Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
2. 2. 2019,
10.46

Osveženo pred

5 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,90

1

Natisni članek

Natisni članek

vodna ujma Jelendol Tržič

Sobota, 2. 2. 2019, 10.46

5 let, 10 mesecev

Vode še vedno naraščajo, največ težav na območju Ilirske Bistrice #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,90

1

Danes je najmočneje deževalo na zahodu in jugu Slovenije, kjer je padlo še od 20 do 50 litrov padavin na kvadratni meter, na širšem območju Snežnika pa je padlo tudi nad 100 litrov padavin na kvadratni meter, kažejo podatki Agencije RS za okolje (Arso). Ponoči se bo nad 1000 metri nadmorske višine dež spremenil v sneg. V soboto zvečer so bili najbolj aktivni gasilci na območju Ilirske Bistrice, kjer je Reka dosegla kritično višino in poplavila več objektov. Pozno zvečer je še vedno naraščala.

Kot je razvidno s spletnih strani Uprave RS za zaščito in reševanje, je v soboto zvečer največ dogodkov v povezavi s poplavami v Ilirski Bistrici, kjer so se na poplave pripravljali že dopoldne z nameščanjem protipoplavnih vreč.

Reka Reka je ob 22.30 še vedno naraščala, nam je povedal Žiga Pirih iz Prostovoljnega gasilskega društva Ilirska Bistrica. Gladina se je dvignila na 6,5 metra, kar je že precej kritično za to območje, prebivalci si želijo, da bi padavine ponehale.

Na terenu stanje nadzoruje okoli 30 gasilcev, Reka že dosegla kritično mejo

"Trenutno imamo poplavljenih okoli 15 objektov, kjer stanje nadzorujemo. Čez cesto Starod - Pavlica se je vsul tudi plaz, zato je ta cesta neprevozna, saniralo jo bo cestno podjetje. Reka se še vedno dviguje, trenutno je v Ilirski Bistrici visoka 6,5 metra, kar je že kritična meja. Upamo, da bi nehala naraščati, saj bo sicer težav več. Nekaj objektov je poplavljenih v vaseh Topolc in Koseze, dve industrijski hali pa v Ilirski Bistrici," je dogajanje pojasnil Pirih.

Kot je še dejal Pirih, so bile pred deseto uro zvečer poplavljene tudi ceste, kar so rešili z odpiranjem Jaškov in je voda odtekla. Na terenu prebivalcem pomaga trenutno okoli 30 gasilcev.

Kot je razvidno iz fotografij in posnetkov, ki jih prebivalci z Ilirskobistriškega že od jutra objavljajo na družbenih omrežjih, reka Reka že ves dan narašča in se preliva na polja. Z zalivanjem hiš in dvorišč, cest, vrtov in polj se soočajo prebivalci vasi Kuteževo, Trpčane, Zabiče, Jablanica, Sušak ter Novokračine. Na posnetkih je videti zalite mostove in lokalne ceste.

Po podatkih Oddelka za hidrološko napoved Agencije RS za okolje reka Reka še naprej močneje narašča in bo v prihodnjih urah poplavila v širšem obsegu.

Reki Kolpa in Vipava pa se razlivata na izpostavljenih mestih. Vipava bo največji pretok dosegla ponoči, reka Kolpa pa v nedeljo čez dan.

Ob močnih lokalnih padavinah se lahko razlijejo reke in manjši vodotoki tudi drugje v južnem in osrednjem delu države.
Reka Sava bo v srednjem toku ponoči še zmerno narasla in se razlivala na izpostavljenih mestih, v spodnjem toku pa bo največje pretoke dosegla predvidoma v nedeljo čez dan.

V nedeljo in v naslednjih dneh se bo vodnatost na notranjskem in dolenjskem krasu povečevala, kraška polja se bodo ojezerila, so v sobotnih večernih urah sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.

Tak pretok rek je za ta letni čas neobičajen

Razlivanja ob Reki in Kolpi so v popoldanskih urah intenzivnejša, kot so bila dopoldne, tako naj bi ostalo tudi v večernih urah ter ponoči, pravi dežurna hidrologinja na Arsu Florjana Ulaga. Manjša razlivanja pričakujejo tudi ob reki Vipavi, drugod pa naj bi se razmere umirjale. V nedeljskih jutranjih urah naj bi se začele razmere umirjati, pričakujejo pa razlivanja na območju kraških polj Notranjske in Dolenjske, povečan bo verjetno tudi pretok Save.

Kot je za STA pojasnila Ulaga, je tak pretok rek sicer neobičajen za ta letni čas, ne pa tudi toliko padavin, le da je januarja običajno padal sneg in ne dež. "Začetek februarja je lahko zelo dinamičen. Če se spomnimo pred petimi leti se je ravno v tem času začel žled, ki so mu sledile silovite poplave na Notranjskem. Ni pa zelo običajen trenuten scenarij s toliko snega, dežja in tako visokimi temperaturami, kot smo jim priča te dni," je še dodala.

Znova so bili v skrbeh tudi prebivalci Jelendola

Manj kot sto dni po hudem neurju, ki je dve tržiški vasici Dolino in Jelendol odrezalo od sveta, družini Dovžan iz Tržiča pa dobesedno odneslo hišo in v tržiški občini povzročilo večmilijonsko škodo, so prebivalci Jelendola znova v skrbeh.

Bralec nam je sporočil, da je reka v Jelendolu znova prestopila bregove. Voda se je dopoldne že razlivala po cesti, na cesto med Dovžanovo sotesko in Dolino je zdrsnil hudournik, ki je oviral promet.

Jelendol | Foto: Bralec Omar Hanuna Foto: Bralec Omar Hanuna

Močno deževje, ki že od včeraj popoldne moči predvsem severozahodni del Slovenije, je svoj davek terjalo tudi v Tržiču oziroma vaseh v višjih legah. Znova sta najbolj na udaru Dolina in Jelendol. Kot so sporočili s Policijske uprave Kranj, so na cesto v Dolini in cesto, ki vodi proti Jelendolu, zgrmele skale.

Jelendol | Foto: Bralec Omar Hanuna Foto: Bralec Omar Hanuna

Dogajanje smo preverili pri Dragu Zadnikarju, predsedniku Civilne zaščite Tržič. Povedal je, da z ekipo odhajajo na ogled terena. "Aktivirali smo Prostovoljno gasilsko društvo Tržič, tudi PGD Jelendol je že v akciji, na terenu sta tudi Komunala Tržič in Štab Civilne zaščite.

Na cesto med Dovžanovo sotesko in Dolino je udaril hudournik. | Foto: Bralec Omar Hanuna Na cesto med Dovžanovo sotesko in Dolino je udaril hudournik. Foto: Bralec Omar Hanuna Na cesto med Dovžanovo sotesko in Dolino je udaril hudournik, tudi v Tržiču je voda za Mošenikom že udarila čez strugo," je dejal.

Stanje smo preverili tudi pri Stojanu Štefetu, predsedniku krajevne skupnosti Dolina-Jelendol, ki je bila v oktobrski ujmi najbolj na udaru. Potrdil je, da je reka v Jelendolu spremenila smer in se razliva po cesti.

"Vodo bomo skušali vrniti nazaj v strugo," je napovedal. "Za vsak primer bodo v naš konec v kratkem najverjetneje pripeljali tudi stroje, s katerimi bodo skušali odstraniti nanose iz reke, če bo to potrebno."

Agencija za okolje opozarja na morebitno poplavljanje

Po podatkih Agencije RS za okolje, Urada za meteorologijo in hidrologijo, Oddelek za meteorološke in oceanografske napovedi je čez dan najmočneje deževalo na zahodu in jugu Slovenije, kjer je padlo še od 20 do 50, na širšem območju Snežnika tudi nad 100 litrov padavin na kvadratni meter.

Obilne padavine se bodo nadaljevale do nedelje zjutraj. V noči na nedeljo so predvsem na jugumožni tudi močnejši nalivi. V zahodni, deloma osrednji in južni Sloveniji pričakujemo do nedeljezjutraj še dodatnih 20 do 50 l/m2, drugod manj.

Meja sneženja se bo v noči na nedeljo ponovno spustila pod 1000 metrov.

V gorah se je zaradi obilnih padavin in odjuge močno povečala nevarnost snežnih plazov in je 4. stopnje, v visokogorju Julijcev pa 5. stopnje.

Za dež je še nekoliko zgodaj, zato so tako hitri porasti vodotokov nekoliko neobičajni

Zaradi kombinacije dežja, taljenja snega in ponekod zamrznjenih tal reke in manjši vodotoki v večjem delu države, predvsem v južni in osrednji Sloveniji, hitro naraščajo, opozarjajo na Arso.

Za ta letni čas je takšna količina padavin sicer običajna, če bi šlo za sneg, za dež pa je še nekoliko zgodaj. Zato so tudi tako hitri porasti vodotokov, kot jih spremljamo trenutno, nekoliko neobičajni, pravijo na Arsu. V popoldanskem času naj bi se dež spet okrepil, za zdaj pa pojenjuje. Reke se ponekod že razlivajo ter bodo danes in v noči na nedeljo v večjem delu države še naraščale.

Ob jutranji plimi je morje doseglo višino okoli 20 centimetrov nad obalno črto in poplavilo izpostavljene dele obale. Zvečer lahko ponovno poplavi, vendar v manjšem obsegu.

Sava Bohinjka in njeni pretoki se razlivajo, vendar bodo do popoldneva še postopno naraščali. Predvidoma bodo poplavljali v manjšem obsegu.

S Kolpo ljudje znajo živeti, zato tam težav ni

Kot je povedal poveljnik civilne zaščite za Dolenjsko in Belo krajino Klemen Gorše, ljudje na območju Bele Krajine znajo živeti z reko Kolpo, zato težav ni.

V zgornjem toku se razliva tudi reka Vipava, ki se bo sredi dneva in popoldne razlivala tudi dolvodno. V tem času bo hitreje narasla in se razlila Sava v srednjem toku

Preberite še:

Tržič
Novice Slovenske zavarovalnice se vse bolj prilagajo podnebnim spremembam
Novice Pred štirimi tedni ostali brez hiše, danes se stiskajo pri sorodnikih
Jelendol Dovžanova soteska
Novice V opustošenem Jelendolu tudi zametki optimizma #foto #video
Ne spreglejte