Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Četrtek,
2. 10. 2014,
13.02

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 2. 10. 2014, 13.02

8 let, 11 mesecev

Putin ima v EU štiri zaveznike

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovaška, Bolgarija, Ciper in naša vzhodna soseda - Madžarska nasprotujejo sankcijam Zahoda proti Rusiji.

Spomladi je v javnost prišlo poročilo nemške obveščevalne službe BND, ki opozarja, da Moskva želi razširiti svoj vpliv na Bolgarijo ter s tem doseči polarizacijo znotraj EU. Bolgarija, ki je energetsko in gospodarsko odvisna od evrazijske velikanke, bi tako lahko postala trojanski konj v evropski povezavi.

Slovaška in Ciper Tudi Slovaška in Ciper nasprotujeta (preostrim) sankcijam proti ruskemu medvedu. Slovaška je energetsko odvisna od Rusije, v ciprskih bankah pa imajo ruski koncerni spravljene milijarde. Rusija se zaveda odvisnosti Slovaške od ruskega zemeljskega plina, zato nanjo pritiska z zmanjšanjem dobave.

Toda ruski predsednik Vladimir Putin ima skoraj najmočnejšega evropskega zaveznika v naši vzhodni sosedi Madžarski. Ta je imela sicer v preteklosti bridke izkušnje z Rusijo. Leta 1849, v času pomladi narodi, so habsburški monarhi le s pomočjo čet, ki jih je v panonsko ravnico poslal ruski car, zatrli madžarsko revolucijo. Madžarsko-rusko sodelovanje Skoraj stoletje pozneje, leta 1956, pa so tanki sovjetske Rdeče armade zatrli madžarsko vstajo. Toda, kot kaže, so te zamere pozabljene, saj Madžarska in Rusija tesno gospodarsko sodelujeta.

Januarja letos sta na primer državi podpisali sporazum o gradnji jedrskih reaktorjev v madžarskem mestu Paks. Projekt bo izvedlo rusko podjetje Rosatom, denar za naložbo pa bodo dale ruske banke.

Orban kritičen do sankcij proti Rusiji Madžarski premier Viktor Orban v EU nenehno kritizira sankcije proti Rusiji, češ da škodijo gospodarstvu, in poudarja, da ne bo ogrozil madžarskih interesov zaradi Ukrajine.

Poleg gospodarskih interesov med panonsko državo in največjo državo na svetu pa naj bi bil razlog za tesnejše stike med Orbanom in Putinom tudi ideološki. Kot piše nemški časnik Die Welt, je za madžarskega premierja Putinova Rusija eden od zgledov.

Sodelovanje med Moskvo in Jobbikom Kot pravi Ljubov Šišelina iz oddelka za Evropo pri ruski akademiji znanosti: "Za Rusijo Viktor Orban ni težaven partner. Odkar vlada svoji državi, je med Moskvo in Budimpešto precej manj težav kot na primer med Budimpešto in Brusljem."

Toda še bolj tesni stiki kot med Orbanom in Putinom so stiki med Rusijo in madžarsko skrajno desno stranko Jobbik, ki jo vodi Gabor Vona. Eden od vidnih članov te stranke, evropski poslanec iz Madžarske Bela Kovacs, naj bi bil celo ruski vohun. Kovacs: Nisem ruski vohun Kovacs, ki zanika, da bi bila on ali njegova žena, Rusinja Svetlana, ruska agenta, je tudi finančni podpornik Jobbika. Madžarski mediji se sprašujejo, od kod mu denar. Kot pravi sam, naj bi ta denar prislužil v času svojega 15-letnega bivanja na Japonskem in Rusiji, kjer naj bi ustanovil nekaj uspešnih podjetij.

Po podatkih madžarskega preiskovalnega novinarja Andrasa Dezsöja naj bi bil leta 1960 rojeni Kovacs po očetu ruskega rodu. Rodil se je namreč kot nezakonski sin v madžarskem mestu, kjer je bila sovjetska vojašnica, njegova mama pa ga je po rojstvu oddala v posvojitev. Madžarski evroposlanec zanika tudi to in trdi, da ga je mama oddala v posvojitev, ker je bila njena nosečnost posledica posilstva – posilila pa naj bi jo skupina "madžarsko govorečih moških".

Ne spreglejte