"Ko je Evropska unija sprejela Slovenijo, je v svoje gnezdo očitno položila kukavičje jajce," piše avstrijski časnik Wiener Zeitung.
Dunajski časopis piše, da bi morali evropski voditelji od Slovenije, preden so jo sprejeli v EU, zahtevati zagotovilo, da ne bo blokirala Hrvaške. Slovenci naj bi bili krivi, da je perspektiva Zahodnega Balkana mnogo slabša kot pred petimi leti.
"EU je na strani Hrvaške"
"Zaradi slovenske blokade Hrvaška nima nobene možnosti, da zaključi pogajanja pred koncem leta 2009," piše Wiener Zeitung, ki meni, da je edina možnost za hitro priključitev Hrvaške, če Hrvaška in Slovenija rešita dvostranska vprašanja. Pišejo tudi, da je EU na strani Hrvaške, ker ji je v interesu, da Hrvaška čim prej postane njena članica. Zato naj bi bilo verjetno, da članice EU skupaj pritisnejo na Slovenijo.
Večernji list: Slovenija se pripravlja na vojno
Na Hrvaškem gre proti koncu sezona belih tartufov, v Sloveniji pa cveti sezona norih gob! Medtem ko na Hrvaškem pričakujejo božič, se Slovenija pripravlja na vojno, piše Večernji list.
"Slovenci so evforični"
Dopisnik VEčernjega lista iz Bruslja ocenjuje, da je blokada hrvaških pogajanj z EU "vrgla Slovence v evforijo". Ne samo tistega malomeščanskega šovinističnega dela, ki obstaja v vsaki srednjeevropski državi: edina glasova razumnikov sta Franco in Aurelio Juri v slovenskem oziroma Evropskem parlamentu ter v določeni meri Vlado Miheljak v Dnevniku, nadaljuje zagrebški časnik. Drugi Slovenci so se "homogenizirali v klicu blut und boden", ter prišli do stopnje, na kateri "so bili Italijani leta 1922, Nemci leta 1933 in Srbi leta 1987".
"Mediji so podobni vojaškim poveljstvom"
Časnik izpostavlja tudi vlogo slovenskih medijev v homogenizaciji ter na prvem mestu omenja informativni program televizije, ki "je bil podoben sestankom vojaških poveljstev, medtem ko je slovenski tisk razširjal laži in razpihoval sovraštvo".
"Popačili so besede predsedstva EU"
"Dopisnica državne agencije STA - ali morda njena urednica v Ljubljani - pa je popačila besede predstavnika francoskega predsedstva EU na brifingu za bruseljske dopisnike," še trdi novinar Večernjega lista. "Čeprav so vsi jasno slišali in mnogi tudi posneli, da predsedstvo spoštuje stališče Slovenije, vendar pa so v slovenskem predlogu stvari, ki ne gredo v dobri smeri in s katerimi se v resnici poskuša prejudicirati meddržavno mejo, je STA poročala, da predsedstvo popolnoma razume in spoštuje stališče Slovenije, da ne more biti soglasna z napredkom Hrvaške v pogajanjih z EU, dokler ne dobi jamstva, da pogajalska izhodišča Hrvaške ne bodo prejudicirala njene kopenske in morske meje," piše Večernji list.
"Kako naj dojemajo, da EU prvič v zgodovini ni solidarna s svojo članico"
"Kako naj Slovenci zdaj dojamejo, zakaj EU, verjetno prvič v svoji zgodovini, ni solidarna s svojo članico, temveč s Hrvaško," nadaljuje dopisnik ter dodaja, da Slovencev in Hrvatov niso nikoli obremenjevali nikakršni zgodovinski spori, naroda pa se nikoli nista doživljala kot bistveno različna.
"Spora ni bilo, dokler si Joras ni želel opremiti hiše"
"Niti spora o meji ni bilo, dokler si priseljenec Joško Joras ni zaželel opremiti hiše, ne da bi na uvoženo blago plačal carino. Ko mu to ni uspelo, je poskusil svojo hišo skupaj s ozemljem, na katerem je zgrajena, preseliti v Slovenijo, na kar se je navezala proto-fašistična frakcija majhne malomeščanske stranke SLS," piše Večernji list.
"Rupel vidi priložnost za vrh svoje kariere"
Zagrebški časnik dodaja, da je v tem priložnost, da doseže vrh svoje kariere, zagledal Dimitrij Rupel, ki si je izmislil "nacionalni interes - dotik slovenskega morja z mednarodnimi vodami". "Na koncu se je na vse to nalepil Pahor, populist kvazi-urbanega Haiderjevega značaja," nadaljuje bruseljski dopisnik Večernjega lista in se ob tem sprašuje, ali se kdo spomni evropske izolacije Avstrije leta 2000.
"Norija v Sloveniji narašča"
"Medtem norija v Sloveniji narašča, 60 odstotkov bralcev Mladine je podprlo blokado! Poti nazaj ni, dvignjene desnice, trdno zbiti, naprej v propad," še piše Večernji list in sklene, da na Hrvaškem seveda ni bojkota slovenskih izdelkov, sicer pa je na vsakem državljanu, da se odloči, ali bo pomagal sosedom, da se osvestijo, ali bo s svojim denarjem podpiral njihove norosti.