Sreda, 23. 4. 2025, 17.17
2 tedna, 6 dni
Krsto s truplom papeža Frančiška so prenesli v baziliko svetega Petra #vŽivo #video

Verniki se bodo od prvega papeža iz Latinske Amerike danes lahko poslovili od 11. ure do polnoči, v četrtek od 7. ure do polnoči, v petek pa od 7. do 19. ure.
Krsto papeža Frančiška so danes dopoldne iz Doma svete Marte prenesli v baziliko svetega Petra, kjer bodo imeli verniki vse do petka priložnost, da se poslovijo od prvega papeža iz Latinske Amerike. Pred baziliko se že od zgodnjega jutra zbirajo množice ljudi.
Posnetek, kako so prenesli papeževo krsto
17.00 Dolge vrste in več ur čakanja
14.30 Za pogreb papeža akreditiranih 2.500 novinarjev
9.58 Krsto s papežem Frančiškom prenesli v baziliko svetega Petra
6.02 Verniki se lahko od danes poslovijo od papeža
17.00 Dolge vrste in več ur čakanja
Verniki za slovo od papeža z vsega sveta na to priložnost pred baziliko čakajo v dolgih vrstah več ur. Zaradi velikega števila vernikov v Vatikanu dopuščajo možnost, da bi danes podaljšali čas odprtja bazilike.
Od prvega papeža iz Latinske Amerike, ki je Katoliško cerkev vodil 12 let, naj bi se verniki, ki so jih v baziliko začeli spuščati po 11. uri, danes lahko poslovili do polnoči. A ker je naval vernikov veliko večji od pričakovanega, bi lahko čas odprtja bazilike podaljšali, so sporočili v Vatikanu.
Po navedbah vatikanskih varnostnih služb, ki jih povzemajo tuje tiskovne agencije, je na vstop v baziliko in slovo od papeža popoldne čakalo okoli sto tisoč ljudi. Čakalne vrste so iz ure v uro daljše.
Verniki se bodo od priljubljenega papeža lahko poslovili še v četrtek od 7. ure do polnoči, v petek pa od 7. do 19. ure.
14.30 Za pogreb papeža akreditiranih 2.500 novinarjev
Pri Svetem sedežu se je od smrti papeža Frančiška v ponedeljek akreditiralo okoli dva tisoč novinarjev z vsega sveta, so danes sporočili iz vatikanskega urada za komuniciranje. Poleg tega ima v Vatikanu še okoli 500 novinarjev stalno akreditacijo. Skupno se tako na pogrebu in konklavu pričakuje okoli 2.500 novinarjev in predstavnikov medijev.
Da bi v Vatikanu omogočili spremljanje novinarskih konferenc vsem na novo akreditiranim novinarjem, so za medije vzpostavili dodatno dvorano, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Podobno je bilo zanimanje medijev veliko že po odstopu papeža Benedikta XVI. in konklavu v marcu 2013.
Italijanska vlada je medtem za tehnično in policijsko varovanje pogrebne slovesnosti in konklava zagotovila dodatna sredstva. Šlo naj bi za sredstva v višini več kot deset milijonov evrov, so poročali italijanski mediji.
9.58 Krsto s papežem Frančiškom prenesli v baziliko svetega Petra
Obred prenosa krste s papežem je vodil kardinal komornik Kevin Farrell. Sprevod je iz kapele Doma svete Marte, kjer so se od pokojnega svetega očeta lahko poslovili kardinali, predstavniki kurije in uslužbenci Vatikana, po kratki molitvi krenil prek Trga svete Marte na Trg svetega Petra in v okoli 500 metrov oddaljeno baziliko svetega Petra.
V sprevodu je bilo več deset kardinalov in pripadniki švicarske garde v pisanih uniformah, ki so počasi korakali ob zvonjenju zvonov bazilike svetega Petra. Odprto krsto s papežem so nosili člani vatikanskega osebja v temnih oblekah, ob njih pa je bilo osem pripadnikov švicarske garde s helebardami.
Na trgu svetega Petra so sprevod pozdravili z glasnim aplavzom, nato pa je vstopil v baziliko, kjer je bilo že nekaj starejših kardinalov.
V baziliki so leseno krsto, oblazinjeno z rdečim blagom, postavili pred glavni oltar. V skladu s papeževimi željami krsta ni na katafalku, temveč le na skromnem, rahlo nagnjenem lesenem podestu. Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec.
Sledila je molitev, obred pa se je končal ob 10.15.
V vatikanski baziliki se bodo verniki od priljubljenega papeža danes lahko poslovili od 11. ure do polnoči, v četrtek od 7. ure do polnoči, v petek pa od 7. do 19. ure. Na Trgu svetega Petra se po poročanju medijev že od jutra zbirajo množice ljudi.
Pričakovati je, da se bo Frančišku še zadnjič poklonilo več deset tisoč ljudi. Od njegovega predhodnika Benedikta XVI., ki je umrl 31. decembra 2022, se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poslovilo 200 tisoč vernikov.
Da bi lažje obvladali veliko množico ljudi, so na trgu postavili kovinske pregrade za usmerjanje toka obiskovalcev. Na dostopih do trga so uvedli strožje varnostne ukrepe, vernikom pa bodo delili vodo v plastenkah.
V soboto bo sledil pogreb na Trgu svetega Petra, na katerem pričakujejo okoli 200 tisoč ljudi, med njimi številne svetovne voditelje. Zatem bodo Frančiška na njegovo željo pokopali v rimski baziliki Marije Snežne.
6.02 Verniki se lahko od danes poslovijo od papeža
Papež je v starosti 88 let zaradi možganske kapi umrl v ponedeljek zjutraj, potem ko je še na velikonočno nedeljo na Trgu svetega Petra podelil blagoslov mestu in svetu.
Njegovo truplo so v ponedeljek zvečer položili v krsto in prenesli v kapelo Doma svete Marte, kjer je prebival. Tam so se od njega že lahko poslovili kardinali, predstavniki kurije in uslužbenci Vatikana.
Pokojnega papeža so v ponedeljek položili v krsto.
Preostali verniki se mu bodo lahko poklonili v baziliki svetega Petra, kamor ga bodo prepeljali danes. Obred prenosa se je začel ob 9. uri, vodil ga bo kardinal komornik Kevin Farrell. Sprevod bo po kratki molitvi krenil čez Trga svete Marte na Trg svetega Petra in v baziliko svetega Petra. Prenos sprevoda lahko spremljate na spodnji povezavi.
Verniki se bodo od prvega papeža iz Latinske Amerike danes lahko poslovili od 11. ure do polnoči, v četrtek od 7. ure do polnoči, v petek pa od 7. do 19. ure. Na apostolski nunciaturi v Ljubljani pa bo od danes do petka odprta žalna knjiga za papeža Frančiška.
V soboto bo sledil pogreb na Trgu svetega Petra, na katerem pričakujejo okoli 200 tisoč ljudi, med njimi številne svetovne voditelje. Zatem bodo Frančiška na njegovo željo pokopali v rimski baziliki Marije Snežne.
Vatikan je podrobnosti o pogrebu sporočil v torek po prvi kongregaciji kardinalov po smrti Frančiška. Danes popoldne bo druga splošna kongregacija kardinalov, nato se bodo zvrstile še nove do konklava, volitev novega papeža, začetek katerih morajo kardinali še določiti.