Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 2. 2009,
9.20

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 2. 2009, 9.20

8 let, 9 mesecev

Gregg odstopil od kandidature za ministra za trgovino

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Republikanski senator Judd Gregg iz ameriške zvezne države New Hampshire je v četrtek predsednika ZDA Baracka Obamo obvestil, da umika svojo kandidaturo za ministra za trgovino.

Obama je tako po guvernerju Nove Mehike Billu Richardsonu ostal že brez drugega kandidata za trgovinskega ministra in brez tretjega republikanca v svoji administraciji. "Nerešljivi konflikti" glede načrta za oživitev gospodarstva Gregg je svojo odločitev za odstop od kandidature utemeljil z "nerešljivimi konflikti" glede načrta za oživitev ameriškega gospodarstva. Republikanci nasprotujejo predlogu zakona, ki se je v četrtek usklajeval med predstavniškim domom in senatom, ker naj bi predvideval preveč porabe in premalo davčnih olajšav. Gregg sicer velja za odločnega fiskalnega konservativca in ob napovedi odstopa je dejal, da ne more uspešno delovati v Obamovi ekipi, če ne podpira politike glede oživitva gospodarstva.

Poleg tega naj bi bilo še nekaj nesoglasij glede urada za štetje prebivalstva, ki je v sestavi ministrstva za trgovino.

Judd Gregg se je sicer sam zanimal za položaj ministra za trgovino, potem ko je Richardson odstopil od kandidature zaradi zvezne preiskave o državnih pogodbah v Novi Mehiki in financiranjem volilnih kampanj. Obama je bil takoj za to, saj bi s tem povečal število republikancev v svoji administraciji na tri in bi lahko še naprej trdil, da presega strankarske delitve.

Panetto potrdili za novega direkotrja Cie Ameriški senat je v četrtek potrdil Leona Panetto za novega direktorja ameriške Centralne obveščevalne službe (Cia). Njegova potrditev je bila pričakovana, kljub temu da nima neposrednih izkušenj z delovanjem te agencije.

70-letni Pannetta, nekdanji vodja kabineta v administraciji Billa Clintona, bo vodenje Cie prevzel iz rok Michaela Haydna. Poskušal bo popraviti kredibilnost agencije, ki so jo močno načeli spodrsljaji pri obveščevalnih podatkih glede vojne v Iraku, pa tudi glede vpletenosti v mučenje in ostale nečednosti v "vojni proti terorizmu".

Panetta je sicer v zaslišanjih pred kongresnimi odbori obljubil, da agentov Cie, ki so pri zasliševanju ujetih terorističnih osumljencev uporabljali tudi mučenje, ne bodo preganjali.

Obljubil je tudi, da ZDA ne bodo več pošiljale ujetnikov skrivaj v tuje države, kjer jih lahko mučijo.

V službo bo prišel s seznamom vprašanj, na katere bo zahteval odgovore Sicer je napovedal, da bo prišel v službo s seznamom vprašanj, na katere bo zahteval odgovore. Na prvem mestu bo vprašanje, kje je vodja teroristične mreže Al Kaida Osama bin Laden in kje bo Al Kaida, ki je odgovorna za napade 11. septembra 2001, skušala ponovno napasti. Prva naloga ameriških obveščevalcev pod njegovim vodstvom bo tako preprečiti presenečenja.

Brez obveščevalnih izkušenj Panetta sicer priznava, da nima nobenih obveščevalnih izkušenj. Po drugi strani pa poudarja, da pozna Washington, kar bo koristno pri njegovem delu. Ne bo pa se vpletal v vsakodnevne operacije agentov, je zagotovil in napovedal, da se bo zaradi pomanjkanja izkušenj o delu pozanimal pri nekdanjih šefih Cie, kot je na primer nekdanji predsednik ZDA George Bush starejši.

Ne spreglejte