Vlada bo v soboto začela z individualnimi pogovori s socialnimi partnerji, ko se bo premier Borut Pahor skupaj z ministri krizne skupine sestal s predstavniki delodajalcev.
Prihodnji petek sledi pogovor s sindikati, nato pa še s predstavniki starejših, mlajših in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
Socialni dialog po pogovorih s socialnimi partnerji
Ambicija premiera Pahorja je, da bi v socialnem dialogu sodelovala tudi skupnost slovenskih univerz in Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Razširjeni socialni dialog se bo začel takoj po bilateralnih pogovorih s socialnimi partnerji. "Socialni dialog bo trajal vse do takrat, dokler ne bo Slovenija ocenila, da je premagala čas gospodarske negotovosti," je danes na novinarski konferenci po seji vlade poudaril Pahor.
Pogovori s predstavniki delodajalcev bodo informativne narave
Sobotni pogovori s predstavniki delodajalcev bodo informativne narave. Vlada bo po Pahorjevih besedah poskušala po svojih najboljših močeh predstaviti ambicije in stremljenja, nekaj svojih vprašanj. Od delodajalcev pa Pahor pričakuje, da bodo povedali, kaj od vlade pričakujejo v času gospodarske negotovosti. Vlada bo delodajalce zaprosila, da svoja pričakovanja zapišejo v memorandumu.
Vlada bo sindikate seznanila z namerami na trgu dela
S predstavniki sindikatov se bo vlada sestala prihodnji petek, 5. decembra, in jih seznanila z nekaterimi namerami na trgu dela. Prisluhnila bo njihovim nasvetom in kritikam ter jih prav tako zaprosila, da svoja pričakovanja zapišejo v posebnem memorandumu.
Decembra s predstavniki starejših, mlajših in predstavniki KGZS
V tretjem tednu v decembru se bo vlada po Pahorjevih napovedih sestala še s predstavniki starejših, mlajših in predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Po omenjenih bilateralnih srečanjih pa se bo začel socialni dialog.
Ekonomsko socialni svet po Pahorjevih zagotovilih ostaja, kot je, za širši socialni dialog pa se je vlada po njegovih besedah odločila zato, ker je "samo z nenehnimi pogovori in iskanjem kompromisov mogoče premagovati negotovosti, ki so pred nami".
Pahor drugo leto pričakuje nov razvojni sporazum
Kot je še napovedal Pahor, sicer predsednik SD, bo s predsedniki vseh ostalih parlamentarnih strank pripravil osnutek sporazuma, ki bo omogočal sodelovanje strank v partnerstvu za razvoj. "Po mojih ambicijah bi konec leta 2009 dialog, ki bo prek partnerstva za razvoj in socialnega partnerstva zlit v lijak, omogočil nov razvojni sporazum Slovenije," je še poudaril Pahor.