Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Ponedeljek,
6. 1. 2014,
15.14

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 1. 2014, 15.14

8 let, 8 mesecev

Rekorder v komi preživel 19 let

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Michael Schumacher po smučarski nesreči ostaja v umetni komi. Primeri ljudi, ki so se tudi po več letih zbudili iz kome, dajejo upanje, da bo imela zgodba sedemkratnega prvaka formule 1 srečen konec.

Koma lahko traja od nekaj dni do nekaj tednov, v nekaterih primerih je trajala več let. Nekateri bolniki, ki so prešli v vegetativno stanje, so dosegli določeno stopnjo zavedanja, drugi pa ostanejo v takšnem stanju več let, lahko tudi več desetletij. Američanka Edwarda O'Bara, ki je po krajši bitki s pljučnico zdrsnila v diabetično komo, je umrla leta 2012, stara 59 let, potem ko je njeno vegetativno stanje trajalo 42 let.

Švicarski smučar Daniel Albrecht je po grozljivem padcu med treningom smuka v Kitzbühelu januarja 2009 preživel tri tedne v umetni komi. Ko so ga zbudili, so sledili meseci okrevanja in vsakodnevno učenje. Zaveda se, da je imel veliko srečo v nesreči. "Menim, da sem imel srečo, saj sem se vrnil kot normalen človek. Vendar sem za to potreboval veliko, veliko časa," je povedal po Schumacherjevi nesreči. Razlika med nesrečo Švicarja in Nemca je v tem, da Albrecht, ki je bil ob dogodku star 25 let, ni krvavel.

Nekdanji izraelski premier Ariel Šaron, ki se mu je zdravstveno stanje v zadnjih dneh poslabšalo, je v komi osem let. Šaron, danes star 85 let, je v komo padel 4. januarja 2006 po hudi možganski kapi, priključen je na naprave, ki mu pomagajo dihati. Od maja 2006 je v telavivski bolnišnici Tel Hašomer. Po besedah njegove družine je občasno odprl oči in premaknil prste. Zdravstveno stanje se mu je pred kratkim občutno poslabšalo, njegovo življenje je ogroženo.

Prav tako med smučanjem se je poškodoval nemški politik Dieter Althaus (CDU). Leta 2009 je na smučišču na avstrijskem Štajerskem trčil s slovaško smučarko, ta je ob trku umrla. Slovakinja ni uporabljala čelade, Althaus pa jo je nosil. Zaradi poškodb je bil nekaj časa v umetni komi, ko se je zbudil, pa se je želel hitro vrniti v politiko. Kmalu je ugotovil, da resne poškodbe glave zahtevajo dolgotrajno okrevanje, in se poslovil od politike. Slab mesec po Althausu se je na smučanju v okolici Salzburga poškodoval poljski politik Marek Nawara, ki ni nosil smučarske čelade. V umetni komi je bil 35 dni. Njegovi možgani niso utrpeli trajnih poškodb. Umrl je maja 2011, star 55 let.

Po nesrečnem trku z igralcem nasprotnega moštva je bil nekdanji nemški vrhunski rokometaš Joachim Deckarm v komi 131 dni. Ob nesreči, zgodila se je marca 1979, je bil star 25 let. Ko se je zbudil, je bil ujet v lastnem telesu, premakniti ni mogel nobene okončine. Zaradi tega je padel v depresijo, a se je pobral. Ostal je mentalno hendikepiran, zdaj živi v ustanovi blizu svojega domačega kraja Saarbrücken in občasno daje krajše intervjuje.

Občasno se ljudje zbudijo iz kome po dolgih letih. Rekorder je Američan Terry Wallis, ki je po 19 letih v komi leta 2003 spontano začel govoriti in se zavedati svoje okolice. Ko se je zbudil, je bil star 39 let, a je še vedno mislil, da je najstnik in da je predsednik ZDA Ronald Reagan.

Podobno se je po 19-letni komi leta 2007 zbudil poljski železniški delavec Jan Grzebski. Poljak je padel v komo leta 1988, ko je bil star 46 let. Sprva je kazalo, da je koma posledica delovne nesreče, pozneje pa so zdravniki ugotovili, da jo je povzročil petcentimetrski možganski tumor. Zbudil se je leta 2006 in v intervjuju povedal, da je presenečen nad ogromno količino hrane v lokalnih trgovinah, prenosnimi telefoni in padcem komunizma. Umrl je dve leti pozneje zaradi srčnega napada, ki naj bi bil povezan s komo.

Nenavadna je zgodba Britanca Roma Houbena. Po avtomobilski nesreči leta 1986 so bili zdravniki prepričani, da je v stanju kome in da ne more komunicirati z okolico. Leta 2009 je tedaj 46-letni Houben, 23 let po nesreči, po kateri je ostal paraliziran, razkril, da je bil vsa ta leta pri zavesti. Neuspešno je poskušal komunicirati z okolico. "Kričal sem, a mojega glasu ni bilo mogoče slišati," je povedal s pomočjo računalnika. Naprednejša zdravniška tehnologija je razkrila, da so njegovi možgani delovali normalno. "Sanjaril sem. Sanjal sem o boljšem življenju," je pojasnil, kako se je spopadal s položajem, ko je bil ujet v svojem telesu.

Ne spreglejte