Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
4. 5. 2013,
7.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sirija Izrael napad Barack Obama

Sobota, 4. 5. 2013, 7.10

8 let, 7 mesecev

Izraelska bojna letala izvedla zračni napad v Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Izraelske oblasti so potrdile, da so izraelska bojna letala izvedla zračni napad v Siriji, cilj pa je bila pošiljka orožja.

Napada najprej nista potrdili ne izraelska ne sirska vlada, vendar pa so pozneje izraelske oblasti potrdile, da so izvedle zračni napad na pošiljko orožja, za katero so bile prepričane, da je namenjena za libanonski Hezbolah.

Medtem pa je predsednik Barack Obama povedal, da v bližnji prihodnosti ne vidi scenarija, po katerem bi v Sirijo poslal ameriške čete, čeprav je čedalje bolj jasno, da je bilo v sirski državljanski vojni uporabljeno kemično orožje. Obama je tako še enkrat ponovil, da bi uporaba kemičnega orožja "spremenila igro", vendar pa kljub temu ZDA ne bi hitele s svojo odločitvijo o vojaškem posredovanju.

Napad ni potrjen Predstavnik ameriške vlade, ki ni želel biti imenovan, je namreč za BBC razkril, da so izraelska letala izvedla napad, čeprav niti niso vstopila v sirski zračni prostor. Tiskovni predstavnik izraelskega veleposlaništva trditev ni želel komentirati, vendar je za Reuters povedal: "Kar lahko rečemo, je, da je Izrael odločen preprečiti prenos kemičnega orožja ali drugega orožja sirskega režima v roke teroristov, kot je Hezbolah v Libanonu."

Sirski veleposlanik pri Združenih narodih (ZN) je zanikal, da bi vedel karkoli o napadu. Vendar pa je libanonska tiskovna agencija navajala besede libanonskega vojaškega poročila, v katerem piše, da sta dve izraelski letali vstopili libanonski zračni prostor brez dovoljenja. Letali sta leteli nad Libanonom, nato pa odšli.

Ali je napad povezan s kemičnim orožjem? Po poročanju CNN naj bi sicer tokratni napad ne bil povezan s kemičnim orožjem. A neimenovani visoki ameriški uradnik je za ameriško televizijo NBC po drugi strani dejal, da je bila tarča izraelskega napada po vsej verjetnosti povezana s kemičnim orožjem. Šlo naj bi za izstrelitvene oziroma nosilne sisteme za kemično orožje.

Če so poročila resnična, je to že drugi izraelski zračni napad na sirske cilje. Že konec januarja so izraelska letala po poročanju ameriških medijev, ki so se tudi takrat sklicevali na vladne vire v Washingtonu, napadla sirski vojaški raziskovalni center za razvoj biološkega in kemičnega orožja.

Izraelski obrambni minister Moše Jalon je pred kratkim priznal, da je Izrael januarja izvedel zračni napad na tarčo znotraj Sirije. Povedal je, da prenos orožja v roke radikalnih vojaških skupin, kot je Hezbolah, za Izrael pomeni rdečo črto, zato bo Izrael ukrepal, ko bodo črto prestopili, piše BBC.

Posredovanje ZDA ne bi bilo dobro za nobeno izmed držav Obama je na novinarski konferenci v Kostariki povedal, da kot vrhovni poveljnik oboroženih sil ne more izključiti nikakršnih podrobnosti, saj se razmere v Siriji spreminjajo, kljub temu pa je povedal, da je verjetnost, da bi ameriški vojaki odšli v Sirijo, majhna. Povedal je, da to ne bi bilo dobro ne za Američane ne za Sirijo. Priznal je, da je bilo v Siriji uporabljeno kemično orožje, vendar ne vedo, "kdaj, kje in kako".

Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je eden izmed prvih predstavnikov ameriške vlade, ki je povedal, da bi bila ena od možnosti oborožitev upornikov. "Oboroževanje upornikov, to bi bila ena izmed možnosti," je povedal Hagel. "Proučili bomo vse možnosti, vendar to ne pomeni, da se bomo za kakšno odločili. O teh možnostih bi se morali pogovoriti tudi z mednarodno skupnostjo," je še povedal Hagel.

V sirski državljanski vojni je umrlo več kot 70 tisoč ljudi.

Po dolgem času se je Al Asad spet pojavil v javnosti Medtem pa se je v sirski prestolnici Damask danes v javnosti pojavil predsednik Bašar al Asad, ki se je udeležil odkritja kipa, posvečenega mučenikom, na univerzi v Damasku.

"Predsednik se je pridružil tisočim študentom in družinam mučeniških študentov pri odkritju spomenika, posvečenega mučenikom sirskih univerz," je poročala sirska državna televizija. Asadov današnji obisk je njegov drugi javni nastop v tem tednu, potem ko je v sredo ob prazniku dela obiskal neko elektrarno.

Sirski predsednik se sicer vedno redkeje pojavlja v javnosti, odkar se je marca 2011 v Siriji pričel upor proti njegovemu režimu.

Ne spreglejte