Četrtek, 24. 6. 2010, 11.37
9 let
Referendum: v Sloveniji preveč preprosto, na Hrvaškem neskončno zapleteno

Na Hrvaškem namreč veljajo veliko ostrejše zahteve za razpis referenduma kot pri nas, saj je treba v 14 dneh zbrati podpise kar desetine vseh volivcev, to je 449.506 podpisov, pri nas pa (samo) 40 tisoč podpisov od 1.705.105 volivcev, kar znaša le dobra 2,34 odstotka vseh volivcev.
Tako je v Sloveniji naloga zbiranja zadostnega števila podpisov za referendum več kot štirikrat lažja, kar se pozna predvsem v številu dosedanjih referendumov: v samostojni Sloveniji jih je bilo doslej 15 (največkrat z medlo udeležbo), na Hrvaškem pa v istem času niti eden.
Matijašević pa je takšno pozno povabilo odklonil, saj ga zbrani podpisi zavezujejo, da svojo nalogo in obljubo izpelje do konca ter da Hrvaška prvič, odkar je samostojna država, izpelje referendum.
Še pred izdajo odločbe o razpisu referenduma ima sabor pravico preveriti podpise in v 30-dnevnem roku od vložitve zahteve tudi zaprositi za mnenje o skladnosti zahteve z ustavo in zakoni. To pristojnost je imelo ustavno sodišče, toda leta 2006 so zakon o referendumu spremenili in ustavnemu sodišču to pristojnost vzeli, niso pa določili, kdo bi bil po novem zadolžen za to.
In tako se je – namerno ali zaradi nemarnosti – zgodil pravni absurd, ki nasprotnikom referenduma še kako koristi: dokler se zakon o referendumu ne spremeni, postopka kljub zbranim podpisom najbrž sploh ne bo mogoče izpeljati.
Vzrok te nedorečenosti pa je še ena nepremišljena in nedosledna pravna sprememba na Hrvaškem, tokrat ustave: istočasno ni bil sprejet zakon za izvedbo ustave, zato so ostali dvomi o tem, kdaj se bodo posamezna določila nove ustave začela izvajati.
Po drugi strani pa je aktualnost delovnopravne zakonodaje zagotovo dovolj vroča žemljica, ki bi na referendumska volišča privabila več kot polovico volilcev, kar pomeni, da vsaj s tem "pravnim kaveljcem" sindikati ne bi smeli imeti težav.