Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 7. 2015,
14.17

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 7. 2015, 14.17

8 let, 9 mesecev

Kako močno je zavezništvo med Rusijo in Kitajsko?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Obe državi imata več kot dovolj skupnih interesov, da spleteta zavezništvo.

V Ufi v osrednji Rusiji je pred dnevi potekalo zasedanje vrha BRICS, združenja Brazilije, Rusije, Kitajske, Indije in Južne Amerike. Na zasedanju so pripravili okvire nove ekonomske politike, zagnali Banko novega razvoja in sklad za izredno pomoč. Z vrhom organizacije se potrjuje trdna naveza med Kitajsko in Rusijo.

Rusi dobavljajo energente, Kitajci poceni izdelke Obe državi imata več kot dovolj skupnih interesov, da spleteta zavezništvo. Ne le, da sta si podobni po gospodarskem razvoju, ki ga nadzorujejo podjetja v državni lasti in tajkuni, obe imata tudi željo po nasprotovanju ameriški globalni dominaciji, tako politični kot gospodarski.

Gospodarsko sta državi povezani v trgovini s surovinami in cenenimi izdelki. Medsebojna trgovina med državama znaša sto milijard dolarjev na leto. Kitajska je drugi največji ruski gospodarski partner, takoj za Evropsko skupnostjo. Toda Rusija je šele deseti gospodarski partner Kitajske s komaj tremi odstotki vse kitajske gospodarske izmenjave.

Je pa Rusija pomemben kitajski dobavitelj energentov. Lani so celo prehiteli Savdsko Arabijo kot največji dobavitelj nafte Kitajski. Toda na energetskem polju se lahko pojavijo kratki stiki, saj Rusi radi nadzorujejo ceno energentov in tako nadzorujejo tudi države, Kitajci pa energente kupujejo glede na najugodnejše ponudbe, ki jih sami še znižujejo.

"Putin je čeden moški" A podpora, ki si jo državi izrekata, je več kot le gospodarsko sodelovanje.

Obe državi sta v preteklosti podpirali iranski jedrski program, tako da podpisa sporazuma z Iranom ne bo brez privolitve Kitajske in Rusije. V Ufi je bil tudi iranski predsednik. Obe državi imata v zadnjem obdobju ozemeljske spore, Rusija s priključitvijo Krima, Kitajska v Južnem kitajskem morju. In ni presenetljivo, da odobravata postopke druga druge oziroma jih vsaj ne kritizirata. Obe državi sta tudi spoznali, da bi lahko le združeni svet spremenili iz amerikocentričnega v vsaj bipolarnega. Zato je na primer kitajska komunistična partija maja letos posnela poseben video, v katerem so Kitajci razlagali, kaj menijo o Rusiji. Med drugim, da je večja od Kitajske ter da je Vladimir Putin "zelo čeden moški". Putin je sicer na Kitajskem izjemno priljubljen, saj velja za močnega voditelja, ki krepi nacionalni ponos.

Boj za nadvlado v osrednji Aziji Čeprav sta državi združeni v protiameriškem položaju, pa bi se med njima lahko pojavili nesporazumi glede nadvlade v osrednji Aziji. Kitajska je letos napovedala velik projekt nove svilne poti v osrednji Aziji, v kateri so države, ki zanimajo tudi Rusijo. Z milijardno dolarsko pomočjo naj bi Kitajska širila svoje območje vpliva na sosednje države.

Verjetno ni naključje, da je bilo istočasno kot srečanje BRICS v Ufi tudi srečanje Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO), v kateri so Kitajska, Rusija, Kazahstan, Kirgizistan, Tadžikistan, Uzbekistan, države, kjer si Rusija in Kitajska delita interes nadvlade.

Ne spreglejte