Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
12. 9. 2014,
16.01

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 9. 2014, 16.01

8 let, 11 mesecev

Prvi so jo igrali mladi krščanski možje

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na začetku so bili pleteni koši in nogometnih 1:0. Nato se je igra vse bolj razvijala in postala ena od najpriljubljenejših športov na svetu in tudi v Sloveniji - košarka.

V Španiji se bo končalo 17. svetovno prvenstvo v košarki. Priložnost, da pogledamo, kakšni so bili začetki tega priljubljenega moštvenega športa.

Krščanski mladi možje in kanadski učitelj športne vzgoje Leta 1844 je Anglež George Williams v Londonu ustanovil Zvezo krščanskih mladih mož (v izvirniku: Young Men's Christian Association, kratica YMCA). Williams, razočaran nad pomanjkanjem telesne pripravljenosti mladeničev, je ustanovil združenje, ki se je prizadevalo z uveljavitvijo krščanskih načel razviti "zdravo telo, misel in duha".

YMCA se je razširil po svetu in ena od šol, mednarodna šola za vadbo YMCA, je bila ustanovljena tudi v mestu Springfield v ameriški zvezni državi Massachusetts (zdaj je to kolidž). Leta 1891 je kot učitelj telovadbe prišel na šolo takrat 30-letni Kanadčan škotskih korenin James Naismith.

Načrtna priprava nove igre Naismithu je njegov nadrejeni Luther Gulick naročil, naj iznajde novo moštveno igro, ki jo bodo učenci lahko igrali v telovadnici med zimskimi meseci, ki so v Novi Angliji zelo mrzli. Gimnastika in drugi dvoranski športi so namreč mladeniče dolgočasili.

Naismith se je priprave novo igre lotil načrtno. Analiziral je vse takratne priljubljene moštvene športe: ragbi, lacrosse, nogomet, ameriški nogomet, hokej in bejzbol. Najbolj varna za igro se mu je zdela mehka nogometna žoga. Preigravanje najprej ni bilo dovoljeno Želel je tudi igro, v kateri prihaja do čim manj ostrih telesnih stikov med igralci. Zato so bila takšna tudi pravila – sprva so si igralci lahko žogo samo podajali, tekanje z žogo in preigravanje je bilo prepovedano. Preigravanje je v košarki postalo pomembno šele v petdesetih letih prejšnjega stoletja z razvojem boljših košarkarskih žog.

Izumitelj košarke se je tudi odločil, da bodo igralci žogo metali na nebranjen koš, ki bo pritrjena na zid nad igralci. Igro je poimenoval Basket Ball in določil 13 pravil. Ko se je igra uveljavila, so nekateri želeli, da bi se igra imenovala Naismith Ball, a je Kanadčan to zavrnil.

Nogometni izid prve uradne košarkarske tekme Naismith je pravila košarke zasnoval decembra 1891, prva košarkarska tekma pa je bila odigrana 20. januarja 1892 v Springfieldu, potem ko je šolski hišnik na steno telovadnice, dobre tri metre nad tlemi, pritrdil dva pletena koša.

Tekma se je končala z nogometnim izidom 1:0. Uspešni met na koš je dosegel igralec, ki je na koš vrgel z razdalje 7,6 metra.

Najprej so bile devetice, koši so bili pleteni in z dnom Najprej je košarko igralo po devet igralcev v vsakem moštvu, peterke so postale običajne šele v letih 1897–1898. Igralci so sprva za igro uporabljali nogometno žogo.

Koša sta imela najprej dno, tako da je bilo treba žogo po zadetku jemati iz koša. Po vsakem košu je na sredini igrišča sledil skok za žogo. Leta 1906 so namesto pletenih košev začeli uporabljati kovinske obroče z mrežico, ki so bili pritrjeni na tablo.

Košarka osvaja svet Nova igra je kmalu postala priljubljena in se je razširila po vseh YMCA šolah, tako v ZDA kot tudi v tujini. Košarka je bila kot demonstracijski šport na olimpijskih igrah prvič predstavljena leta 1904 v St. Louisu, v redni del olimpijskega programa pa je bila prvič uvrščena na olimpijskih igrah v Berlinu leta 1936.

Prva tekma na stari celini je bila odigrana na šoli YMCA v Parizu leta 1893. Še bolj se je košarka v Evropi razširila v času prve svetovne vojne, ko so se na staro celino prišli bojevat ameriški vojaki. Prva mednarodna košarkarska tekma je bila tekma med YMCA moštvom in ruskim klubom Majak leta 1909.

Slovenski začetki košarke Kot navaja Košarkarska zveza Slovenija (KZS), so v Sloveniji košarko igrali že leta 1905, torej v času Habsburške monarhije, in sicer v šolah in društvih, imenovala pa se je korbball.

Vprašanje pa je, ali gre v tem primeru za (Naismithovo) košarko ali za igro, imenovano korfball, nizozemsko korfbal. Košarki podobno igro je leta 1902 iznašel Nizozemec Nico Broekhuysen. Priljubljenost košarke med Slovenci narašča Zagotovo pa se je košarka v Sloveniji začela igrati leta 1921. Začetnik slovenske košarke je bil športni profesor v društvu Sokol v Mariboru Ciril Hočevar, ki se je takrat pripravljal za sprejemne izpite na Inštitutu Tyrš v Pragi, zaradi česar je moral obvladati vsa košarkarska pravila. Košarko so pred drugo svetovno vojno zlasti igrali v sokolskih društvih.

Po drugi svetovni vojni je košarki uspel velik preboj povsod po Sloveniji, ta šport je postajal vse bolj priljubljen. Košarkarska društva in zveze so bile pred letom 1950 del Fizkulturne zveze Slovenije (FZS). Košarkarska zveza Slovenije je bila ustanovljena 15. januarja 1950.

Latvijci prvi evropski prvaki v košarki Mednarodna košarkarska zveza (Federation Internationale de Basketball Amateur – FIBA) je bila ustanovljena leta 1932 v Ženevi (od leta 1956 je sedež v Münchnu). Prve članice FIBE so bile Argentina, Grčija, Italija, Latvija, Portugalska, Romunija, Švica in Češkoslovaška. Leta 1935 je bilo v Ženevi prvo evropsko prvenstvo v košarki – prvi evropski prvaki so postali Latvijci.

Jugoslavija, katere del je bila tudi Slovenija, je prvič na evropskem košarkarskem prvenstvu nastopila leta 1947, ko je bilo tekmovanje na Češkoslovaškem. Jugoslavija je osvojila predzadnje, 13. mesto, boljša je bila le od Albanije.

Argentinci prvi svetovni prvaki v košarki Prvo svetovno košarkarsko prvenstvo je FIBA organizirala leta 1950 v Argentini. Na svetovnem prvenstvu je sodelovalo deset držav, prva svetovna prvakinja je postala Argentina. Na prvenstvu, na katerem je manjkalo veliko držav s kakovostnimi reprezentancami, je Jugoslavija zasedla zadnje mesto.

Ker Jugoslavija ni hotela odigrati tekme za deveto mesto, saj ni želela igrati s Francovo Španijo, je FIBA jugoslovanski košarkarski reprezentanci za devet mesecev prepovedala igranje mednarodnih tekem.

Začetki poklicne košarke v Severni Ameriki Prva poklicna košarkarska moštva so v ZDA množično nastajala že v 20. letih prejšnjega stoletja, toda košarkarske lige so bile zelo kratkotrajne. Leta 1937 je pod finančnim pokroviteljstvom treh velikih korporacij (General Electric, Firestone in Goodyear) nastala National Basketball League (NBL), ki je združevala predvsem moštva iz mest ob Velikih jezerih.

Leta 1949 se je NBL združila z leta 1946 ustanovljeno Basketball Association of America (BAA) – nastala je National Basketball Association (NBA), zdaj najmočnejša košarkarska liga na svetu.

Ne spreglejte