Sreda, 5. 6. 2013, 15.13
9 let, 2 meseca
Avstrijski novinar: To je močan signal v prihodnjem boju proti korupciji

"Avstrijska javnost se je podrobno ukvarjala s procesom, saj so določeni deli te afere povezani tudi z Avstrijo in kjer je bil orožarski lobist (Wolfgang Riedl, op. a.) obsojen zaradi podkupovanja. Bilo bi presenetljivo, če ne bi mogli ugotoviti, kdo naj bi prejel te podkupnine v Sloveniji," je dejal avstrijski novinar.
Riedl je bil natanko pred dvema mesecema, 5. aprila, na Dunaju spoznan za krivega v več točkah obtožnice - ob podkupovanju v Sloveniji še poskusa goljufije in davčne utaje. Trije soobtoženi so bili oproščeni, Walterju Wolfu pa zaradi odsotnosti sodbe niso izrekli. Riedl se je sicer pritožil na razsodbo, po kateri naj bi moral za vsaj leto dni v zapor, poleg tega pa plačati še 850.000 evrov kazni zaradi davčne utaje, a kot je danes menil novinar Melichar, zanj "zagotovo ni dobra novica, da je za sodišče v Sloveniji dovolj dokazov za razsodbo, da so bile podkupnine izdane".
Komentiral je tudi odziv nekdanjega slovenskega premiera Janeza Janše, da je šlo za političen proces. "Mislim, da je že skrajni čas, da politiki v Evropi sprejmejo izid sojenja in jih ne postavljajo pod vprašaj. Slovenija je evropska država in Evropa ima po mojem mnenju dobro delujoč sodni sistem. Je pa sicer razumljivo, da politiki iščejo načine, kako zgodbo obrniti v svoj prid," je menil. Poleg tega bi po njegovem mnenju tudi politiki v Evropi "morali potegniti jasno črto in reči, da korupcija v nobenem primeru ni sprejemljiva za nobenega politika".
Melichar sicer ni hotel špekulirati, kakšen naj bi bil odziv Janševih političnih kolegov v Evropi, še posebej v Evropski ljudski stranki, katere del je SDS, ki jo vodi Janša, je pa poudaril, da Evropski politiki tega primera ne bi smeli pomesti pod preprogo, ampak ga pozorno spremljati, kako se bo razpletel v pritožbenem procesu.
Zdaj je rezultat v boju proti korupciji "dve proti nič", je ocenil. "Boj proti korupciji v Evropi je zelo pomemben za vse nas. Kar sem slišal iz Slovenije, je v skladu z ugotovitvami, do katerih smo prišli v naši preiskavi pred sojenjem," je povedal Björkvist, potem ko je ljubljansko okrajno sodišče vse tri obtožene v zadevi Patria – predsednika SDS Janeza Janšo, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča – spoznalo za krive kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov.
Hkrati je tudi pohvalil delo slovenskih preiskovalcev in tožilstva. "Zelo sem ponosen, da sem lahko sodeloval z vašimi preiskovalci in tožilci. So profesionalci in so posel opravili zelo dobro," je dejal.
Tudi finski državni tožilec Jukka Rappe, ki je spisal obtožnico v finskem primeru Patrie, je za STA dejal, da sodbe ne želi komentirati. Na avstrijskem tožilstvu pa so pojasnili, da njihovi tožilci sploh ne smejo dajati tovrstnih komentarjev.
Po razglasitvi sodbe pa je Rappe za finsko televizijo Yle povedal, da bi razsodba v Sloveniji lahko posredno podkrepila dokaze, vendar pa ne bo temelj sodbe, ki jo bo sprejelo finsko sodišče. Opozoril je tudi, da v procesu v zadevi Patria na Finskem sodelujejo druge osebe kot v Sloveniji.
Tudi Sormunenova je sicer ocenila, da razsodba v Sloveniji ne bo vplivala na proces na Finskem. "Finsko sodišče bo razsojalo samostojno. S pravnega stališča primera nista neposredno povezana. Naš cilj je, da opravimo delo nevtralno, ne glede na sodbe, ki so bile izrečene v drugih državah," je še dejala Sormunenova za Yle.