Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
19. 4. 2009,
17.45

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 19. 4. 2009, 17.45

8 let, 9 mesecev

Ahmadinedžad za pravično obrambo obsojene ameriške novinarke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je pozval k pravičnosti v primeru iransko-ameriške novinarke Roxane Saberi, ko jo je iransko sodišče zaradi vohunjenja za ZDA obsodilo na osem let zapora.

Po navedbah Amhadinedžada mora biti Saberijeva v pritožbenem postopku, ki ga je že napovedala, deležna popolne obrambe. To je Ahmadinedžad zapisal v pismu, ki so ga iz njegovega urada poslali teheranskemu generalnemu tožilcu Saaidiju Morazaviju. "Predsednik je poudaril, da je potrebno primer Roxane Saberi voditi s polno natančnostjo in v skladu z vsemi pravnimi normami, in vi (tožilec) bi osebno morali zagotoviti, da bodo vse pravice obtožene spoštovane in da bo imela pomoč pravne obrambe," piše v Ahmadinedžadovem pismu. Novinarka se bo pritožila Pismo je Ahmadinedžad spisal dan potem, ko so v Iranu sporočili, da so 31-letno Saberijevo, ki ima dvojno ameriško-iransko državljanstvo, obsodili na osem let zapora. V Iranu so tokrat prvič kakega ameriškega novinarja spoznali za krivega vohunjenja. Odvetnik Saberijeve Abdolsamad Horamšahi je že napovedal, da se bo novinarka na obsodbo pritožila. Za to ima na voljo 20 dni. Saberijevi, ki je bila od januarja zaprta v teheranskem zaporu Evin, je sprva grozila obtožba zaradi kupovanja alkohola in delovanja brez ustrezne akreditacije. Kasneje so jo obtožili vohunjenja, namestnik teheranskega tožilca Hasan Hadad pa je minuli teden sporočil, da so njen primer predali revolucionarnemu sodišču, ki odloča o primerih, ki zadevajo ogrožanje nacionalne varnosti.

Primer Saberijeve je postal ovira v ameriško-iranskih odnosih ravno v času, ko ameriški predsednik Barack Obama Teheranu ponuja dialog. Nekaj dni pred obsodbo Saberijeve je tudi Ahmadinedžad nakazal, da bi bil Iran pripravljen začeti nove odnose z ZDA.

ZDA so "globoko razočarane" Tako Bela hiša kot State Departement sta v soboto izrazila "globoko razočaranje" nad obsodbo Saberijeve. Po mnenju ZDA so obtožbe, na podlagi katerih so jo obsodili, neutemeljene. Oče Saberijeve, ki je Iranec, je zatrdil, da njegova hči med enodnevnim procesom, ki je potekal za zaprtimi vrati, ni imela prave obrambe. Sicer sta tako oče Sabirejeve kot njena japonska mati trenutno v Teheranu, kjer nameravata ostati, dokler se ne bo njuna hči vrnila v domovino. Saberijeva je iz Irana šest let poročala kot svobodna novinarka za različne medije, med drugim za ameriški radio NPR in britanski BBC.

Ne spreglejte