Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Torek,
2. 12. 2014,
17.39

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 12. 2014, 17.39

8 let, 9 mesecev

Za invalide več možnosti v zasebnem kot v javnem sektorju

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zaposleni invalidi v Sloveniji pomenijo štiri odstotke delovno aktivnega prebivalstva, večino jih zaposli zasebni sektor, in sicer majhna in srednje velika podjetja.

Današnji dan je posvečen več kot milijardi ljudi po vsem svetu. Toliko je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ljudi, ki živijo z različno obliko invalidnosti. Dolgotrajne težave ali status invalida ima vsak šesti Evropejec, v Sloveniji jih je po vpisih v register med 160 tisoč in 170 tisoč.

Zaradi staranja prebivalstva in pogostejšega pojavljanja kroničnih bolezni število invalidov po svetu narašča, številni med njimi pa še vedno nimajo enakega dostopa do zdravstvenega varstva, izobraževanja in zaposlitvenih možnosti, niso deležni nujno potrebnih storitev in so izključeni iz vsakodnevnih dejavnosti.

V Sloveniji zaposlenih le tri desetine invalidov S težkimi zaposlitvenimi možnostmi se spopadajo tudi invalidi v Sloveniji, pravi predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Drago Novak. Zadnje čase so možnost večinoma javna dela, pravi in dodaja: "Razmere v gospodarstvu so zelo slabe, med brezposelnimi je ogromno mladih in tudi invalidov. Med vsemi brezposelnimi je 17,5 odstotka invalidov."

Ta delež se sicer po podatkih zavoda za zaposlovanje počasi znižuje. V prvih desetih mesecih letos se je zaposlilo več kot 2.600 brezposelnih invalidov, kar je enako kot v istem obdobju lani, medtem ko se je pred dvema mesecema v vsem letu zaposlilo komaj 2.700 invalidov.

Kot nam je povedala Lea Novak z zavoda za zaposlovanje, se jih večina zaposli pri malih in srednje velikih delodajalcih, medtem ko v javnem sektorju po navedbah Novaka pomenijo dva odstotka zaposlenih ali manj. Zaposlovanje invalidov delodajalcem namreč nalaga kvotni sistem, na podlagi katerega morajo imeti med vsemi zaposlenimi med dva in šest odstotkov invalidov.

Po zaslugi kvotnega sistema je danes v Sloveniji med vsemi zaposlenimi štiri odstotke invalidov. Ti imajo sicer možnost zaposlitve tudi pri invalidskih podjetjih ter zaposlitvenih in varstveno-delovnih centrih, kjer se zaposlujejo predvsem invalidi, ki zaradi svojih ovir na prostem trgu ne morejo dobiti dela.

V invalidskih podjetjih zaposlenih šest tisoč invalidov Vendar se razmere poslabšujejo tudi v invalidskih podjetjih, opozarja Novak. "Nekoč je bilo 169 invalidskih podjetij, danes jih je 141, v njih pa je skupno zaposlenih 12 tisoč ljudi, od tega šest tisoč invalidov," pravi Novak in dodaja, da bi se lahko te številke še zmanjšale.

Ne le zaradi zaostrovanja gospodarskih razmer, temveč tudi zaradi sprememb zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, s katero invalidska podjetja, katerih polovica zaposlenih je invalidov, naj ne bi bila več oproščena plačila davkov in prispevkov za vse zaposlene, torej tudi neinvalide.

Težava ostaja nizka stopnja izobrazbe Tako kot pri vseh iskalcih zaposlitve so tudi pri delovno sposobnih invalidih možnosti zaposlitve odvisne od znanja in izobrazbe. Prav to pa je za marsikoga največja ovira, saj ima večina invalidov pri nas nizko stopnjo izobrazbe, navaja Kovačeva.

Konec oktobra je bilo v evidenco brezposelnih vpisanih 17.000 invalidov, od tega: ‒ več kot sedem tisoč z osnovnošolsko izobrazbo, ‒ okoli sedem tisoč s poklicno izobrazbo, ‒ 185 s sedmo stopnjo izobrazbe.

Ne spreglejte