Četrtek, 28. 3. 2024, 10.42
7 mesecev, 4 tedne
Schröder razkril, ali bo Putin uporabil jedrsko orožje
Nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder, ki velja za dobrega prijatelja ruskega predsednika Vladimirja Putina, je prepričan, da se vojna v Ukrajini ne more končati s popolnim porazom ene ali druge strani. Ugibanja, ali bo Putin uporabil jedrsko orožje, pa je označil za bedarije.
Gerhard Schröder meni, da lahko njegovo prijateljstvo z Vladimirjem Putinom prispeva h koncu vojne v Ukrajini. "Dolga leta sva razumno sodelovala. Mogoče lahko to še vedno pomaga najti rešitev s pogajanji, druge rešitve ne vidim," je dejal Schröder v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa.
Schröder se noče odreči prijateljstvu s Putinom
Schröder je prijateljeval s Putinom že, ko je bil med letoma 1998 in 2005 nemški kancler. Po koncu politične kariere je delal večinoma za ruska podjetja. Sodeloval je tudi pri plinovodu Severni tok.
Čeprav je ruski napad na Ukrajino označil za usodno napako, se stikom s Putinom ni odrekel. Vodstvo stranke SPD se je zato ogradilo od Schröderja. Nekdanjega kanclerja so tudi hoteli izključiti iz stranke, a postopek izključitve ni uspel, piše nemški medij Die Welt.
Zakaj ohranja prijateljstvo s Putinom
Na vprašanje, zakaj kljub ruskim vojnim zločinom in deset tisočim mrtvim v Ukrajini ostaja Putinov prijatelj, je Schröder v intervjuju za dpa odgovoril, da sta to različni dimenziji. Poleg tega se mu zdi, da bi lahko osebni odnos s Putinom pomagal pri reševanju izjemno težkega političnega problema.
V času svojega kanclerjevanja med letoma 1998 in 2005 je Gerhard Schröder dobro sodeloval z Vladimirjem Putinom.
"Zato menim, da bi bilo povsem napačno, če bi pozabil na vse, kar se je med nama v politiki v preteklosti pozitivnega zgodilo. To ni moj slog in tega ne počnem," pravi nekdanji kancler.
Schröder predlaga mirovna pogajanja
Marca 2022 je Schröder skušal mirovno posredovati med Rusijo in Ukrajino. V Istanbulu se je srečal s takratnim ukrajinskim poslancem Rustemom Umerovim (ta je danes ukrajinski obrambni minister), nato pa odšel v Moskvo na srečanje s Putinom. Takrat je njegova mirovna pobuda spodletela.
A Schröder se poskusom mirovnih pogajanj ni odrekel. Prepričan je, da bi morali pobudo za sklenitev miru prevzeti Nemčija in Francija. Kot trdi, je očitno, da se vojna v Ukrajini ne more končati s popolnim porazom ene ali druge strani.
Bo Putin napadel članice Nata?
Schröder je ugibanja, da bi Putin lahko začel jedrsko vojno ali napadel članice vzhodnega krila Nata (države med Baltskim in Črnim morjem, op. p.), opisal kot bedarije. Da bi v kali zatrli zaostrovanje v smeri takšnih scenarijev in preprečili naraščanje preplaha med prebivalstvom, je treba poleg podpore Ukrajini resno razmisliti tudi o rešitvi konflikta, je še poudaril nekdanji nemški kancler.