Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
16. 7. 2008,
9.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 7. 2008, 9.23

8 let, 7 mesecev

Hezbolah Izraelu vrnil posmrtne ostanke vojakov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Libanonsko gibanje Hezbolah je Izraelu predalo posmrtne ostanke dveh izraelskih vojakov, ki ju je zajelo pred dvema letoma, v zameno pa je judovska država osvobodila pet libanonskih borcev.

Dogovor, o katerem sta se strani prek Nemčije pogajali več mesecev, je v Libanonu sprožil veselje, v Izraelu pa žalost in grenkobo. Izmenjavo je organiziral Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC), potem ko sta strani s posredovanjem nemškega posrednika, ki so ga na to mesto imenovali Združeni narodi, po večmesečnih pogajanjih o tem dosegli dogovor. Hezbolah ima podporo Irana in Sirije Hezbolah je v sredo zjutraj Izraelu prek ICRC predal posmrtne ostanke dveh pred dvema letoma zajetih izraelskih vojakov. Hezbolah, ki ima tako podporo Irana kot Sirije, pred tem ni spregovoril o usodi ugrabljenih izraelskih vojakov. Že pred sredo je kljub temu vladalo splošno prepričanje, da sta Ehud Goldvaser in Eldad Regev mrtva. Njuno zajetje je sicer poleti 2006 sprožilo 34-dnevno vojno med Hezbolahom in Izraelom, ki je zahtevala 1200 življenj na libanonski in 160 na izraelski strani.

Izrael je na posmrtnih ostankih še dopoldne opravil teste DNK, ki so potrdili, da gre za Goldvaserja in Regeva, nato pa je izročil peterico Hezbolahovih borcev. Ti so popoldne s štirimi vozili Mednarodnega odbora Rdečega križa prispeli v kraj Nakura na jugu Libanona.

"Bog je velik" Med osvobojenimi borci je razvpiti Samir Kantar, ki je zaradi trojnega umora v Izraelu skoraj 30 let prebil v zaporu. Kantar je v Libanon v sredo prispel z nasmeškom na ustih, z vzkliki "Bog je velik" pa ga je pozdravila navdušena množica. Kantar, borec Fronte za osvoboditev Palestine, je bil leta 1980 zaradi trojnega umora v Izraelu obsojen na pet dosmrtnih ječ in še 47 dodatnih let zapora. V izraelskih zaporih je tako preživel skoraj 30 let.

Kantar je leta 1979 na severu Izraela ubil nekega policista ter ugrabil nekega civilista in njegovo hčer. Oba je po navedbah izraelskega pravosodja nato s puškinim kopitom potolkel do smrti. Zaradi tega so se izraelske oblasti po poročanju Hezbolahove televizije Al Manar odločile, da med prevozom v Libanon Kantar ne bo prečkal mesta Naharija, kjer je zagrešil svoj zločin.

Osvobojeni borci so v Libanonu junaki

Poleg Kantarja so v Libanon prispeli še osvobojeni Hezbolahovi borci Hodr Zajdan, Maher Kurani, Mohamed Sorur in Husein Sulejman. Slednje je izraelska vojska zajela med vojno leta 2006. Peterico osvobojenih borcev v Libanonu obravnavajo kot junake, zato so sredo razglasili za praznik. Za zvečer je na letališču v Bejrutu predvidena tudi slovesnost, na kateri naj bi peterico sprejeli libanonski predsednik Michel Suleiman, premier Fuad Siniora in predsednik parlamenta Nabih Berri.

Predaja ni bila vnaprej napovedana Po poročanju televizije Al Manar je gibanje Izraelu v sredo prek ICRC po predaji posmrtnih ostankov Ehuda Goldvaserja in Eldada Regeva predalo posmrtne ostanke še šestih vojakov, ki so umrli med vojno leta 2006. Predaja posmrtnih ostankov šestih izraelskih vojakov vnaprej ni bila napovedana.

Hezbolah pa je v zameno od Izraela po navedbah ICRC že tudi prejel posmrtne ostanke 12 libanonskih in palestinskih borcev. Med njimi so tudi posmrtni ostanki Palestinke Dalal al Mograbi, ki je leta 1978 vodila napad na izraelski obali, v katerem je umrlo 36 ljudi. Skupaj naj bi v Libanon v skladu z dogovorom prispeli posmrtni ostanki skoraj 200 Hezbolahovih in palestinskih borcev.

Predaja prispeva k regionalni stabilnosti

Izmenjavo zapornikov med Izraelom in Hezbolahom je pozdravila Evropska unija. Kot je sporočila evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner, izmenjava zapornikov predstavlja "prvi in predvsem pozitiven korak obeh strani, ki prispeva k regionalni stabilnosti".

Ferrero-Waldnerjeva je izmenjavo označila tudi kot korak naprej "k polni uresničitvi resolucije Varnostnega sveta ZN 1701", ki je bila sprejeta 11. avgusta 2006 in je končala poletno vojno pred dvema letoma.

Izmenjavo zapornikov med Izraelom in Hezbolahom je pozdravil tudi palestinski predsednik Mahmud Abas, ki je ob tem čestital svojcem osvobojenih zapornikov.

Izraelski predsednik Šimon Peres se je medtem na slovesnosti, ki so spremljale osvoboditev petih Hezbolahovih borcev v Libanonu, odzval z grenkobo. "Ugotavljam, da v Libanonu uradno praznujejo sprejem Kantarja, tega morilca, ki je s puškinim kopitom razbil lobanjo štiriletne Einat in ni nikoli izrazil obžalovanja," je dejal Peres.

"Sramota za Libanon" "Izrael je v solzah. Plačali smo ceno, da lahko Ehud in Eldad v miru počivata med nami. Kje je večja moralna zmaga. Tu, s svečami, in ne tam. Sramota za Libanon," je še dejal Peres, ki se je moral podpisati pod osvoboditev peterice Hezbolahovih borcev.

V Izraelu je v sredo tudi sicer vladala žalost, pojavljala pa so se tudi ugibanja, ali judovska država ne plačuje prevelike cene za vrnitev ugrabljenih vojakov. Mnogi se namreč bojijo, da bi z izmenjavo ujetnikov še spodbudili svojega sovražnika v regiji.

Ne spreglejte