Vlada je na seji sklenila, da ministrom in državnim sekretarjem zniža plače ter zamrzne plače direktorjem v javnem sektorju.
Vlada je napovedala tudi zamrznitev funkcionarskih plač ter spremembe pri usklajevanju plač javnih uslužbencev, o čemer se bodo v ponedeljek začeli pogajati s sindikati javnega sektorja.
Pahor: Želimo zmanjšati strošek države
Gre za varčevalne ukrepe spričo gospodarskih razmer, s katerimi želijo zmanjšati strošek države v bruto domačem proizvodu, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil premier Borut Pahor.
Plače ministrov nižje za 200 evrov
Vlada je tako znižala plače ministrom in državnim sekretarjev. Ministre so iz 64. plačnega razreda uvrstili v 63. plačni razred, državne sekretarje pa iz 61. v 60. plačni razred, kar pomeni, da se jim bodo plače znižale za približno 200 evrov bruto.
Plače direktorjev bi se morale zvišati za 0,5 odstorka
Poleg tega je vlada spremenila uredbo o plačah direktorjev v javnem sektorju, ki bo plače direktorjev v prihodnjem letu zamrznila. Gre za 2350 direktorjev, ki se jim plače v prihodnjem letu ne bodo zvišale za 0,5 odstotka, kot je bilo sicer predvideno z uredbo. S tem bodo po besedah ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs na letni ravni prihranili dobrih 500.000 evrov.
Z zakonom bi privarčevali 1,8 milijona evrov
Vlada je poleg tega ministrstvu za javno upravo naložila, naj pripravi novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerimi bi preložili julijsko usklajevanje za odpravo plačnih nesorazmerij in tako zamrznili funkcionarske plače. Na ta način bi privarčevali 1,8 milijona evrov, je pojasnila Pavlinič Krebsova.
Preložili bi septembersko usklajevanje
Vlada načrtuje tudi spremembe pri usklajevanju plač javnih uslužbencev. Uskladitev za odpravo plačnih nesorazmerij je sicer v prihodnjem letu predvidena januarja in septembra, vlada pa se bo poskušala z reprezentativnimi sindikati dogovoriti, da bi preložili septembrsko uskladitev. Pavlinič Krebsova ob tem opozarja, da je bila reforma plačnega sistema neodgovorna, saj sredstva za odpravo plačnih nesorazmerij, ki jih ima na razpolago ministrstvo, znašajo 124 milijonov evrov, ocena posledic reforme pa znaša med 190 in 200 milijoni evrov.
V javni upravi restriktivno kadrovanje
Med varčevalnimi ukrepi vlade je ministrica za javno upravo napovedala tudi restriktivno kadrovsko politiko v javni upravi. Ocena stanja namreč kaže, da se število javnih uslužbencev povečuje zaposlenih, število zaposlenih pa je ta trenutek "neobvladovano". Vlada se je zato zavezala, da bo spoštovala skupni kadrovski načrt, v letu 2009 pa bo kadrovska politika restriktivna.
Vlada je ministrstvo za javno upravo tudi zadolžila, da pregleda tudi poslanske privilegije ter pripravi spremembe zakona o poslancih glede plač in ostalih prejemkov.