Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
14. 7. 2010,
12.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 7. 2010, 12.20

8 let, 8 mesecev

Zakulisna "štala" na Dnevniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slab mesec po skupščini Dnevnika, ko je uprava novinarje seznanila s spremembami statuta, poleg tega pa kljub trem prijavam na razpis ni izbrala odgovornega urednika, je stanje v hiši kaotično.

"Vzdušje je obupno, nihče nič ne ve, komunikacije ni, vsi so precej zadržani. Skratka, štala," zakulisno dogajanje v hiši v enem stavku strne eden od Dnevnikovih novinarjev, ki se ni želel izpostavljati. "Čuti se nekakšen zastoj, motivacija je na psu, ljudje so negotovi. Pridemo v službo in delamo, a vsi mi dobro vemo, da je več kot polovica kakovosti časopisa odvisna od sposobnosti odgovornega urednika, da okoli sebe zbere prave ljudi," se tudi drug novinar odzove anonimno.

Kaos lahko Dnevnik celo uniči

"Zakaj so pri Dnevniku kot eden od redkih medijev imeli soglasje, potem pa so ga ukinili, bi morali odgovoriti lastniki sami. Glede na zdajšnje dogajanje v tej časopisni hiši je popolnoma jasno, da z nečim niso zadovoljni. Številne menjave urednikov že govorijo o tem, da tam vlada anarhija, v uredniškem delu pa tudi apatija," je dogajanje v časopisni hiši Dnevnik v Reporterju strnil Vinko Vasle, v. d. direktorja Radia Slovenija.

Uprava se s to ugotovitvijo ne strinja. "Vsako prehodno ali začasno obdobje v podjetju za sodelavke in sodelavce pomeni negotovost in Dnevnik pri tem ni izjema. Začasna uredniška ekipa pod vodstvom vršilca dolžnosti odgovornega urednika Dnevnika Zlatka Šetinca je preteklih dneh prevzela delo in lahko trdim, da Dnevnik še naprej spada med najboljše slovenske splošnoinformativne medije. Uprava bo v prehodnem obdobju poskrbela za izvedbo ponovnega razpisa za novega odgovornega urednika," je razmere komentiral predsednik uprave Branko Pavlin.

O spremembah statuta, da torej med drugim ukinjajo določbo o soglasju novinarjev pri imenovanju odgovornega urednika, ni bilo nič napisanega v gradivu skupščine 17. junija letos, temveč so novinarje oziroma prisotne o tem obvestili kar ustno na skupščini. Zato ni čudno, da se je aktiv novinarjev Dnevnika odzval precej burno. Sprememba omogoča upravi tudi zamenjavo odgovornega urednika že po treh mesecih, če bi ta v tem obdobju prekoračil odhodke uredništva, določene s poslovnim načrtom, ali če bi branost upadla.

Po mnenju aktiva novinarjev Dnevnika to upravi omogoča redno menjavanje urednikov, vodi pa tudi v "stanje kaosa, ki lahko časopisno družbo Dnevnik celo uniči". "Vse skupaj me vsaj osebno žalosti, ker imam o Dnevnikovem novinarskem kolektivu, ki zaradi kadrovske podhranjenosti, predvsem na nekaterih področjih, v ustvarjanje vsebin vlaga veliko dela, v preteklosti pa je kazal velike ambicije, visoko mnenje,« je povedal podpredsednik aktiva novinarjev Dnevnika Primož Cirman.

Novkovič: Dobro, da soglasje je

Neuradno je mogoče slišati, da je eden od glavnih kandidatov za novega urednika Dnevnika Goran Novković, ki je trenutno odgovorni urednik Žurnala24. "V slovenskih razmerah in glede na to, kakršne slovenske lastnike imamo, bi bilo dobro, da takšno soglasje novinarjev k imenovanju urednika je. Včasih so lahko v breme razvoju medijev tudi lastniki in uprave, pa tudi del novinarjev, ki ne sledi sodobnim smernicam novinarstva. V vsakem primeru je za lastnike in upravo zelo dobro in zelo modro, če upošteva večinsko mnenje uredništva, ne glede na to, ali je to soglasje formalno v statutu ali ne. Sicer je tudi spremembe v uredništvu zelo težko izvajati," je prepričan Novković.

Aktiv novinarjev še meni, da je ena od poti do ureditve razmer sprememba medijske zakonodaje, pri kateri nameravajo aktivno sodelovati. "V normalni državi ali podjetju ni te norije, da bi se vodstvo imenovalo na silo, saj to ustvari spor, ta pa vedno vodi v nastajanje stroškov. Pomembno je, da bo ministrstvo za kulturo na predlog društva novinarjev uvedlo veto na imenovanje odgovornega urednika," izvemo od Gregorja Repovža, predsednika Društva novinarjev Slovenije.

"Prisotnim na skupščini sem zagotovil, da bom upošteval utemeljene in argumentirane odločitve aktiva novinarjev," odgovarja Pavlin. "Zaradi stabilnosti dela uredništva bi moral biti tudi interes izdajatelja, da se stvari čim prej uredijo," je prepričan Iztok Jurančič, predsednik Sindikata novinarjev Slovenije. "Za tako resno medijsko hišo je najmanj neugledno, da se sporazumno odslovi odgovornega urednika, še preden poišče njegovega naslednika," pravi Peter Jančič, nekdanji urednik Dela, in dodaja, da je šlo za zelo nenavaden poskus. "Takih primerov se od osamosvojitve ne spominjam."

Težava, na katero anonimno opozarjajo novinarji Dnevnika, je tudi, da so že predolgo brez odgovornega urednika, kar po mnenju Novkovića za medij ni dobro, "saj ni konsistentne uredniške politike in povzroča najmanj nejasnosti".

Po tistem, ko je februarja s položaja odgovornega urednika odšel Ali Žerdin, ga je začasno kot v. d. nadomestila Suzana Rankov. Upravi ni bil všeč nihče od treh kandidatov, prijavljenih na razpis (Marjan Lekše, Vojko Flegar in Zvezdan Martič), zato je na to mesto kot vršilca dolžnosti postavila Zlatka Šetinca, odgovornega urednika Nedeljskega dnevnika, in sicer za čas od 1. julija do izbire urednika oziroma najdlje do 31. decembra 2010. "Na žalost v nobeni izmed prispelih prijav za mesto odgovornega urednika časnika Dnevnik in elektronskega medija Dnevnika Online ni bil predlagan dovolj prepričljiv uredniški program s pogledom na nekatera pomembna vprašanja, zato uprava ni predlagala odgovornega urednika in se je odločila postopek razpisa ponoviti," komentira Pavlin.

Kot pred desetletjem

Po naših informacijah je Šetinc vse urednike pozval k sodelovanju, a je večina po tistem, ko so jim 30. junija potekle pogodbe, sodelovanje odklonila.

Zato nas pogled na zdajšnji kolofon Dnevnika ne preseneča, kvečjemu nas lahko vrne v čas prejšnjega stoletja. Kot področni uredniki so namreč zapisani ljudje, ki so bili jih pred časom na teh mestih zaradi različnih vzrokov že zamenjali. Če odgovornega urednika do novega leta ne izberejo, se lahko zgodi, da bo svoj položaj zapustil tudi Pavlin, je slišati neuradno. Med najpogostejšimi imeni za morebitnega odgovornega urednika Dnevnika se pojavlja prav Novković: "Z Dnevnika uradno ni nihče stopil v stik z mano, pa tudi če bi, bi se za to težko odločil, ker sem stoodstotno na Žurnalu." Sploh pa ne v razmerah, kot so na Dnevniku zdaj, dodaja, saj "rad delam z ekipo, ki je usklajena".

Pojasnila smo želeli tudi od predsednika uprave DZS Bojana Petana, večinskega lastnika Dnevnika, a je do ponedeljka na dopustu. Odgovore bomo objavili naknadno.

Ne spreglejte