Ponedeljek,
21. 12. 2020,
17.06

Osveženo pred

3 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,77

4

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija Janez Janša Janez Janša

Ponedeljek, 21. 12. 2020, 17.06

3 leta, 11 mesecev

Janša o predsedovanju Svetu EU: Ključno bo, ali bo konec epidemije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,77

4

Janez Janša | Foto STA

Foto: STA

Premier Janez Janša je danes povedal, da je ključno vprašanje v zvezi s predsedovanjem Slovenije Svetu EU čez pol leta, ali bo do takrat že konec epidemije novega koronavirusa. Če do začetka ne bo cepljenih dovolj Evropejcev, bo prednostna naloga spopad z epidemijo, je poudaril. Predsednik Borut Pahor pa je dejal, da je predsedovanje velika priložnost.

Ključno vprašanje v zvezi s slovenskim predsedovanjem Svetu EU v drugi polovici prihodnjega leta je povezano s koncem epidemije bolezni covid-19 in z zmago, ki jo bomo v Evropski uniji lahko razglasili nad koronavirusom, je po današnjem srečanju štirih predsednikov povedal Janša.

"To se bo zgodilo, ko bo 70 odstotkov Evropejcev uspešno precepljenih z učinkovitim cepivom. Če se to ne bi zgodilo do začetka našega predsedovanja, bo spopad z epidemijo naša prva prioriteta," je dejal, piše STA.

Znotraj Evropske unije je namreč po njegovih besedah lahko v ospredju zgolj ena strateška prioriteta, ker je treba vse korake koordinirati. "Kar je najbolj aktualno, najbolj pomembno, kar nas najbolj ogroža, je prva točka, s katero se največ ukvarjamo."

Dejal je še, da so slovenska pričakovanja o predsedovanju fleksibilna, pri čemer vzpostavljajo rezerve, če se v tem obdobju pojavi kakšna nova grožnja.

Janez Janša
Novice Janša: Gre za čas velikega tveganja, v katerem bomo vsi skupaj plačali visoko ceno #video

Ena od dveh prioritet

Spomnil je, da je izdelava strateškega načrta EU za spopad s pandemijo ena od dveh prioritet, ki sta bili v skupni program tria Nemčije, Portugalske in Slovenije dodani naknadno. Druga je izdelava načrta za soočanje z grožnjo kibernetskih napadov, piše STA.

"Od maja, ko smo to dodali v program tria, sta obe prioriteti ne le posvojeni, ampak se s tem intenzivno ukvarjamo že zdaj, ne čakamo s pripravami na svoje predsedstvo, saj je jasno, da gre za permanentni grožnji. Evropska unija, kot se je najbolj izrazito pokazalo na začetku letošnjega leta, ne na eno ne na drugo ni bila pripravljena," je poudaril Janša.

Dodal je, da je pri tem tudi ogromno dela, ki se ga ne vidi. "Preostale ustanove v Sloveniji izvajajo priprave, tako da ne bo težav, tudi zato, ker že imamo izkušnje," je dejal premier.

Janez Janša
Novice Janša svari: Nadzor bo skrajno zaostren

Pahor: Pomembno, da so priprave nemotene

Tudi predsednik republike Borut Pahor je poudaril, da je pomembno, da priprave potekajo nemoteno, in sicer ne samo tehnične, ampak tudi najbolj zahtevne, politične priprave. Gre za politične teme in predloge Slovenije za njihovo reševanje, je pojasnil, piše STA.

"To je velika priložnost za državo, ki želi pokazati svojo ambicioznost na evropski in svetovni ravni, kjer se lahko izkaže kot vodja, če ima nekatere jasne zamisli. Moja izkušnja je, da ni treba biti velik, zato da imaš velike zamisli. Tudi Slovenija jih je nekaj že imela, nekaj jih ima. Pogovarjali smo se nekaj o tem, zagotovo se bomo še naprej," je dejal Pahor.

Na predsedovanje pa se tako organizacijsko kot vsebinsko pripravlja tudi že državni zbor, je povedal njegov predsednik Igor Zorčič. Priprave so po njegovih besedah v večini že dogovorjene, tako da bo DZ popolnoma pripravljen, še piše STA.

Kolaž
Novice Cepljenje proti covid-19: kateri slovenski politiki bi se cepili pred javnostjo