Torek, 6. 1. 2009, 13.39
9 let, 3 mesece
Ziherl ne bo preklical svoje izjave glede Janše

Kot je pojasnil, ga je Janševa odvetnica Nina Zidar Klemenčič obvestila, naj prekliče svoje izjave in se opraviči, drugače bo Janša proti njemu vložil tožbo. Ziherl je povedal, da bo odgovor glede zahtev odvetnice v sredo poslal medijem. "Se pravi tam, kjer je bilo to objavljeno," je dodal. Na vprašanje, katere občečloveške vrednote je imel v mislih v svoji izjavi, je Ziherl odgovoril, da je zanimivo, "kako me želijo tožiti zaradi neke izjave, ko sploh ne vedo, katere občečloveške vrednote sem imel v mislih". Kot je pojasnil podpredsednik LDS, se to navezuje na izjavo v Dnevniku, ki jo je dal v času odstopa z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje v začetku lanskega decembra. Po njegovih besedah to izjavo citira tudi Janševa odvetnica, a je, tako Ziherl, pomanjkljivo napisana.
Ziherl: Janša mi ne pusti svobode izražanja
"Jaz sem točno izjavil, da Janšev način vladanja ogroža liberalne in občečloveške vrednote," je poudaril. Pri tem je pojasnil, da so med temi občečloveškimi vrednotami "zagotovo na prvem mestu tudi svoboščine in med njimi zagotovo pravica do svobode govora in izražanja svojega mnenja".
"In ta nameravana tožba - jasno, da bo moral tožiti, ker svoje izjave ne bom preklical - je samo dokaz, da dejansko ogroža te vrednote, ker mi ne pusti svobode izražanja," je prepričan Ziherl. Ob tem je tudi izpostavil, da njegova izjava ni bila povezana z nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, ampak s premierom Borutom Pahorjem.
Podpredsednik LDS je tudi prepričan, da je Janša z zakonom o RTV Sloveniji in s svojim odnosom do novinarjev ogrozil tudi svobodo medijev.
Odvetnica Nina Zidar Klemenčič, ki zastopa Janšo, ni bila dosegljiva.
Kot piše današnje Delo, so neuradno izvedeli, da je Zidar Klemenčičeva Ziherla konec lanskega leta obvestila, naj se Janši opraviči in prekliče navedeno izjavo, drugače bo prvak SDS proti njemu vložil tožbo. Glede na Ziherlov odgovor se bo Janša odločil, ali ga bo tožil in kakšne vrste bo tožba, še piše Delo.
Pri LA so dodali, da so skupaj s številnimi drugimi izrekli številne ocene o "dedemokratizaciji slovenske države pod vladavino Janeza Janše po letu 2004 in jih bogato evidentirali v svojih več kot 70 izjavah ter zbornikih 'Pet minut demokracije' in 'Medijski mrk'".
"Odrekanje svobode izražanja priča o tem, da nekdo slabo prenaša drugačno mnenje in da je za izključitev tega pripravljen storiti marsikaj. V vsakem primeru pa ima tudi zelo negativne posledice, zato želimo slovensko javnost opozoriti na nedopusten način zastraševanja, ki ga z napovedano tožbo trasira tako pomembna politična figura, kot je vodja sedanje opozicije in še včeraj slovenski premier," je v sporočilu LA še zapisal njen predsednik Darko Štrajn.