Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Sreda,
6. 8. 2014,
10.45

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 6. 8. 2014, 10.45

8 let, 9 mesecev

Rusija razmišlja o prepovedi poletov nad Sibirijo

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Rusija kot odgovor na uvedbo sankcij proti Dobroletu, nizkocenovni podružnici ruske letalske družbe Aeroflota, razmišlja o omejitvi ali prepovedi poletov nad Sibirijo za zahodne letalske prevoznike.

Moskva naj bi o možnosti omejitve ali prepovedi poletov nad Sibirijo za zahodne letalske prevoznike, ki letijo v Azijo, razmišljala že od tedaj, ko so v EU in ZDA uvedli prve sankcije proti Rusiji zaradi njene vloge v ukrajinski krizi.

Rusija na sankcije Zahoda proti Moskvi zaradi ukrajinske krize še ni odgovorila, kar pa bi se po pisanju ruskega časopisa Vedomosti lahko spremenilo po tem, ko je Zahod v nedeljo uvedel sankcije proti letalski družbi Dobrolet, ki je povezovala Moskvo in Simferopolje na Krimu.

Dobrolet prisiljen ustaviti polete Dobrolet je začasno odpovedal vse polete proti Krimu. Aeroflot je sporočil, da je "več evropskih partnerjev Dobrolet obvestilo, da niso pripravljeni izpolniti svojih obvez do letalskega prevoznika v povezavi z gospodarskimi sankcijami, ki jih je uvedla Evropska unija. Zaradi pritiska brez primere, ki ga je od svojih evropskih strank deležen Dobrolet, prevoznik nima druge izbire, kot da ustavi lete in prodajo vozovnic".

Ruski premier Dmitrij Medvedjev je v torek na srečanju s prometnim ministrom Maksimom Sokolovom in vodstvom Aeroflota dejal, da bi Rusija morala začeti razmišljati o ukrepih, ki bi odgovorili na sankcije Zahoda, podrobnosti pa ni navedel. Vedomosti poroča, da ruski ministrstvi za promet in za zunanje zadeve razmišljata o tej možnosti, a odločitve še niso sprejeli.

Kdo bi izgubil več? Aeroflot pisanja časopisa ni želel komentirati. Letalski prevozniki za polete iz Evrope v Azijo uporabljajo koridor nad Sibirijo, ker jepolet najkrajši (do Tokia in Seula prihranijo najmanj štiri ure poleta) in najbolj ekonomičen. Na vrhuncu hladne vojne v prejšnjem stoletju večina zahodnih letalskih prevoznikov ni smela uporabljati ruskega zračnega prostora za polete proti Aziji. Leteli so nad Zalivom ali pa prek ameriškega letališča Anchorage na Aljaski. Dogovor o poletih nad Sibirijo so sklenili v sedemdesetih letih, letalske družbe pa tako prihranijo okoli 30 tisoč dolarjev (okoli 22 tisoč evrov) na polet.

Letalski prevozniki, med njimi Lufthansa (prek sibirskega koridorja opravi okoli 180 poletov na teden), British Airways in Air France bi lahko v treh mesecih izgubili milijardo evrov, če ne bi uporabljali koridorja nad Sibirijo, piše Vedomosti. Prepoved poletov nad Sibirijo bi za zahodne letalske prevoznike pomenila višje stroške za gorivo in delo ter večjo obremenitev tehnične opreme. Vendar pa nekateri strokovnjaki menijo, da je ocena ruskega dnevnika previsoka in da bi izogibanje sibirskemu koridorju pomenilo med 25 in 50 odstotkov višje stroške od plačila za provizijo za prelet. Evropske letalske družbe naj bi izgubile med 100 in 200 milijonov dolarjev (med 75 in 150 milijonov evrov) na leto, kar je manj, kot bi Rusija izgubila z umanjkanjem provizij.

Aeroflot bi ostal brez provizij V primeri uvedbe prepovedi izgub ne bi imele le zahodne letalske družbe. Provizija za prelete nad Sibirijo Aeroflotu na leto nanese skoraj 300 milijonov dolarjev (okoli 220 milijonov evrov), je poročal Vedomosti. Potem ko je dnevnik poročal o možnosti prepovedi poletov nad Sibirijo, so delnice ruskega letalskega prevoznika, ki je eden od največjih na svetu in letos praznuje 90 let, upadle. Letos so izgubile že okoli 40 odstotkov vrednosti.

Ne spreglejte