Iran je danes ponovno zanikal, da si prizadeva izdelati atomsko bombo, in se s tem odzval na nasprotne trditve ameriške strani.
Medtem je svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju začel z zasedanjem, v ospredju katerega bosta iranski jedrski program in obtožbe o spornih jedrskih dejavnostih Sirije.
Iran ima dovolj materiala za atomsko bombo
Načelnik štaba združenih poveljstev ameriške vojske admiral Mike Mullen je v nedeljo na vprašanje ameriške televizije CNN, ali ima Iran dovolj jedrskega materiala, da bi lahko proizvedel atomsko bombo, odgovoril: "Precej odkrito, mislim, da ima." S tem je Washington prvič podal takšno oceno, čeprav skupaj z evropskimi zaveznicami že dlje časa opozarja, da bi lahko imel Iran dovolj obogatenega urana za proizvodnjo jedrskega orožja.
"Vse te navedbe so neutemeljene," je na današnji tedenski novinarski konferenci na trditve Mullena odgovoril tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hasan Kaškavi. Kot je pojasnil, bi za to morala biti izpolnjena dva pogoja - Iran bi moral odstopiti od Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT), poleg tega pa bi bili potrebni dokazi za iranska prizadevanja za pridobitev obogatenega urana.
Glavna tema zasedanja guvernerjev IAEA
Sporen iranski jedrski program, ki je po prepričanju zahodnih držav, na čelu z ZDA, usmerjen v izdelavo jedrskega orožja, bo poleg sirskega jedrskega programa tudi glavna tema zasedanja sveta guvernerjev IAEA, ki se je danes začelo na Dunaju in bo predvidoma trajalo ves teden. Ob odprtju zasedanja je generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej Iran pozval, naj sprejme ukrepe za krepitev zaupanja v miroljubno naravo njegovega jedrskega programa ter omogoči premik s sedanje mrtve točke v pogajanjih.
Napredek pri procesu bogatenja urana
IAEA je sicer v svojem zadnjem poročilu opozorila, da je Teheran v procesu bogatenja urana napredoval. Trenutno naj bi razpolagal z 1,010 kilograma nizko obogatenega urana. Medtem ko strokovnjaki IAEA ocenjujejo, da je za izdelavo atomske bombe potrebnega 1,700 kilograma nizko obogatenega urana, drugi menijo, da za to zadostujejo že manjše količine.
IAEA je zaskrbljena glede Sirije
Tja so se inšpektorji IAEA prvič odpravili junija lani, da bi raziskali obtožbe, da je imela Sirija do bombardiranja izraelske vojske septembra 2007 nekje v puščavi jedrski reaktor, ki naj bi ga zgradila s severnokorejsko pomočjo. Sirija vse obtožbe zanika, El Baradej pa je Damask danes pozval k večji preglednosti dejavnosti, povezanih z domnevnim jedrskim reaktorjem, saj je IAEA tam našla sledi urana, ki naj ne bi mogle biti posledica izraelskega napada.
Gre za prvo zasedanje 35-članskega sveta guvernerjev po nastopu položaja novega ameriškega predsednika Baracka Obame, ki je izrazil pripravljenost na pogovore s Teheranom. Na dnevnem redu zasedanja bo tudi imenovanje novega generalnega direktorja agencije, potem ko bo sedanji prvi mož IAEA Mohamed el Baradej po 12 letih novembra položaj prepustil nasledniku.