Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
22. 1. 2009,
18.51

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 1. 2009, 18.51

9 let, 2 meseca

Vlada omejuje sejnine in plače vodstev v državnih podjetjih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vlada je sprejela sklep, s katerim nadzornikom v družbah v državni lasti in javnih zavodih priporoča, naj sejnine znižajo za polovico in naj se do konca 2010 odpovedo nagradam.

Vlada z namenom omejevanja učinkov finančne krize priporoča, da se članom nadzornih svetov v gospodarskih družbah, ki so v delni ali celotni državni lasti, in javnih zavodih sejnine razpolovijo, da se nadzorniki v času trajanja sklepa, do konca leta 2010, odpovedo nagradam iz naslova dobička družbe, je po seji vlade povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar.

Sejnine nadzornikov naj bi se občutno znižale V skladu z dosedanjo ureditvijo, ki jo je vlada sprejela februarja 2007, so bili lahko člani nadzornih svetov gospodarskih družb udeleženi pri dobičku, če se je ta hkrati namenil tudi za izplačilo družbenikom, in sicer v višini do največ 15.000 evrov na posameznega nadzornika. Sejnine naj bi se letos in prihodnje leto za člane nadzornih svetov gibale od 75 evrov bruto na sejo za mikro družbe do 275 evrov za velike družbe oz. za predsednike nadzornih svetov od 97,50 evra bruto na sejo za mikro družbe do 357,50 evra za velike družbe.

Plače uprav so vezali na povprečno plačo v dejavnosti

Vlada je tudi sprejela priporočila glede plač, nagrad in odpravnin članov in predsednikov uprav družb v delni ali celotni lasti države. Kot je povedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, so plače uprav vezali na povprečno plačo v dejavnosti in velikost družbe.

V malih družbah je izhodišče za plačo največ trikratnik, v srednjih družbah štirikratnik, v velikih družbah pa petkratnik povprečne plače v dejavnosti. Na področju energetike je izhodišče za plačo v srednjih družbah dvakratnik, v velikih pa največ trikratnik povprečne plače v dejavnosti. Če gre za krizni management, se lahko ta količnik izjemoma poveča za ena, nujno pa bo soglasje pristojnega ministra.

Nagrade za upravo so omejili na dve bruto plači letno

Nagrade članom in predsednikom uprav so omejene na največ dve bruto plači letno, pri čemer naj bi se upoštevalo kazalce uspešnosti, izboljšanje položaja posamezne družbe, primerjavo dobička in izboljšanja kapitala družbe glede na sorodne družbe v panogi, gibanje dobička glede na preteklo leto, povečanje izvoza in odpiranje novih delovnih mest.

Nova pravila tudi glede odpravnin Odpravnina je omejena na največ šestkratnik povprečne mesečne plače posameznika, ki je do nje sicer upravičen le v primeru, če družbo zapusti in je razrešen iz nekrivdnih razlogov. Če bo ostal v podjetju, mu odpravnina ne pripada.

Uskladitev s priporočili naj bi bila izvedena v roku enega meseca

Vlada predstavnikom države v nadzornih svetih priporoča, da predlagajo uskladitev že sklenjenih pogodb najkasneje v roku enega meseca in da če v nadaljnjih dveh mesecih pogodba ne bo usklajena, o tem obvestijo vlado.

V telekomunikacijah bi plačilo po novem znašalo do 12.600 evrov Lahovnik je navedel nekatera konkretna zmanjšanja po panogah za velike družbe. Po okvirnih, informativnih izračunih na podlagi podatkov za lani bi se tako najvišja možna bruto plača na področju telekomunikacij v velikih družbah omejila na 10.800 evrov bruto, skupaj z nagrado pa bi znašalo plačilo okoli 12.600 evrov. Na finančnem področju bi pri finančnem posredništvu najvišja bruto plača znašala okoli 10.000 evrov, z nagrado 11.800 evrov, v usnjarstvu pa 6000 evrov bruto, z nagrado nekaj nad 7000 evrov bruto. V energetiki bo plača omejena na 6700 evrov buto, z nagrado na 7800 evrov.

Hčerinske družbe niso izvzete

Priporočilo velja tudi za hčerinske družbe, tako da ne bo več prihajalo do primerov, da bodo člani uprav dobivali pavšalne nagrade za sodelovanje v nadzornih svetih hčerinskih družb, je dejal minister.

Lahovnik meni, da so takšne plače še vedno stimulativne in odražajo "neko običajno poslovno kulturo in družbene norme v Sloveniji".

Ne spreglejte