Sreda, 14. 1. 2015, 10.53
9 let
Satira v muslimanskih državah

Pan-Arabia Enquirer je popularen zalivski portal, posvečen satiri. Pred dnevi so objavili novico, da so jim vodje ISIS-a sporočili, da je njihov portal preveč dolgočasen, da bi v njihovo uredništvo poslali samomorilskega bombaša. "Norčujejo se samo iz debelosti in trgovinskih središč, nobene blasfemije. Ne splača se porabiti 100 tisoč dolarjev za bombni napad na uredništvo, ker nam to ne bi prineslo nobene slave," se norčujejo iz izjav izmišljenega tiskovnega predstavnika islamistov.
Islamisti so sploh priljubljena tarča arabskih satirikov. Na iraški televiziji je zelo popularna oddaja Mitska država, satirična soap opera, ki smeši Islamsko državo. V njej so ženske zakrite z rjuhami, v izmišljenem mestu, kjer mu vladajo islamisti, pa je največji projekt tovarna eko avtomobilskih bomb. Podobne satire na račun ISIS-a se pojavljajo pa vsem Bližnjem vzhodu, v Libanonu, Jordaniji, Iranu, Palestini.
Prav tako za skoraj nedotakljive v satiri veljajo politiki. V Savdski Arabiji je nemogoče, da bi kdo v satiri smešil kraljevsko družino, medtem ko je denimo zelo popularna satira Le Yekthar, v kateri se lotevajo tudi tem, kot so ženske voznice.
A po drugi strani nekaj dni po pariškem napadu s 50 udarci z bičem kaznovali blogerja Raifa Badawija, ker se je v svojem blogu žalil islam, ker je kritiziral enega od vodilnih savdijskih teologov. Kaznovan je na deset let zapora in tisoč udarcev z bičem, ki jih bo prejel v naslednjih 20 tednih, po 50 vsak petek.
V Egiptu so sicer od leta 2013 najboljše satirike utišali. Najpopularnejši egiptovski satirik Bassem Youssef se ne počuti več varnega, da bi delal. A še pred dvema letoma je njegov politični satirični šov, ki ga je objavljal na YouTubu, gledalo 30 milijonov ljudi. V času arabske pomladi je zaslovel po vsem Bližnjem vzhodu.
Večkrat so ga aretirali in zaslišali zaradi obtožb o žaljenju predsednika in islama. Youssef trdi, da je predan musliman in da ni nikoli užalil islama, se je pa norčeval iz islamistov. "Napadam ljudi, ki izkoriščajo religijo," je tedaj zapisal na svojih straneh. Zaradi nenehnega nadlegovanja oblasti se je odločil, da bo svoj satirični šov ukinil.
Leta 2011 je bil časopis obtožen blasfemije, ker so objavili karikaturo z mošejo, na kateri je bil napis "Ni boga, religija je laž". Časopis se je sicer opravičil, a so zagovarjali svobodo govora. Avtorju karikature grozi leto dni zapora.
Toda kmalu zatem je zaradi vse hujših groženj moral pobegniti v tujino.