Torek, 2. 12. 2014, 17.39
8 let, 9 mesecev
Za invalide več možnosti v zasebnem kot v javnem sektorju
Današnji dan je posvečen več kot milijardi ljudi po vsem svetu. Toliko je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ljudi, ki živijo z različno obliko invalidnosti. Dolgotrajne težave ali status invalida ima vsak šesti Evropejec, v Sloveniji jih je po vpisih v register med 160 tisoč in 170 tisoč.
Zaradi staranja prebivalstva in pogostejšega pojavljanja kroničnih bolezni število invalidov po svetu narašča, številni med njimi pa še vedno nimajo enakega dostopa do zdravstvenega varstva, izobraževanja in zaposlitvenih možnosti, niso deležni nujno potrebnih storitev in so izključeni iz vsakodnevnih dejavnosti.
Ta delež se sicer po podatkih zavoda za zaposlovanje počasi znižuje. V prvih desetih mesecih letos se je zaposlilo več kot 2.600 brezposelnih invalidov, kar je enako kot v istem obdobju lani, medtem ko se je pred dvema mesecema v vsem letu zaposlilo komaj 2.700 invalidov.
Kot nam je povedala Lea Novak z zavoda za zaposlovanje, se jih večina zaposli pri malih in srednje velikih delodajalcih, medtem ko v javnem sektorju po navedbah Novaka pomenijo dva odstotka zaposlenih ali manj. Zaposlovanje invalidov delodajalcem namreč nalaga kvotni sistem, na podlagi katerega morajo imeti med vsemi zaposlenimi med dva in šest odstotkov invalidov.
Po zaslugi kvotnega sistema je danes v Sloveniji med vsemi zaposlenimi štiri odstotke invalidov. Ti imajo sicer možnost zaposlitve tudi pri invalidskih podjetjih ter zaposlitvenih in varstveno-delovnih centrih, kjer se zaposlujejo predvsem invalidi, ki zaradi svojih ovir na prostem trgu ne morejo dobiti dela.
Ne le zaradi zaostrovanja gospodarskih razmer, temveč tudi zaradi sprememb zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, s katero invalidska podjetja, katerih polovica zaposlenih je invalidov, naj ne bi bila več oproščena plačila davkov in prispevkov za vse zaposlene, torej tudi neinvalide.
Konec oktobra je bilo v evidenco brezposelnih vpisanih 17.000 invalidov, od tega: ‒ več kot sedem tisoč z osnovnošolsko izobrazbo, ‒ okoli sedem tisoč s poklicno izobrazbo, ‒ 185 s sedmo stopnjo izobrazbe.