Ponedeljek, 14. 11. 2011, 14.59
9 let, 1 mesec
Volilna napoved za Planet Siol.net: Virant padel na 3. mesto

Planet Siol.net je javnomnenjsko raziskavo naročil tudi pri podjetju Parsifal, ki je Virantu namerila drugo mesto, a je utrip javnega mnenja meril nekoliko prej, 7. in 8. novembra, torej pred soočenjema na POP TV in TV Slovenija, kjer je bil Virant tarča kritik zaradi hkratnega prejemanja nadomestila ministrske plače in pogodbenega dela. Raziskavi dajeta različne rezultate tudi na vprašanje, koga bi anketiranci izbrali za novega mandatarja, če bi imeli to možnost.
Možnost za prestop štiriodstotnega praga za vstop v parlament imajo še NSi (3,7 odstotka), SLS (3,6 odstotka) in SNS (3,5 odstotka). Preostale stranke so brez možnosti za uvrstitev v DZ, za Planet Siol.net napoveduje direktor Ninamedie Nikola Damjanić, ki pritrjuje tezi, da je Virantov padec posledica "afere nadomestilo". Med drugimi strankami bi TRS prejela 2,1 odstotka, LDS odstotek, Zares 0,9 odstotka, preostale stranke pa skupaj odstotek.
Gre za seštevek odgovorov na vprašanji, katero stranko bi volili in katera stranka je anketirancem najbližje z upoštevanjem zgolj opredeljenih volivcev.
Sledijo SLS (3,6 odstotka), TRS (3,4 odstotka), NSi (2,9 odstotka), SNS (2,4 odstotka) in LDS (2 odstotka). Matej Makarovič s Fakultete za uporabne družbene študije, ki je s Parsifalom sodelovala pri izvedbi ankete, je za Planet Siol.net pojasnil, da ti podatki kažejo, da sta na robu parlamentarnega praga SLS in TRS.
Pri omenjenih odstotkih gre za seštevek odstotkov tistih, ki so odgovorili, katero stranko bi volili, in tistih, ki so na to vprašanje odgovorili z "ne vem", a bi se zanesljivo udeležili volitev in so na dodatno vprašanje navedli stranko, ki jim je najbližje. Pri dodatnem vprašanju so anketarji navedli vse stranke, ki nastopajo na volitvah.
Na prvo mesto se je uvrstila SDS, ki bi dobila 15,5 odstotka med vsemi anketiranci in 18,9 odstotka med tistimi, ki napovedujejo zanesljivo udeležbo na volitvah. Sledijo Lista Gregorja Viranta (13 oziroma 13,6 odstotka), Lista Zorana Jankovića (8,9 oziroma 9,9 odstotka), SD (3,2 oziroma 3 odstotke), DeSUS (2,4 oziroma 3,4 odstotka) in NSi (1,8 oziroma 2,1 odstotka). Nobena od preostalih strank tudi med zanesljivimi udeleženci volitev ni dobila več kot dva odstotka glasov. Ker ima NSi pri tem vprašanju višje odstotke od SLS in TRS, je možno, da bi se uvrstila v parlament, ocenjuje Matej Makarovič.
Sledijo NSi (2,2 in 0,3 odstotka), SLS (1,7 in 0,7 odstotka), SNS (1,8 in 0,5 odstotka), TRS (0,6 in 0,8 odstotka), LDS (0,4 in 0,3 odstotka) in vse druge stranke (skupaj 0,6 in 0,1 odstotka glasov).
V raziskavi Parsifala je neopredeljenih 46,8 odstotka volivcev (dodatnih 1,5 odstotka jih je odgovorilo, da ne bi volili nobene stranke), med tistimi, ki se bodo zanesljivo udeležili volitev, pa je neopredeljenih še vedno 41,4 odstotka volivcev.
Vprašani, ki so navajali imena po lastni presoji brez vnaprej ponujenega seznama, so našteli še Zmaga Jelinčiča, Radovana Žerjava, Mateja Lahovnika, Matjaža Hanžka in Rada Pezdirja, a nihče od njih ni prejel več kot dva odstotka glasov. Na to vprašanje je z "ne vem" odgovorilo 38,7 odstotka anketirancev.
Anketiranci so navedli še Radovana Žerjava, ki ima podporo 3,2 odstotka vprašanih, manj kot dva odstotka so prejeli Karl Erjavec, Gregor Golobič in Katarina Kresala, kakšnega drugega kandidata pa je naštelo 5,9 odstotka vprašanih. Na to vprašanje je z "ne vem" odgovorilo 33,2 odstotka anketirancev.
Telefonska raziskava Parsifala je bila opravljena 7. in 8. novembra na reprezentativnem vzorcu 921 anketirancev. Raziskava Ninamedia pa je bila izvedena med 10. in 12. novembrom na reprezentativnem vzorcu 800 anketiranih.