje malezijskih oblasti, da se je letal obrnilo nazaj, je sprva vodila do tega, da je bilo območje iskanja letala ogromno. Deset dni po izginotju je postalo jasno, da je zavilo na jug. Avstralija je prevzela nadzor nad iskalno akcijo, ki se je pomaknila proti jugu.

V začetku aprila so iskalne ladje zaznale znake, ki bi lahko bile z rdečih skrinjic letala, a se je izkazalo, da je šlo za nekaj drugega. Iskanje morebitnih ostankov letala iz zraka je bilo ustavljeno konec aprila, podvodno iskanje pa konec maja. Od tedaj avstralska in kitajska plovila izdelujejo zapleten zemljevid oceanskega dna, ki naj bi iskalcem pomagala iskati letalo v novem 36,8 milijonov evrov enoletnem poskusu.

Sorodniki Sorodnikom ljudi na krovu letala so ponudili 50 tisoč dolarjev (38.600 evrov) "začetne odškodnine", na kar je doslej pristalo le sedem družin. Ostale družine menijo, da bi s sprejetjem denarja priznali razlago malezijskih oblasti, da je letalo padlo v morje, brez kakršnega koli dokaza.

V skladu z montrelasko konvencijo mora letalska družba za vsakega potnika plačati 176 tisoč dolarjev (136 tisoč evrov) odškodnine. Sorodniki lahko tožijo za še višjo odškodnino.

Sorodniki kitajskih potnikov še vedno vztrajajo, da vpleteni, med drugim Boeing, letalska družba Malaysia Airlines in vpletene vlade, niso razkrili vseh podatkov o letalu.

Letalska družba Štiri mesece po skrivnostnem izginotju letala je letalsko družbo Malaysia Airlines prizadela še ena tragedija – nad Ukrajino je bilo sestreljeno njeno letalo, namenjeno v Avstralijo. Družbo bodo radikalno preoblikovali, brez dela naj bi ostalo šest tisoč ljudi, skoraj tretjina osebja.

Družba, ki obstaja že 42 let, naj bi do konca leta prenehala leteti na večini svojih mednarodnih letov, njenih 31 odstotkov pa naj bi iz privatnih rok za 208 milijonov evrov kupil malezijski državni holding Khazanah, ki načrtuje, da bi družba lahko imela dobiček v naslednjih petih letih kot regionalno usmerjen prevoznik.

Ne spreglejte