Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Sreda,
11. 12. 2013,
15.13

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 12. 2013, 15.13

8 let, 8 mesecev

Brutalna enota za pretepanje protestnikov

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Posebna enota ukrajinskega notranjega ministrstva Berkut je bila ustanovljena za boj proti organiziranemu kriminalu, uporablja pa se predvsem za zatiranje socialnih in političnih protestov.

Berkut, Alpha, Omega, Falcon, Titan – imena različnih specialnih enot ukrajinske varnostne službe in milic. Med ljudmi se je vseh prijelo ime Berkut. Beseda, ki v ukrajinščini pomeni zlati orel, med protestniki, ki že nekaj tednov izražajo nezadovoljstvo nad predsednikom Viktorjem Janukovičem, ker ni podpisal dogovora o približevanju Evropski uniji, zbuja največ gnusa in strahu.

Naslednica sovjetske OMON (policijske enote za posebne namene) med vsemi posebnimi policijskimi enotami v Ukrajini zbuja največ strahu. Znana je po svoji brutalnosti, s katero je v preteklih letih že večkrat šokirala javnost. Nazadnje 30. novembra, ko so berkutjevci, člani enote, neusmiljeno obračunali s študenti, ki so protestirali na trgu Maidan pred predsedniško palačo. Zaradi brutalnosti se je opravičil celo premier Mikola Azarov, sprožena je bila preiskava.

Obračun s černobilskimi veterani Med lanskimi volitvami so se pojavile obtožbe, da je Berkut regionalnim guvernerjem pomagala pri zagotavljanju zmage prorežimskih kandidatov. Berkutjevci so vdirali na volišča in jemali preštete glasovnice ter s solzivcem razganjali tiste, ki so protestirali proti volilnim prevaram. Novembra 2011 so pripadniki Berkuta napadli veterane nesreče v Černobilu leta 1986, ki so protestirali zaradi zmanjšanja pokojnin. Eden od protestnikov je umrl.

Berkut je bila ustanovljena leta 1992 kot enota za hiter odziv za bolj učinkovit boj proti organiziranemu kriminalu. V njej so bili takrat predvsem nekdanji vojaki specialci in izkušeni militanti. Še danes je eden od pogojev za sodelovanje v posebni enoti, ki šteje okoli 3.250 mož, dobra fizična pripravljenost. V enoto poleg izkušenih borcev vključujejo tudi plezalce, potapljače in ostrostrelce.

Nadpovprečna mesečna plača Enota Berkut obstaja v vsaki provinci (oblast) in vsakem večjem mestu v državi. Glede na velikost province ima bataljon med 50 in 600 mož, ki nosijo baretke kostanjeve barve. Največja enota je v Kijevu in šteje okoli 900 članov. Povprečna mesečna plača v enoti je do 500 evrov (povprečna mesečna plača v Ukrajini je 300 evrov), odvisno od čina in dolžine služenja. Za razliko od drugih članov varnostnih sil naj bi bili ti policisti zmožni aretirati oborožene kriminalce in člane kriminalnih združb ter osvoboditi talce.

Boj proti organiziranemu kriminalu je kmalu postal sekundarna naloga enote Berkut. Primarna naloga je, kot pravi notranje ministrstvo, "zagotavljanje javnega reda med državnimi, pa tudi med družabnimi, političnimi in verskimi množičnimi dogodki, tudi med športnimi in kulturnimi prireditvami".

Pretorijska straža Kaj velja za motenje javnega reda, ni definirano, opozarjajo kritiki. Dodajajo, da se psihološko urjenje članov enote Berkut za lovljenje kriminalcev odraža v pristopu enote. Pripravljeni so na vse. Demonstrante vidijo kot grožnjo, ki so jo pripravljeni odstraniti z vsemi sredstvi. Članom je dovoljeno, da ne izvajajo nezakonitih ukazov, vendar se večini vsi ukazi poveljnikov zdijo primerni. Ukrajinski borci za človekove pravice opozarjajo še, da ne vedo dovolj o pravicah državljanov in demonstrantov in tako vse bolj postajajo orodje oblasti za obračunavanje z družbenimi in političnimi protesti.

Ukrajinska opozicija meni, da potrebujejo več nadzora in bolj jasno definirano zakonodajo glede delovanja, če ne kar razpustitev enote Berkut. Operacije enote določa in nadzoruje le notranje ministrstvo, tako je vlada edina, ki odloča, kdaj se pošlje enoto na teren. Parlament o tem ne ve nič. Janukovič je z dekretom leta 2010 nadzor nad varnostnimi silami uvrstil pod predsedniško jurisdikcijo, tako da jih zdaj nadzira. Z dodatnimi finančnimi sredstvi in novo opremo Berkut vse bolj postaja pretorijska straža predsednika in njegove stranke.

Ne spreglejte