Torek, 10. 3. 2015, 15.07
8 let, 8 mesecev
Prisluhi v Makedoniji: je vlada res prisluškovala sama sebi?
"Glavna tarča morebitnega prisluškovanja je zgolj vlada," o največji aferi, ki že ves mesec pretresa Makedonijo, pravi makedonski veleposlanik v Sloveniji Tomi Dimitrovski.
Kot je znano, je vodja opozicijske Socialdemokratske zveze Makedonije (SDMS) Zoran Zaev javnosti plasiral nekaj "bomb", kot je sam poimenoval posamezne objave telefonskih pogovorov, iz katerih naj bi izhajale domnevne nepravilnosti vladnih uslužbencev. S tem naj bi dokazoval, da naj bi makedonski premier Nikola Gruevski, vodja konservativne stranke VMRO-DPMNE, s sodelavci nezakonito prisluškoval več kot 20 tisoč osebam.
Gruevski se je sicer takoj odzval in opozicijo obtožil, da želi izvesti državni udar, pri tem pa naj bi mu bile v pomoč tuje tajne službe. Makedonsko ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) je tako že uvedlo preiskavo in spisalo kazenske ovadbe. Kot nam je pojasnil Ivo Koteski z MNZ, je kaznivih dejanj vohunjenja in groženj predstavnikom najvišjih državnih organov trenutno osumljenih šest oseb.
Po njegovem mnenju Zaev trdi, da je bilo prisluškovano 20 tisoč državljanom, a je javnosti predstavil samo domnevne posnetke vladnih funkcionarjev, vključno s premierjem Gruevskim. "To kaže, da je glavna tarča eventualnega prisluškovanja zgolj vlada Republike Makedonije," pravi makedonski veleposlanik Dimitrovski.
Eden od osumljencev je tudi vodja Zaev. Kot smo pisali že včeraj, je pet oseb v priporu, "le Zaev nima nikakršnih omejitev", dodaja veleposlanik. Med osumljenimi so poleg Zaeva po naših informacijah še nekdanji direktor urada za varnost in obveščanje Zoran Veruševski, njegova žena Sonja in uradnik mestne občine Strumice Branko Palifrov.
Dodaja, da so v preiskovalnem postopku pri tem osumljencu našli večjo količino gotovine in delnic, ki niso v soglasju z njegovimi davčnimi napovedmi in zakonitimi prihodki. "Osumljenec oziroma obsojenec je tudi priznal, da je vse to dobil od tretjega osumljenca, Zorana Veruševskega, nekdanjega direktorja (UBK), v zameno za izvrševanje prisluškovanja določenim telefonskim številkam, med drugim tudi mobilnemu telefonu premiera Gruevskega in drugih visokih vladinih predstavnikov," je še zapisal veleposlanik.
Ker so po makedonskih zakonih verodostojni samo posnetki telefonskih razgovorov, ki so nastali na podlagi odredb preiskovalnega sodnika s posebnim preiskovalnim postopkom, makedonski veleposlanik ni želel komentirati vsebine posnetkov.
"Tako je treba delovati tudi v prihodnje. Makedonski narod je sposoben izbirati in izbrati najboljšo možnost za sebe in zavrniti vsako rešitev, ki bi mu jo ponudili na silo ali od drugod," je kritičen Tomi Dimitrovski.