Predsedujoči EU, francoski predsednik Nicolas Sarkozy je na zahtevo več članic unije za 1. september v Bruslju sklical vrh Evropskega sveta o prihodnosti odnosov EU z Rusijo in o pomoči Gruziji.
Sarkozy pozval Medvedjeva k umiku ruskih sil iz Potija
Sarkozy je pred tem v telefonskem pogovoru od ruskega kolega Medvedjeva zahteval "hiter umik" ruskih sil s cestne povezave, ki vodi od črnomorskega pristaniškega mesta Poti do Senakija v Gruziji.
Sarkozy se je sicer ruskemu predsedniku Dmitriju Medvedjevu zahvalil za uresničitev zaveze o umiku ruskih sil iz Gruzije, v sobotnem pogovoru pa sta izpostavila tudi pomen popolne uresničitve sporazuma o prekinitvi ognja v šestih točkah.
O nujnosti nadomestitve ruskih sil z mednarodno misijo
Predsednika sta podrobno govorila o peti točka sporazuma, ki zadeva dodatne varnostne ukrepe. V skladu s sporazumom sta se strinjala o nujnosti nadomestitve ruskih sil v tamponski coni okoli Južne Osetije z mednarodnim mehanizmom pod okriljem Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Sarkozy je ob tem izrazil željo, da bi k temu mednarodnemu mehanizmu prispevala EU. Predsednika sta se še dogovorila, da bosta tudi v prihodnjih dneh ostala v stikih.
Odločeni, da dosežejo polno uresničitev sporazuma o prekinitvi ognja
Francoski zunanji minister Bernard Kouchner pa je v telefonskem pogovoru z ameriško državno sekretarko Condoleezza Rice in kolegom iz Finske, ki predseduje Ovse, Alexandrom Stubbom izrazil odločenost francoskega predsedstva EU, da bo doseglo polno uresničitev sporazuma o prekinitvi ognja. Kouchner in Stubb sta se ob tem strinjala, da morata EU in Ovse nadaljevati s skupnimi prizadevanji za razrešitev rusko-gruzijskega konflikta.
Bela hiša kritizira ruske nadzorne točke v Gruziji
Tiskovni predstavnik ameriškega Sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe je v soboto na ranču predsednika Georgea Busha v Teksasu kritiziral ohranjanje nadzornih točk ruske vojske v Gruziji in dejal, da to pomeni kršitev sporazuma o prekinitvi ognja.
Poti: Demonstracije proti ruski vojski
V gruzijskem pristaniškem mestu Poti ob Črnem morju so v soboto potekale demonstracije proti ruski vojski in protestniki so vzklikali Rusom, naj gredo domov. Namestnik poveljnika generalštaba ruske vojske general Anatolij Nogovicin je kljub temu v Moskvi vztrajal, da je Rusija dokončala umik in tako izpolnila pogoje iz sporazume med francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in ruskim predsednikom Dimitrijem Medvedjevom o prekinitvi ognja v Gruziji.
Bela hiša v stiku z različnimi stranmi
Johndroe je dejal, da so zahteve za ruski umik zelo natančne in da postavljanje nadzornih točk ter stalnih objektov v Gruziji krši sporazum. Johndroe je dejal, da je Bela hiša v stiku z različnimi stranmi in išče pojasnila o dogodkih. Ruska vojska je namreč v Potiju postavila nadzorne točke, čeprav naj ruski vojaki ne bi več ustavljali prometa.
Na obisku na kriznem območju tudi komisar Sveta Evrope
Sporazum med Sarkozjem in Medvedjevom zahteva umik ruskih vojaških enot na položaje pred 8. avgustom, ko je Gruzija sprožila vojaško ofenzivo proti gruzijski separatistični pokrajini Južni Osetiji, Moskva pa je odgovorila z invazijo in bombardiranjem. V Vladikavkaz v Severni Osetiji je sicer v soboto prispel komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg, ki bo obiskal še Južno Osetijo in mesta v Gruziji.
Ovse na območje namestila 20 oboroženih opazovalcev in 7 oklepnikov
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) pa naj bi v teh dneh na območje spopadov namestila 20 oboroženih opazovalcev in 7 oklepnikov. V prihodnjih tednih naj bi število opazovalcev povečali na 80. Rusija je sicer odločena ohraniti v Gruziji nekaj sto pripadnikov svojih mirovnih sil.
Ameriška ladja s človekoljubno pomočjo prispela v Gruzijo
V gruzijsko pristanišče Batumi je medtem danes prispela ameriška ladja s človekoljubno pomočjo. Gruzijsko notranje ministrstvo pa je sporočilo, da je zahodno od Gorija danes eksplodiral vlak, ki je prevažal gorivo, potem ko je zadel mino na tračnici.
Spomnimo:
Rusija je v petek sporočila, da je končala umik ruskih sil iz Gruzije, razen iz separatističnih pokrajin Južne Osetije in Abhazije, ohranila pa je položaje na zahodu države, predvsem okoli Potija. Sporočila je tudi, da bo v tem mestu še naprej ohranila nadzor.
Juščenko za okrepitev približevanja Natu
Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko se je zavzel za okrepitev približevanja Ukrajine zvezi Nato, še posebej po gruzijsko-ruskem konfliktu. "Okrepiti moramo naša prizadevanja za članstvo v evropskem varnostnem sistemu in naše obrambne zmogljivosti," je ob 17. obletnici osamosvojitve Ukrajine izpod Sovjetske zveze dejal Juščenko.