Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 8. 2013,
10.53

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 8. 2013, 10.53

9 let

Islandija se vedno bolj oddaljuje od članstva v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Islandija je zelo blizu odstopu od prošnje za članstvo v Evropski uniji, čeprav je islandski parlament leta 2009 podprl vložitev prošnje za članstvo.

Zunanje ministrstvo je namreč prejelo mnenje ustavnih svetovalcev, ki ugotavljajo, da vlade ne zavezuje glasovanje parlamenta o začetku pristopnih pogajanj. "Po prejemu mnenja se je zunanji minister odločil razmisliti o razpustitvi pogajalskega odbora," je zapisalo ministrstvo.

Islandija je pristopna pogajanja z EU zaustavila, potem ko je na aprilskih parlamentarnih volitvah slavila desna sredina, ki je članstvu v EU ves čas nasprotovala. Nova vlada je o islandski poti v EU napovedala referendum, nekateri člani pa so menili, da referendum ni potreben in da bi morala vlada preprosto odstopiti od pogajanj.

Tudi državljani nenaklonjeni EU Islandsko javno mnenje vstopu v EU ni naklonjeno, zato bi volivci vstop najverjetneje zavrnili tudi na referendumu.

Sicer je bilo pričakovano, da bo Islandija skozi pristopna pogajanja z EU prišla precej hitro in brez večjih težav, problematično bi lahko bilo le vprašanje ribištva. Zaradi islandske enostranske določitve ribolovne kvote za slanike bo EU proti državi najverjetneje uvedla trgovinske sankcije.

Ne spreglejte