Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
8. 2. 2009,
13.42

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 8. 2. 2009, 13.42

8 let, 9 mesecev

Ivanov zadovoljen z Bidenovim pozivom k novim odnosom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Namestnik ruskega premiera Sergej Ivanov se je pozitivno odzval na sobotni poziv ameriškega podpredsednika Joea Bidena k novemu začetku v odnosih med Washingtonom in Moskvo.

Srečanje Bidena in Ivanova je bil sestanek na najvišji ravni med ZDA in Rusijo, odkar je posle v Washingtonu 20. januarja prevzela administracija Baracka Obame.

"Zelo pozitivno," je Ivanov komentiral Bidenov sobotni govor, v katerem je ameriški podpredsednik obljubil "nov ton" v ameriški zunanji politiki, dejal pa je tudi, da si želijo ZDA v odnosih z Rusijo obrniti nov list.

Ivanov: Obstaja optimizem, previden optimizem

"Nova ameriška administracija pošilja zelo močan signal, ki ga slišimo, za obnovo dialoga med ZDA in Rusijo," pa je Ivanov povedal po današnjem srečanju z Bidenom. "Obstaja optimizem, previden optimizem," je dodal.

Za ohladitev odnosov je bil kriv ameriški protiraketni ščit Odnosi med državama so se v času administracije ameriškega predsednika Georgea Busha zaostrili in dosegli najnižjo raven po koncu hladne vojne, med drugim zaradi ameriških načrtov o postavitvi delov protiraketnega ščita na Češkem in Poljskem. Biden je v zvezi s tem v soboto dejal, da bodo ZDA tudi pod predsedovanjem Obame nadaljevale ta projekt, a le "če se bo izkazalo, da tehnologija deluje in če bodo stroški učinkoviti".

"Pozdravljamo željo Obamove administracije za začetek odprtega dialoga glede številnih vprašanj in področij, vključno z raketno obrambo," je komentiral Ivanov. Dodal je, da Rusija ne bo uresničila napovedi o namestitvi raket kratkega dosega tipa iskander na območju Kaliningrada, če bodo ZDA opustile postavitev delov protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem v obsegu, kot jo je načrtovala prejšnja ameriška adminstracija.

O Gruziji se nista pogovarjala Rusija in ZDA sta bili vsaka na svojem bregu tudi ob avgustovski kratki gruzijsko-ruski vojni in posledični odločitve Moskve, da gruzijski separatistični pokrajini Južno Osetijo in Abhazijo prizna za neodvisni državi. Moskvo na drugi strani jezijo gruzijska prizadevanja za članstvo v zvezi Nato. A Ivanov je povedal, da z Bidenom o Gruziji "praktično nista razpravljala".

Biden: Gruzija naj se sama odloči, ali želi v Nato

Biden je sicer udeležbo na münchenski varnostni konferenci izkoristil tudi za srečanje z gruzijskim kolegom Mihailom Sakašvilijem. Še pred srečanjem z njim je izjavil, da je odločitev o tem, ali se želi pridružiti zvezi Nato, v rokah Gruzije.

Ne spreglejte