Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 7. 2008,
9.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 7. 2008, 9.28

8 let, 7 mesecev

Iračani bi radi datum umika ameriške vojske

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tiskovni predstavnik State Departmenta Gonzalo Gallegos je zavrnil ugibanje o opozorilih predstavnikov iraške vlade, da bo potrebno določiti datum umika ameriških in drugih tujih enot v državi.

Kot je dejal, se bodo umaknili, ko bodo to dopuščale razmere na terenu. Konec decembra letos poteče sedanji mandat ZN tujim silam v Iraku in administracija predsednika Georgea Busha bi rada dosegla dogovor z Irakom o statusu sil, ki bi pokrival tudi obdobje potem, ko bo Bush končal svoj drugi predsedniški mandat. Ameriški komentatorji ocenjujejo, da gre za pogajalsko taktiko, saj Iračani vedo, da se Bushu mudi, ker želi zadevo urediti pred volitvami v ZDA 4. novembra.

Demokratski predsedniški kandidat Barack Obama pravi, da bo po zmagi na volitvah v 16 mesecih iz Iraka umaknil vse bojne enote, vendar pušča odprto možnost, da bi ostali dlje, če bi to zahtevale razmere na terenu.

Določitev datuma umika je enaka porazu Bush in republikanski predsedniški kandidat McCain po drugi strani trdita, da je vsaka določitev datuma umika enaka porazu, zato tudi ni možnosti, da bi pred volitvami Iračanom odgovorili glede datuma umika. Iraški premier Nuri al Maliki je v ponedeljek omenil, da bi bilo morda v sporazum o statusu sil potrebno navesti kakšen datum.

Al Malikijev svetovalec za nacionalno varnost Muvafak Rubaje pa je v torek povedal, da ne bodo sprejeli nobenega dogovora brez datuma umika tujih sil iz države. Ameriška tiskovna agencija AP poroča, da si Iračani to zamišljajo v dolgoročnem smislu. Potem ko bi ZDA nadzor nad vsemi 18 iraškimi provincami predale Iraku, bi se tuja vojska umaknila iz mest, nato pa bi se nekaj let na pol leta sestajali predstavniki ZDA in Iraka in ocenili položaj na terenu.

Iračani imajo nadzor v devetih provincah ZDA so Iračanom doslej predale v nadzor v devetih provincah. Celoten proces do umika naj bi tako trajal okoli pet let. Gallegos je v torek dejal, da se o teh vprašanjih ne bodo pogajali v javnosti, potrdil pa je stališče, da se bo ameriška vojska zagotovo umaknila, vendar šele, ko bodo to dovoljevale razmere na terenu.

Ne spreglejte