Četrtek, 24. 4. 2025, 15.12
7 ur, 4 minute
Kitajska na svojo vesoljsko postajo poslala novo posadko #video
Kitajska je danes na svojo vesoljsko postajo Tiangong poslala novo posadko s tremi tajkonavti, ki bodo na postaji predvidoma ostali šest mesecev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izstrelitev posadke pomeni nov mejnik za Kitajsko, ki želi do leta 2030 na Luno poslati človeško posadko.
Posadka je v vesoljski kapsuli Shenzhou 20 vzletela ob 17.17 po lokalnem času iz izstrelitvenega centra Jiuquan sredi puščave na severozahodu Kitajske. Nekaj ur pred izstrelitvijo je tajkonavte v centru pozdravilo več sto ljudi, ki so mahali s šopki in kitajskimi zastavicami.
Posadka bo na vesoljski postaji Tiangong, kar v prevodu pomeni nebeška palača, zamenjala dosedanjo posadko, ki se bo na Zemljo predvidoma vrnila 29. aprila.
Poskusi, sprehodi in vzdrževalna dela
Novo posadko vodi 46-letni častnik kitajske vojske Chen Dong, za katerega je to tretja misija v vesolju in ki je leta 2022 postal prvi Kitajec, ki je bil v orbiti več kot 200 dni. V posadki sta tudi 40-letni nekdanji vojaški pilot Chen Zhongrui in 35-letni nekdanji inženir vesoljske tehnologije Wang Jie, za katera je to prva misija v vesolju.
Na vesoljski postaji bodo izvajali poskuse, vesoljske sprehode in vzdrževalna dela. Posadka bo na postajo prvič pripeljala planarije, vodne ploščate črve, ki so znani po svojih regenerativnih sposobnostih.
Kitajska je v prizadevanjih, da bi v vesolju dohitela ZDA in Rusijo, v svoj vesoljski program v zadnjih letih vložila milijarde evrov. Do leta 2030 želi na Luno poslati kitajsko posadko, nato pa zgraditi še lunarno bazo. Zgraditi jo želijo tudi ZDA.
Kitajska v poletih na Mednarodno vesoljsko postajo ne sodeluje od leta 2011, ko so v ZDA vesoljski agenciji Nasa prepovedali sodelovanje s Pekingom. Od takrat poskuša Kitajska v svoj vesoljski program vključiti tudi druge države. Februarja je sklenila dogovor s Pakistanom, da bi na Tiangong lahko poslala prvega tujega astronavta.