Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 9. 2008,
8.52

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 9. 2008, 8.52

8 let, 6 mesecev

Južnoameriški predsedniki podprli Moralesa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Južnoameriški predsedniki so se v ponedeljek zbrali na kriznem vrhu v Čilu, posvečenem nemirom v Boliviji.

Ob koncu vrha so objavili izjavo, v kateri izražajo odločno podporo bolivijskemu predsedniku Evu Moralesu in zavračajo kakršnokoli delitev bolivijskega ozemlja. Izražamo "popolno in trdno podporo zakoniti vladi predsednika Eva Moralesa, katere mandat je potrdila velika večina", so v Santiagu de Chile zapisali sam Morales ter predsedniki Argentine, Brazilije, Čila, Kolumbije, Ekvadorja, Paragvaja, Urugvaja in Venezuele. Predsedniki so tudi poudarili, da njihove vlade "odločno zavračajo in ne bodo priznale kakršnekoli situacije, ki bi si prizadevala za civilni državni udar ali napad na institucionalni red in ki bi lahko ogrozila ozemeljsko celovitost Republike Bolivije".

Kot je zatrdila argentinska predsednica Cristina Kirchner, je bila omenjena izjava po sicer kar šest ur trajajočih pogovorih sprejeta soglasno.

Predsedniki razmišljajo o oblikovanju posebnega odbora Predsedniki, ki so se sestali v okviru na novo oblikovanega Združenja južnoameriških držav (Usan), so poleg tega povedali, da razmišljajo o oblikovanju posebnega odbora, ki bi sodeloval na pogajanjih med Moralesovo vlado in upornimi guvernerji v departmajih na vzhodu Bolivije.

Nemiri v Boliviji Bolivijski departma Pando so minuli teden zajeli protivladni protesti, ki so prerasli v nasilje in terjali življenja najmanj 18 ljudi, okoli sto je bilo ranjenih. Do nemirov je prišlo tudi v ostalih štirih departmajih na vzhodu države, v katerih so na oblasti opozicijski guvernerji.

Opozicijski guvernerji sicer predvsem zavračajo Moralesove socialistične reforme in med drugim zahtevajo, da jim predsednik prepusti upravljanje z delom davkov, pobranih od zaslužkov z zemeljskim plinom in nafto.

Ne spreglejte