Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 5. 2011,
18.12

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 5. 2011, 18.12

9 let

Pahor: Slovenija je na izzive pripravljena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija je po besedah premiera Boruta Pahorja dobro in verodostojno pripravila zaveze v okviru pakta za evro plus. Pahor upa, da jih bo lahko na junijskem vrhu EU predstavil v formalni obliki.

Neuradno naj bi Slovenija danes neformalno dala soglasje za pomoč Portugalski. Višina slovenskega poroštva naj bi znašala dobrih 197 milijonov evrov. "Prihaja do zelo hitrih in bolj ali manj nepredvidljivih sprememb" Pahor je na seji DS znova opozoril, da v območju evra in v celotni EU prihaja in bo še prihajalo do zelo hitrih in bolj ali manj nepredvidljivih sprememb. Doslej je bila Slovenija po njegovih besedah na te izzive pripravljena in upa, da bo tako tudi vnaprej. Vlada je predlog obveznosti, ki jih je Slovenija pripravljena sprejeti v okviru izpolnjevanja zavez pakta za evro plus, sprejela že marca. Pahor upa, da jih bo lahko Slovenija na junijskem vrhu EU predstavila tudi v formalni obliki in tako operativno pristopila k paktu za evro plus. To bi bilo za Slovenijo po Pahorjevem prepričanju pomembno, saj bi bil to dokaz, da je reformno sposobna država.

"Potrebno bo zagotoviti vzdržnost javnih financ" Če bo pokojninska reforma na junijskem referendumu dobila podporo, bo enega od pogojev pakta Slovenija že uresničila, če ne, pa bo treba prek interventnega zakona na drugačen način zagotoviti vzdržnost javnih financ, je še dejal premier.

Semolič v primeru padca reforme predlagal takojšnja pogajanja Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je v primeru padca reforme na referendumu vladi predlagal takojšnja pogajanja o novi reformi, ki bo sprejemljiva za čim širši krog ljudi. Pahor se na ta poziv ni želel odzivati.

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je Pahorja pozval, naj pove, kaj ima vlada v mislih, ko govori o interventnih ukrepih.

"Treba bi bilo najti način, kako nadzirati primanjkljaj in dolg" Vprašal ga je, če razmišlja o znižanju plač javnih uslužbencev, čeprav se je odločila, da se to letos ne bo zgodilo, v prihodnjih letih pa naj bi do tega prišlo le ob spremembah kolektivnih pogodb.

Pahor mu je odgovoril, da bo treba najti način, kako ob neizpeljani pokojninski reformi drugače nadzirati primanjkljaj in dolg.

Pri tem je znova pozval k začetku razprave o drugačnem načinu upravljanja z državnim premoženjem in privatizaciji znatnega dela nestrateških državnih naložb.

Mencinger: Slovensko posojilo Grčiji je izgubljeno Svetniki so se v razpravi dotaknili tudi pomoči Slovenije Grčiji in Irski. Ekonomist Jože Mencinger je tako jasno povedal, da je že odobreno slovensko posojilo Grčiji izgubljeno, saj je prestrukturiranje grškega dolga edina pot za rešitev dolžniške krize. Enako ocenjuje v primeru Portugalske.

Neuradno: Slovenija bo pomagala tudi Portugalski Neuradno naj bi sicer slovenski finančni minister Franc Križanič v telekonferenci pred zasedanjem finančnih ministrov EU dal soglasje k sodelovanju Slovenije pri pomoči Portugalski.

Višina slovenskega poroštva za posojila iberski državi v okviru začasnega mehanizma za zaščito evra naj bi znašala 197,3 milijona evrov.

Pahor: Slovenija ne bo brezpogojno solidarna Glede izplačila nadaljnjih tranš posojila Grčiji pa naj bi Slovenija neuradno sledila zgledu drugih držav z evrom in pokazala na rezultate analize grških varčevalnih ukrepov in reform, ki jih bodo v kratkem podali Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad.

Pahor je svetnikom sicer jasno povedal, da je Slovenija pripravljena še naprej biti solidarna do partneric v območju evra, "a ne brezpogojno".

Ne spreglejte