Sreda, 23. 7. 2008, 10.53
8 let, 7 mesecev
Al Bašir na obisku v Darfurju
Al Bašir naj bi obiskal tri mesta v pokrajini, pojavila pa so se tudi namigovanja, da bi lahko med obiskom sporočil pomembno novico. Prav zaradi teh ugibanj al Baširja na tokratnem potovanju spremlja več tujih veleposlanikov, med njimi tudi britanska veleposlanica v Kartumu Rosalind Marsden. Z britanskega veleposlaništva so medtem sporočili, da nimajo informacij o tem, ali bo al Bašir dejansko sporočil pomembno novico ali ne. "Ne glede na to pa morebitna novica ne bo spremenila naše politike glede Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC)," so še dodali na britanskem veleposlaništvu.
Sudan za ooblikovanje posebnih sodišč
Predstavniki Sudana naj bi sicer danes pristali na vzpostavitev posebnih sodišč, na katerih bi potekali procesi v zvezi s kršenjem človekovih pravic v Darfurju, nadzorovala pa naj bi jih mednarodne organizacije, vključno z Združenimi narodi. Kot je še povedal šef kabineta generalnega sekretarja Arabske lige Hišam Jusef, naj bi na sodiščih sodili vsem, ki so kršili človekove pravice v Darfurju. Dodal je, da to, da je al Bašir predsednik Sudana, ni razlog, da ta sodišča ne bi sodila tudi njemu.
Al Baširja obtožnica, ki jo je vložil Moreno-Ocampo, v treh točkah bremeni genocida, za katerega naj bi odločitev po tožilčevih besedah sprejel al Bašir osebno, v petih zločinov proti človečnosti, v dveh pa umora. Sodniki naj bi po pričakovanjih potrebovali več mesecev za preučitev dokazov, ki jih je predložil tožilec, preden bodo sprejeli odločitev o izdaji naloga za aretacijo.
Združeni narodi navajajo, da je od februarja 2003, ko je konflikt v Darfurju izbruhnil, v tej sudanski pokrajini umrlo že več kot 300.000 ljudi, okoli 2,2 milijona pa naj bi jih odšlo v begunstvo. Medtem Sudan navaja, da je v nekaj manj kot petih letih in pol umrlo le 10.000 ljudi.