Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Ponedeljek,
9. 3. 2015,
13.22

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 3. 2015, 13.22

8 let, 12 mesecev

Bo Ciprasa na čelu grške vlade zamenjala ženska?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zvezda grškega premierja Aleksisa Ciprasa počasi zahaja: EU ne popušča, osovražena trojka se vrača, Grčiji vse bolj grozi bankrot, del Sirize pa ga hoče celo čim prej vreči z vrha stranke in oblasti.

Grški predlog reform (načeloma so se o njih dogovorili prejšnji mesec), ki jih mora vlada v Atenah pripraviti v zameno za nadaljnjo evropsko pomoč, je bil danes znova na rešetu finančnih ministrov evroobmočja.

Varufakisovo pismo s sedmimi reformami V petek je namreč grški finančni minister Janis Varufakis poslal pismo z malce bolj razdelanimi sedmimi reformnimi predlogi. (podrobno o njih v okvirčku na koncu članka, op. p.). Mnenja v Bruslju o reformnih načrtih v Varufakisovem pismu niso pozitivna.

Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je dejal, da grški reformni načrt ne zadostuje. Od 20 ukrepov, ki jih mora izpeljati Grčija, jih je predstavila le šest, je še dejal za nizozemski časnik Volkskrant. Tudi podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis je poudaril, da reformni predlogi Aten po oceni Evropske komisije ne zadostujejo.

Nova partija grško-evropskega pokra Vnovični grški poskusi izsiljevanja evropskih partnerjev dokazujejo, da se je znova začel grško-evropski poker, v katerem bi rada Grčija prisilila EU, da ji da denar, ne da bi izvedla ustrezne reforme.

Varufakis namreč EU grozi z referendumom ali celo novimi volitvami, že pred tedni so Grki grozili, da bodo omogočili neovirano pot na Zahod milijonom nezakonitim priseljencem … Torej politika izsiljevanja in zastraševanja: češ dajte nam denar, drugače bomo destabilizirali EU.

Ni denarja, ni denarja … Toda Grčija ali ustrezneje Siriza in Cipras nimata veliko manevrskega prostora: Grčija je na robu bankrota. Že marca bo morala odplačati milijardne dolgove, še več julija. Kot piše nemški tednik Focus, Varufakis svari vlado, da bo proračunska luknja do konca julija velika 8,19 milijarde evrov, do konca leta pa celo 25 milijard evrov.

Po dobrem mesecu vladanja je 40-letni Cipras v vse večjih težavah. Še pred tedni je bil za Grke novi mesija, ki jih bo – čez noč skorajda – znova popeljal v blaginjo, zdaj pa so grški volivci vse bolj razočarani nad njim.

Grški mesija Cipras je na grških izrednih volitvah 25. januarja letos prepričljivo zmagal z napovedjo o izgonu osovražene trojke in koncu zategovanja pasu ter z velikodušnimi obljubami revnim, upokojencem in odpuščenim javnih uslužbencem …

Zdaj, dobrih 40 dni po spektakularni zmagi, ko so nekateri vzhičeno napovedovali danes Grčija, jutri vsa Evropa, je izkupiček bolj pičel. Cipras nima denarja za izpolnitev obljub, kot so večja minimalna plača, odprava nepremičninskega davka ali 13. pokojnina za revne Grke.

Triglavi zmaj, imenovan trojka, se vrača Cipras tudi ni premagal trojke. Trojko (Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad) so sicer preimenovali v institucije (nemška kanclerka Angela Merkel in nemški mediji še vedno uporabljajo izraz trojka), toda ni dokončno odšla. Še več, ta teden se predstavniki trojke vračajo v državo ob Egejskem morju.

Tudi s koncem varčevalne politike ne bo nič. Grčija namreč v Varufakisovem pismu obljublja nadaljnjo nižanje javnih izdatkov (resda brez konkretnih številk).

V Sirizi vre Ni čudno, da je v njegovi Sirizi (koaliciji različnih skrajno levih skupin) zavrelo. Radikalni radikalci so namreč vse bolj nezadovoljni z novim grškim premierjem. Najprej je po Ciprasu javno udaril 92-letni komunistični veteran Manolis Glezos, toda za Ciprasa je bolj nevaren Panajotis Lafazanis, minister za energetiko in vodja skupine Leva platforma.

Lafazanis je jezen zaradi Ciprasovega popuščanja glede privatizacije (pred volitvami je zdajšnji grški premier obljubljal konec privatizacije in celo vnovično podržavljanje že privatiziranih podjetij). Zahteva namreč, da se elektropodjetje DEI spet podržavi in da se konča postopek privatizacije plinskega podjetja DEPA in naftnega podjetja Hellenic Petroleum.

Ciprasu se vse bolj maje stolček Oster do Ciprasa je tudi namestnik ministra za upravne reforme Georgios Katrugalos. Če vlada ne bo zaposlila odpuščenih čistilk na ministrstvu za finance, učitelje in šolske vratarje, bo odstopil. Še dlje gre Komunistična tendenca (skupina znotraj Sirize): želi izredni kongres Sirize in menjavo na vrhu stranke – torej zamenjavo Ciprasa.

Kdo bo nasledil Ciprasa, če ta pade? Brez novih volitev bo verjetno težko prišlo do kakšnih trdnih koalicij. Vsekakor pa se na čelo vlade, če bo Cipras omagal, znova želi zavihteti prvak Nove demokracije Antonis Samaras.

Dora – Ciprasova usodna ženska Toda nekdanji grški premier ima resno izzivalko v lastnem taboru – Doro Bakojanis, piše nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ta je bila med letoma 2003 in 2006 prva atenska županja. Bo tudi prva grška premierka?

Ne spreglejte