Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Ponedeljek,
31. 5. 2010,
10.33

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 31. 5. 2010, 10.33

8 let, 8 mesecev

Zavrl ZA, a ne ve, če bo šel na volišče

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Okrnjena četverica, znana tudi pod kratico JBTZ, se je v elitni ljubljanski restavraciji srečala na kosilu. Ivan Borštner ni prišel, Franci Zavrl pa je močno okrcal politično elito.

Zavrl, nekdanji urednik Mladine, zdaj eden od lastnikov agencije Pristop, bi glasoval za arbitražni sporazum, a ni prepričan, da bo odšel na volišče, ker politiki odgovornosti za odločitve ne bi smeli prenašati na državljane. Odgovoril je tudi na vprašanji o Tomažu Ertlu, ki je bil v ozadju aretacij proti četverici, in ustanovitvi svoje stranke. Objavljamo nekatere odgovore na novinarska vprašanja treh akterjev afere JBTZ, ta se je začela 31. maja 1988, ko so uslužbenci Službe državne varnosti priprli takratnega sodelavca Mladine Janeza Janšo, vojaški varnostni organi pa pripadnika JLA Ivana Borštnerja. Kje imate četrtega člana? Zavrl: Četrti član je najpametnejši, verjetno je v toplih krajih v Indiji. Ko sem se zadnjič pogovarjal z njim, je šel tja. Pameten človek, že išče drugo morje.

Gospod Janša, danes rišete meje? Janša: Danes pišemo zgodovino.

Kje je bila takrat meja? Zavrl: Meja je v glavi. Zdi se mi, da je še danes. V glavi in v srcu pa meje ne bi smelo biti, pravijo.

Kaj se je zgodilo po letu 1991, da se je meja med Slovenijo in Hrvaško prestavljala? Janša: Danes se predvsem spominjamo dogodka, ki je prestavljal mejo v glavah. Slovenci so pred 22 leti zaradi naših aretacij in vsega, kar se je dogajalo okrog procesa proti četverici, prvič po drugi svetovni vojni pozabili na strah in prišli na ulice demonstrirat. Za človekove pravice, za politične spremembe pa tudi za osamosvojitev. Ko se je osamosvojitev zgodila, se je veliko takratnih zahtev zapisalo v ustavo, postale so naš ustavni temelj, priznane vrednote. Ostalo pa je še nekaj nerazrešenih vprašanj ob osamosvojitvi, tudi vprašanje južne meje, ki sicer ob osamosvojitvi ni bilo tako sporno, kot je videti danes. Danes pa očitno z referendumom rešujemo nekaj, kar bi morali rešiti na drugačen način.

Kaj bi gospodu Janši svetovali, da naredi do nedelje? Zavrl: Ta teden se odloča večina volivcev. Največja težava je z volivci, ki trenutno ne razmišljajo, da bi šli na volišča, ker mislijo, da to ni njihova zadeva. In imajo kar prav. V 15 letih bi politika verjetno lahko kaj naredila glede tega vprašanja. Tako da je v tem tednu treba vplivati na tiste, ki še niso odločeni in niti ne nameravajo na volišče. Treba jih je pozvati na volišče in k odločitvi, tako kot se to počne pred referendumom.

Ampak kako? Zavrl: Recimo tako, da jih k temu pozovejo tretje strani. Kredibilni ljudje, ne samo gospod Janša, ampak še kdo. Janša: Recimo ti. Zavrl: Recimo jaz in nadškof. Kar se mene tiče, ne vem, ali bom šel. Janša: Omenjaš dejstvo, da politika tega vprašanja ni rešila. V zadnjih dneh velikokrat slišimo aktualnega predsednika vlade, da se je ravno zdaj odprlo okno priložnosti. To je po svoje res, vendar ga bomo s tem sporazumom razmeroma hitro zaprli, ne da bi to priložnost izkoristili. To okno priložnosti je seveda pogajanje Hrvaške za vstop v Evropsko unijo. Nikoli prej takšne situacije ni bilo in Slovenija bi morala to resnično izkoristiti. Ne zato, da od Hrvaške nekaj zahteva ali pa da hoče nekaj, kar ni njeno, ampak da uveljavi svojo pravico, ki jo je imela tudi ob osamosvojitvi.

Boste kakšno rekli tudi o gospodu Ertlu, glede na to, da je dobil tudi državno odlikovanje? Zavrl: Rad bi, da se z Ertli in podobnimi ljudmi izpred 20 let ne bi več ukvarjali. Zdi se mi prav malo, ne bom rekel, degutantno o tem govoriti pred kosilom. Pa tudi letošnje leto je bilo polno ljudi, ki so kot zombiji prihajali iz preteklosti. Treba se je usmeriti v prihodnost in razmišljati o letu 2020, o tem, kaj se bo s Slovenijo zgodilo leta 2020. To je tisto, kar mene zanima kot državljana in gospodarstvenika. Za to, da je Ertl zdaj popularen, pa mi je precej vseeno.

Ali boste ustanavljali novo stranko Slovenija 2020? Zavrl: Veste, da sem že resno razmišljal, da bi se vrgel v to, če Janezu spodleti. Mogoče pa res. Vsekakor pa bi se ukvarjal s prihodnostjo, ne s preteklostjo.

Kako boste glasovali vi? Tasić: Glasoval bom proti, ker je ta situacija, v katero nas je pripeljal Pahor, pat pozicija. Nobena rešitev ni dobra, tudi zavrnitev ni dobra, je pa boljša kot sprejeti nekaj, za kar ne vemo, kako se bo izteklo. Zavrl: Samo toliko, da boste videli, da je četverica še vedno pluralna. Če bom šel na volišče, bom seveda glasoval za arbitražni sporazum, ker mislim, da je prišel čas, da počistimo z nesposobni politiki, tako kot smo z akcijo Očistimo Slovenijo. Tako bi v nedeljo pokazali, da znamo potegniti rez. Tega politika ni znala. Vprašanje pa je, ali bom šel na volišče, ker sem malo užaljen, da moram o tem odločati jaz, če politike 15 let plačujem, da to naredijo namesto nas. Janša: Kar ostani doma, ker bo isto.

Ne spreglejte