Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
5. 5. 2013,
14.40

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 5. 5. 2013, 14.40

9 let, 2 meseca

Največji nacistični sodni proces po drugi svetovni vojni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Odnos do nacizma je v Nemčiji še vedno tema, o kateri se le redko razpravlja. Zločini skupine neonacistov pa so dokaz, da neonacizem v državi še zdaleč ni izkoreninjen.

V Münchnu se začenja sojenje neonacistični skupini, ki je obtožena, da je med letoma 2000 in 2007 zagrešila deset umorov, žrtve pa so bili večinoma priseljenci turškega porekla. Za umori je stala zloglasna trojica Nacionalsocialističnega podzemlja (NSU), katere člani so bili Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt in Beate Zschäpe. Mundlos in Böhnhardt sta se novembra 2011 ubila, Zschäpejeva pa se je nato sama predala policiji.

Ogromno zanimanje za sodni proces Na zatožni klopi bo poleg Zschäpejeve še četverica domnevno najožjih sodelavcev NSU-ja. Osemintridesetletna Zschäpejeva je obtožena umorov, pomoči pri financiranju teroristične organizacije in še vrste drugih zločinov, v primeru obsodbe pa ji grozi dosmrtna zaporna kazen. Gre za najhujše nasilje, povezano z nacizmom, po drugi svetovni vojni. Za sojenje v Nemčiji vlada ogromno zanimanje.

"Njihov motiv je bil, da tuje državljane tako vznemirijo, da bodo začeli zapuščati Nemčijo zaradi bojazni za lastno varnost," si ozadje umorov razlaga Harald Range, tožilec, odgovoren za nabiranje dokazov v tem primeru. Skoraj vse žrtve so bili lastniki tujih trgovin, ki so jih osumljenci brez opozorila ustrelili v glavo iz neposredne bližine. Skupina je izvedla tudi nekaj bombnih napadov.

Popoln poraz nemške policije Ob razkritju, da je za številnimi nepojasnjenimi umori stal NSU, so morali nemški varnostni organi priznati popoln poraz, saj kljub letom preiskovanja očitno niso niti pomislili na možnost desnega terorizma. Odprlo se je tudi širše vprašanje, kako so lahko spregledali grožnjo skrajne desnice, saj je ta, posebej na vzhodu Nemčije, v vzponu že vse od začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja. Policija je sprva predvidevala, da za zločini stojijo islamski teroristi oziroma organiziran kriminal.

Dejstvo, da so umori ostali nepojasnjeni celih deset let, je sprožilo hudo neodobravanje v Nemčiji, še posebej pa znotraj turške priseljenske skupnosti. Zaradi nesposobnosti in ozkoglednosti policije so številni začeli govoriti celo o institucionaliziranem rasizmu. Policija je skupino odkrila po čistem naključju, in sicer med preiskavo bančnega ropa. Ker jima je bila policija na sledi, sta si Mundlos in Böhnhardt vzela življenje, Zschäpejeva pa je zažgala njihovo skupno stanovanje in odšla na beg, vendar se je štiri dni pozneje predala. Policija je poleg strelnega orožja trojice odkrila tudi DVD s posnetkom, v katerem sta 38-letni Mundlos in 34-letni Böhnhardt priznala krivdo za umor osmih Turkov in Grka med letoma 2000 in 2006 ter umor nemške policistke.

Odnos do nacizma ni predmet javne razprave Zschäpejeva je odraščala v komunistični vzhodni Nemčiji, podobno kot številni mladi ljudje pa je bila tudi ona razočarana nad visoko brezposelnostjo, ki je sledila padcu berlinskega zidu. "Beate je bila mlado, prijazno dekle, ko je prišla delat k nam," pripoveduje njen Thomas Grund, ki je bil zaposlen v klubu v nemškem mestu Jena, kamor je Zschäpejeva pogosto zahajala. Vse pa se je spremenilo, ko je spoznala Mundlosa in Böhnhardta, ki sta jo vpeljala v radikalne desničarske ideje in sovraštvo do tujcev. Z obema je tudi ljubimkala.

Desničarska ideologija je v Nemčiji še vedno sporna tema. Lanska študija je pokazala, da kar 16 odstotkov prebivalstva goji skrajno desničarske težnje, v državi pa je kar 23 tisoč simpatizerjev nacizma. Zadnja vladna raziskava pa pravi, da so neonacisti "mlajši, bolj nasilni in bolj militantni". Časnik Der Spiegel je opozoril, da v družbi ni dovolj prizadevanja, da se ta problematika odpravi, saj tema sploh ni predmet javne razprave. Sojenje bo v tem pogledu pravi trenutek resnice za državo.

Ne spreglejte