Na svetu živi okoli 1,2 milijarde katoličanov, kar je 17,5 odstotka vseh prebivalcev na svetu. Število katoličanov na stari celini sicer upada, toda katolištvo doživlja rast zlasti v Afriki.
V petek bo več kot milijarda katoličanov oziroma vsak sedmi Zemljan obhajal praznik Marijinega vnebovzetje. Katoličane že od lanskega marca vodi papež Frančišek, prvi papež iz Latinske Amerike in prvi neevropski papež po Sircu Gregorju III., ki je papeževal v prvi polovici devetega stoletja.
Katoliška cerkev ni več evropocentrična
Prihod Argentinca Jorgeja Maria Bergoglia na vrh katoliške hierarhije je odraz velikih demografskih sprememb znotraj katoliške skupnosti – razvoj katolištva iz večinoma evropske v globalno versko skupnost.
Če je še leta 1910 dve tretjini katoličanov živelo v Evropi, zdaj katoličani na stari celini predstavljajo manj kot četrtino vseh katoličanov na svetu (vir: Pew Research Center). Po podatkih Cerkvenega statističnega letopisa v Evropi živi okoli 277 milijonov katoličanov, kar je 23,3 odstotka vseh katoličanov.
Če v Evropi število katoličanov v zadnjih desetletjih upada (leta 1970 so evropski katoličani predstavljali 38,5-odstotni delež vseh katoličanov), pa narašča drugje po svetu. V Afriki je število katoličanov leta 2012 doseglo 199 milijonov oziroma 16,2 odstotka vseh vernikov po svetu.
Naraščanje števila katoličanov v Afriki in Aziji
Še leta 1970 je na črni celini živelo le 45 milijonov katoličanov. V tem času je nasploh naraslo število Afričanov, toda naraščanje katoliških vernikov ni povezano zgolj z demografskim bumom, saj število naraščanja katoličanov v Afriki močno presega porast števila vseh prebivalcev v Afriki.
Narašča sicer tudi število katoličanov v Aziji (več kot 130 milijonov), ki predstavljajo okoli 11 odstotkov celotnega katoliškega sveta. Na ameriški celini prebiva 49 odstotkov vseh katoličanov. Nespremenjen ostaja odstotek katoliških vernikov v Oceaniji, ki pa predstavlja le manj kot 0,8 odstotka celote (okoli devet milijonov).
Po podatkih World Christian Database je leta 2012 v Latinski Ameriki, od koder prihaja papež Frančišek, živelo 483 milijonov katoličanov (41,3 odstotka vseh katoličanov), v Latinski Ameriki pa 85 milijonov (7,3 odstotka). V papeževi domovini živi okoli 31 milijonov katoličanov.
Brazilija – država z največ katoličani
Največ katoličanov na svetu živi v skoraj 200-milijonski Braziliji – po različnih podatkih od 123 do 150 milijonov. Upad katoličanov se sicer ni izognil niti državi z največ katoličani: še pred leti so v tej portugalsko govoreči državi predstavljali okoli devetdeset odstotkov prebivalstva, zdaj pa okoli sedemdeset odstotkov (vir: spletna stran katholisch.de).
Upad števila katoličanov v Braziliji je povezan s prodori protestantskih verskih skupnosti (zlasti med prebivalci, ki so se preselili v hitro rastoča velemesta) in porastom ateizma.
V več kot 300-milijonskih ZDA, ki so še vedno najmočnejša država in gospodarstvo na svetu, po podatkih družbe Pew Research Center živi okoli 23,9 milijona katoličanov. Visoko število katoličanov se ohranja predvsem zaradi priseljevanja iz Latinske Amerike.
Na stari celini je največ katoličanov v Italiji
Na stari celini največ katoličanov živi v naši zahodni sosedi Italiji – uradno jih je 57 milijonov. V Nemčiji, evropski državi z največ prebivalci, je bilo leta 2012 24,47 milijona katoličanov. Še leta 2010 jih je bilo 24,65 milijona.
Število nemških vernikov se je zmanjšalo zlasti zaradi izstopov, ki so poskočili po medijskih razkritjih spolnih zlorab v Cerkvi, a se zadnje čase trend izstopov že umirja oziroma upada.
V Sloveniji je po popisu prebivalstva leta 1991 živelo okoli 1,37 milijona katoličanov oziroma 71,6 odstotka vsega prebivalstva. Na popisu prebivalstva leta 2002 se je za katoličane izreklo okoli 1,14 milijona prebivalcev Slovenije oziroma 57,8 odstotka prebivalstva.
Koliko je katoličanov v Sloveniji?
V primerjavi z letom 1991 je naraslo število ateistov – z 85 tisoč na skoraj 200 tisoč, velik del statističnega padca števila katoličanov pa je bil povezan s tem, da skoraj 308 tisoč prebivalcev Slovenije leta 2002 popisovalcem ni želelo povedati, kateri verski skupnosti pripadajo. Pred desetletjem je bilo takih malo več kot 81 tisoč.
Popis prebivalstva iz leta 2011 ni več zajemal podatkov glede verske pripadnosti. Po podatkih Slovenske škofovske konference naj bi bilo pripadnikov Katoliške cerkve več, kot je pokazal popis leta 2002, in sicer naj bi jih bilo leta 2011 76,6 odstotka oziroma 1,6 milijona.
Pri tem je po podatkih omenjene konference največji odstotek katoličanov med prebivalci mariborske nadškofije (84,8 odstotka), najmanjši pa v koprski škofiji (67,9 odstotka). T. i. nedeljnikov (rednih obiskovalcev obredov) je bilo leta 2011 234 tisoč.